Як лікувати артроз пальців ніг

04/07/22

 1. Артроз суглобів пальців ніг – що це?
 2. Причини артрозу пальців ніг
 3. Симптоми артрозу пальців ніг
 4. Стадії артрозу пальців ніг
 5. Лікування артрозу пальців ніг

 

Артроз пальців ніг – захворювання, яке істотно погіршує якість життя людини. Поява шишки на нозі заважає нормальній ходьбі, адже за будь-якої спроби пройтися, не знімаючи взуття, у хворого виникає дискомфорт. Але звернення до лікаря здебільшого відкладається на місяці, а то й роки. А шкода, адже похід до лікаря на ранніх стадіях артрозу великого пальця ноги дозволяє заморозити хворобу і відстрочити появу незворотних деформацій стопи.

Артроз пальців ніг

Спочатку у хворих йдуть в хід народні методи лікування, як то ванни і прикладання цибулі, потім мазі, і лише після того, змучений постійними болями, пацієнт звертається до ортопеда або ревматолога. Що це за діагноз, як лікувати артроз пальців ніг, як розпізнати його перші ознаки і чим може обернутися відкладення візиту до лікаря?

Артроз суглобів пальців ніг – що це?

Остеоартроз міжфалангових та плеснових суглобів ніг – це хронічне дегенеративне захворювання, яке починається з руйнування хрящової тканини і може спотворити пальці та стопу хворого. Незалежно від причин цього стану, воно призводить до повної дистрофії хряща та його заміщення кістковими наростами – остеофітами.

Оскільки стопа і пальці ніг – несучі опори людського тіла, які мають витримувати колосальне навантаження, артроз пальців ніг – надзвичайно поширене захворювання. За деякими оцінками, від нього страждає до 10% людей старше за 60 років.

Артроз великого пальця стопи

Як правило, хвороба починається з великого пальця ноги або мізинця і насамперед вражає плюснефаланговий суглоб (біля великого пальця стопи). Рідше зустрічається остеоартроз другого чи третього пальця. Останніми роками спостерігається тенденція до “омолодження” захворювання – артроз великого пальця ноги все частіше зустрічається у пацієнтів віком 30-35 років.

Причини артрозу пальців ніг

Захворювання суглобів, зокрема артроз суглобів пальців ніг, необхідно розглядати комплексно – найчастіше передумови та тригери захворювання включають відразу кілька факторів. Ці фактори призводять до порушення фосфорно-кальцієвого метаболізму, голодування хрящової тканини, її розрихлювання.

Серед поширених причин остеоартрозу пальців ніг слід назвати:

 • травми пальців, стопи або розташованих вище суглобів (часті та сильні забиття мізинця, залишені без лікування, також можуть спричинити артроз);
 • вроджені аномалії розвитку стопи, порушення постави (плоскостопість, клишоногість, лордоз, кіфоз та інше);
 • носіння незручного взуття (тісне, недостатньо тепле, стоптане або на високому підборі, а також інше, яке призводить до нефізіологічного положення стопи);
 • переохолодження (місцеве чи загальне);
 • надлишкове навантаження на ноги (“стояча” професія, зайва вага, активні заняття спортом, звичка до незручної пози);
 • захворювання периферійних артерій нижніх кінцівок (варикоз, тромбоз та інші);
 • метаболічні порушення (цукровий діабет);
 • ендокринні захворювання, гормональні збої, менопауза чи вагітність;
 • наявність в організмі інфекцій;
 • генетична схильність, пов’язана із щільністю хрящової тканини, особливостями метаболізму, анатомічною будовою кінцівок;
 • наявність артриту та артрозу інших суглобів, особливо при аутоімунних захворюваннях;
 • куріння та інші шкідливі звички;
 • стрес, фізична, психічна або емоційна перенапруга;
 • похилий вік.

 

Артроз пальців ніг

 

Встановити точні причини можна лише після низки аналізів, рентгенографії, а в деяких випадках – і МРТ.

Гостре запалення при артрозі пальців ніг виникає, як правило, після активних фізичних навантажень, а також якщо частинки остеофітів відколюються і потрапляють у суглобову капсулу, травмуючи її.

Симптоми артрозу пальців ніг

Тривожним сигналом для пацієнта, як правило, стає больовий синдром, втома в ногах. Спочатку це помилково сприймають як звичайну втому наприкінці дня, наслідки незручного взуття, сидячого способу життя. Під час ходьби відчувається дискомфорт, вранці хворих турбує скутість пальців ніг або усієї стопи, оніміння, хрускіт. Болі наростають після фізичного навантаження і стихають у нічний час, однак у міру прогресування артрозу пальців ніг стають цілодобовими.

Крім того, бувають такі перші симптоми артрозу пальців ніг:

 • набряки, іноді аж до кісточки;
 • гіперемія та гіпертермія (почервоніння та підвищення температури шкіри) як симптоми запального процесу;
 • часта поява натоптишів і мозолів в тих самих місцях, де їх не було раніше;
 • зростаюче обмеження рухливості в суглобі (суглобова щілина як би “заростає” остеофітами й головки субхондральних кісток більше не можуть ковзати в суглобі);
 • з’являється грубий хрускіт при ходьбі;
 • іноді хворий може самостійно пропальпувати остеофіти – тверді горбки під шкірою.

