Противірусні препарати – це поширена група ліків, що продаються в аптеках в осінньо-зимовий період. Але їх ефективність часто викликає сумнів не тільки у лікарів.
Як діють противірусні препарати?
Існує безліч ліків, в анотації до яких написано, що вони активно борються з вірусами. Противірусні препарати мають декілька різних механізмів дії:
- Порушують здатність вірусу проникати в клітини та вивільнювати свій геном.
- Блокують синтез вірусної ДНК або специфічних білків.
- Перешкоджають реплікації (відтворенню) вірусної ДНК.
- Заважають перетворенню РНК в ДНК.
- Шляхом пригнічення дії ферментів сприяють утворенню дефектних вірусних частин.
- Стимулюють синтез власного інтерферону в організмі, що й забезпечує противірусний захист.
Однак, попри таку різноманітність, і діти, і дорослі продовжують хворіти на ГРВІ. І швидко вилікуватися, як це буває, наприклад, з приймання антибіотиків при бактеріальних інфекціях, не виходить. Противірусні ліки можна умовно розділити на три групи:
- Ефективні.
- З недоведеною ефективністю.
- З сумнівною ефективністю і потенційно небезпечні.
Ефективні противірусні препарати
До найефективніших противірусних препаратів відносять ті, що підтвердили свою дію в спеціальних неодноразових дослідженнях. Зазвичай ці засоби використовують для більш серйозних захворювань, ніж банальні ГРВІ. До них відносять:
- Ацикловір, валацикловір і фамцикловір, які призначають для терапії вітряної віспи підлітків і дорослих, а також дітей (при тяжкій формі). Найменш ефективний ацикловір. Ще одне показання для цієї групи – оперізуючий лишай, або герпес зостер. Ліки діють на 1, 2 і 3 типи герпесу.
- Ганцикловір, фоскарнет і валганцикловір – для лікування цитомегаловірусу. Але їх використовують лише тоді, якщо цитомегаловірусна інфекція погрожує життю дитини або може зробити її інвалідом (при супутній ВІЛ-інфекції, після трансплантації органу, при генералізованій цитомегаловірусній інфекції новонароджених дітей). Препарати дуже токсичні, їх ніколи не призначають при звичайному перебігу цитомегаловірусної інфекції, з якою зустрічаються всі діти.
- Інтерферони – група специфічних засобів для лікування вірусних гепатитів С, В і D. В терапії використовують також рибавірин, ламівудин, ентекавір, тенофовір, телбівудин, адефовір. Ліки дійсно ефективні, але токсичні, можуть погано переноситися, призначаються лише гепатологом або інфекціоністом, вводяться з інʼєкціями.
- Антиретровірусна терапія при ВІЛ-інфекції. Вона не дає захворюванню перейти в стадію СНІДу, таким чином рятуючи дитині чи дорослому життя.
Що стосується респіраторних інфекцій, то наразі ефективні противірусні ліки є лише для грипу. Це озельтамівір (таміфлю та аналоги) і занамівір (реленза). Раніше також широко призначались римантадин і амантадин, але з часом вони втратили свою дієвість. За спостереженнями, останніми роками близько 10-20% хворих на грип не відчувають полегшення після лікування озельтамівіром. Також використовують противірусні ліки в терапії респіраторно-синцитіальної інфекції (РСІ). Але тільки у дітей до року, бо саме в цей період збудник може викликати розвиток важкого бронхіоліту з вираженою дихальною недостатністю. Таких маленьких пацієнтів лікують інгаляційним рибавірином. Для профілактики РСІ в групах ризику (немовлята з вадами серця тощо) лікарі іноді призначають моноклональні антитіла. Батькам треба знати, що хоча інфекційний мононуклеоз іноді протікає як сильна ангіна, він не потребує якоїсь специфічної терапії противірусними засобами. Це стосується й інших поширених респіраторних інфекцій, на які хворіє майже кожен.
Противірусні препарати з недоведеною ефективністю
Більшість противірусних ліків з аптеки чинять лише плацебо-ефект і допомагають тим людям, які в них вірять. Та досвід лікарів і численні дослідження свідчать про те, що хворі (дорослі й діти), яких не лікують противірусними засобами при звичайних ГРВІ, одужують у такі ж терміни.
Ефективність не доведена у наступних противірусних препаратів:
- Арбідол.
- Анаферон.
- Амізон.
- Афлубін.
- Оцилококцінум.
Хоча така терапія практично ніколи не супроводжується якоюсь значущою побічною дією (за виключенням алергії), користі від неї також практично немає. Є й інші противірусні препарати або імуномодулятори, які зазвичай непогано переносяться, але також не довели свою ефективність в медичних дослідженнях. До того ж це препарати відносно «молоді» і невідомо, як наслідки можуть виникнути в майбутньому. Ці противірусні препарати для дітей не призначені, попри свою популярність. Ось ці засоби:
- Циклоферон.
- Тимоген.
- Кагоцел.
- Панавір.
- Лікопід.
- Поліоксидоній.
- Неовір.
- Ізопринозин.
- Гропринозин.
- Протефлазид.
Ліки з сумнівною ефективністю, потенційно небезпечні
Буває, що лікарі прислухаються до батьків, які бажають якнайшвидше вилікувати дитину, і призначають противірусні препарати. Але завжди треба пам’ятати, що ці засоби можуть нашкодити здоров’ю. Потенційно небезпечні ліки:
- Аміксин. Дослідження виявили, що він високотоксичний для печінки (викликає ліпідоз) та сітківки, тому в розвинених країнах він під забороною.
- Віферон (рекомбінантний інтерферон-альфа 2b). Він може чинити побічну дію, як і усі ліки для терапії гепатитів. Є спостереження, що діти, яких лікують віфероном, лихоманять більше та довше.
- Кіпферон. Це «посилений» віферон, в який додали антитіла з донорської плазми. Оскільки кров іншої людини – це завжди ризик гепатитів та ВІЛ, попри перевірки, то до таких ліків слід ставитися обережно.
Противірусні препарати для профілактики ГРВІ
Для профілактики ГРВІ немає сенсу приймати противірусні препарати. Кращий метод – це загартовування, фізична активність і правильне харчування, а також карантин та вакцинація – за потреби. Єдине виключення – профілактика грипу (озельтамівір). Таблетки призначають при значній поширеності інфекції, агресивному штамі та пацієнтам із груп ризику (немовлята, послаблені хворі, вагітні тощо). Антибіотики при ГРВІ також не використовуються – ні для лікування, ні для профілактики бактеріальної інфекції. Приймати антивірусні разом з антибіотиками – це сформувати стійкість бактерій до ліків та отримати алергію чи шлунково-кишкові розлади. У більшості випадків противірусні ліки – це марно витрачені гроші та шкода здоров’ю. Вони потрібні лише при серйозних захворюваннях, а у таких випадках терапію треба продовжувати, попри побічні ефекти препаратів.