Зручне раніше взуття стає тісним для пацієнта, стає складніше стояти, з’являються зміни ходи. При артрозі суглоба великого пальця ноги, як кажуть у народі, “починає випирати кісточка” на внутрішній стороні стопи, біля першого пальця. Подібні потовщення області суглобів можуть спостерігатися і інших пальцях, зокрема між фалангами.

Метеочутливі пацієнти скаржаться, що перед зміною погоди суглоб починає ламати, крутити, нити.

Стадії артрозу пальців ніг

Симптоми можуть відрізнятися залежно від стадії артрозу пальців ніг. Для першої стадії характерний скимний біль, збільшення у розмірі уражених суглобів, проте через згладжену симптоматику захворювання може залишатися непомітним. На другій стадії біль посилюється, відчувається хрускіт, запалення. На третій стадії розвивається деформація та негнучкість суглобів, зміщення пальців.

Як лікувати артроз пальців ніг

Як лікувати артроз пальців ніг

На підставі проведених аналізів лікар обирає лікувальну стратегію, яка залежить від стадії захворювання, наявності супутніх проблем зі здоров’ям, віку, ваги, способу життя та анатомічних особливостей пацієнта. До загального курсу лікування артрозу суглобів пальців ніг може входити:

 • приймання хондропротекторів;
 • приймання вітамінно-мінеральних комплексів;
 • коригування дієти;
 • лікувальна гімнастика;
 • використання ортопедичного взуття або устілок, спеціальних силіконових вкладок.

На другій та третій стадіях показано застосування нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ), знеболювальних, гормональних кортикостероїдних ін’єкцій, а також фізіотерапія. При повній втраті суглобом його функцій може призначатися ендопротезування (зазвичай плюснефалангових суглобів).

Артроз великого пальця ноги

На першій стадії артрозу суглоба великого пальця ноги ще можливе консервативне лікування, якщо вчасно звернутися до лікаря. На третій, як правило, показано хірургічне втручання – без нього якість життя пацієнта та рівень його активності істотно падають, а невгамовні болі призводять до порушення сну та зниження настрою.

Для успішного лікування артрозу пальців ніг важливо дотримуватися трьох принципів:

 1. Раннє звернення до лікаря збільшує шанси одужання чи стійку ремісію.
 2. Лікування проводиться безперервно, протягом тривалого терміну.
 3. Амбулаторна терапія відбувається з регулярними консультаціями у лікаря.

 

Артроз суглобів пальців ніг лікування

 

Медикаментозне лікування артрозу пальців ніг

При помірній симптоматиці в медикаментозному  лікуванні артрозу  пальців ніг перевага надається місцевим нестероїдним протизапальним засобам у вигляді мазей, кремів, гелів. У запущених випадках із сильним больовим синдромом протизапальні препарати разом з анальгетиками можуть вводити безпосередньо у хворий суглоб. При системних ураженнях суглобів або у складі комплексної терапії нестероїдні протизапальні препарати також призначають у формі таблеток або внутрішньом’язових ін’єкцій. Це дозволяє швидко зняти набряк, покращити живлення тканин навколо суглоба, полегшує розминку. Крім зняття симптомів і лікування артрозу суглобів пальців ніг, застосування будь-яких нестероїдних протизапальних препаратів уповільнює дегенерацію хряща.

Мазі при лікуванні артрозу пальців ніг можна використовувати щодня.

Короткі курси нестероїдних протизапальних засобів у таблетках, спрямовані на зняття гострого запального процесу, призначає лікар. Їх слід застосовувати з обережність, оскільки при тривалому прийманні вони можуть призводити до виразки шлунка.

Якщо для зняття запалення потрібна сильніша терапія, лікар може призначити гормональні ін’єкції з глюкокортикостероїдами (їх самостійно застосування вкрай небезпечне). Анальгетики (системні чи місцеві) застосовують для зняття больового синдрому, вони підбираються з урахуванням інтенсивності болю. Основне лікування при артрозі великого пальця ноги зазвичай доповнюють судинорозширювальними препаратами, які покращують живлення навколосуглобових тканин, служать для профілактики захворювань стопи (наприклад, грибкових).

Також рекомендовано довічне приймання біологічно активних добавок на основі компонентів хрящової тканини – глюкозаміну та хондроїтину (курсом не менше 3-6 місяців на рік). Вони ефективні на першій та другій стадіях.

Немедикаментозне лікування артрозу пальців ніг

Коли ознаки запалення в суглобі знято, лікар призначає хворому спеціальні вправи та масаж для збереження рухливості та живлення тканин. Для лікування артрозу пальців ніг широко використовуються фізіопроцедури (парафінотерапія, цілющі грязі, електрофорез, магнітотерапія, УВС) та ерготерапія, застосування ортопедичних устілок, дієти для усунення зайвої ваги.

 

Артроз суглобів пальців ніг

 

Якщо становище пальців порушено, його коригують за допомогою малоінвазивних методик, знижуючи темпи розвитку артрозу. При великій кількості остеофітів і зрощенні суглобових поверхонь можливе їх протезування або резекція. Також останнім часом у лікуванні артрозу пальців ніг набирає популярності PRP-терапія.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }