- Як утворюється виразка шлунку і чим вона небезпечна
- Симптоми виразкової хвороби шлунку
- Причини виразкової хвороби шлунку
- Діагностика виразки шлунку
- Лікування виразкової хвороби шлунку
- Дієта при виразковій хворобі шлунку
- Профілактика виразкової хвороби шлунку
Виразка шлунку – це хронічне захворювання шлунково-кишечного тракту, яке потребує постійного медичного спостереження та лікування. Воно вражає слизову оболонку шлунку, а інколи і дванадцятипалої кишки. Якщо своєчасно не діагностувати виразкову хворобу шлунку та не лікувати її, вона може призвести до небезпечних наслідків, аж до онкології.
Як утворюється виразка шлунку і чим вона небезпечна
Виразкова хвороба шлунку – це дефект слизової оболонки шлунку або наступного за ним відділу кишківника. Виразка виглядає як локальне запалення, яке менше захищене від роз’їдання кислотного середовища шлунку, ніж здорові ділянки слизової оболонки.
Запалену ділянку подразнює соляна кислота та інші агресивні речовини, які містяться у шлунковому соку. Тому без лікування та корекції дієти стан лише погіршується. Це може призвести до таких небезпечних наслідків, як:
- Внутрішня кровотеча.
- Перфорація виразки, коли на місці запалення утворюється отвір, через який у черевну порожнину потрапляє вміст шлунку або кишечника. Це вкрай небезпечний стан, який потребує термінової операції.
- Онкологічні захворювання шлунково-кишечного тракту, які утворюються, якщо виразку своєчасно не лікувати. Якщо виразка у шлунку є понад півроку, пацієнта направляють на контроль онколога.
Як будь-яка хронічна патологія, виразка шлунку може переходити у фазу загострення чи ремісії. Завдання лікаря при лікуванні виразки – якнайшвидше пом’якшити гострі прояви захворювання та запобігти серйозним ускладненням.
Симптоми виразкової хвороби шлунку
Розпізнати виразкову хворобу шлунку можна за стійким дискомфортом, пов’язаним із травною системою.
Перша та головна ознака захворювання – пекучий біль у животі. Зазвичай він з’являється в нічний час або в перерві між прийманнями їжі, коли людина голодна. Якщо прийняти пом’якшувальний препарат від печії або поїсти, інтенсивність болю знижується. Біль, спричинений виразкою шлунку, не обов’язково повторюється щодня: він може з’являтися раз на кілька днів або рідше.
Симптоми виразки шлунку, які турбують у фазі загострення:
- зниження апетиту та ваги;
- кисла або гірка відрижка;
- тяжкість у ділянці шлунку;
- нудота та блювання;
- стілець чорного кольору (при виразці це свідчить про приховану кровотечу).
- швидка стомлюваність;
- слабкість;
- тремор рук;
- пітливість;
- запах з рота;
- наліт на язику;
- прискорене серцебиття;
Ці ознаки супроводжують не тільки виразку, а й більшість інших патологій шлунково-кишечного тракту – від найбезпечніших до значних. Важливо не зволікати зі зверненням до гастроентеролога, якщо хворого турбують ці симптоми. Тільки фахівець зможе відрізнити виразкову хворобу від інших патологій шлунково-кишечного тракту та призначити коректне лікування.
Причини виразкової хвороби шлунку
Головна причина виразкової хвороби шлунку – це підвищена кислотність, яка з’являється через надмірне утворення соляної кислоти. Виникнення та загострення виразки шлунку можуть спровокувати такі фактори, як:
- неправильне харчування протягом тривалого часу – часте споживання жирної, кислої, гіркої та важкої для переварювання їжі;
- бактерія Helicobacter Pylori, яка часто є причиною гастриту або появи виразок на слизовій оболонці шлунку та дванадцятипалої кишки (передається зі слиною іншої людини);
- звичка курити натщесерце, а також часте вживання спиртного;
- сильний стрес та нервова перенапруга;
- порушення метаболізму.
- деякі люди мають схильність до виразкової хвороби на генетичному рівні.
Діагностика виразки шлунку
За перших ознак виразки шлунку лікар призначає обстеження. Це важливо, щоб визначити локалізацію запалених ділянок у шлунку чи кишечнику та підтвердити, що вони дійсно є.
Діагностика виразкової хвороби шлунку включає:
- ендоскопічне дослідження шлунку та дванадцятипалої кишки;
- рентген органів черевної порожнини з або без контрасту;
- аналіз калу – загальний, на приховану кров, копрограма;
- аналіз крові – загальний клінічний та біохімічний;
- дихальний тест на Helicobacter Pylori.
Якщо діагноз підтвердився, важливо з’ясувати, що призвело до виразки. Цю інформацію лікареві дасть бесіда з пацієнтом – він дізнається про всі неприємні симптоми, харчові звички, ліки, що приймає хворий тощо.
Лікування виразкової хвороби шлунку
Важливо, щоб лікування виразки шлунку було швидким та своєчасним, інакше хвороба може призвести до серйозних наслідків.
За умови, що терапія підібрана правильно, виразка гоїться і перестає турбувати людину в досить короткий термін (від 2 тижнів до 1 місяця, в окремих випадках – трохи довше). Йдеться зазвичай не про повне одужання, а про фазу ремісії, в яку переходить хронічна виразкова хвороба.
Медикаментозне лікування виразки шлунку включає:
- Антибактеріальні лікарські препарати, якщо виразкова хвороба спричинена збудником H. Pylori.
- Відмова від НПЗЗ – протизапальних та знеболювальних препаратів, що подразнюють слизову оболонку. Лікар може спільно з іншими профільними фахівцями підібрати щадну заміну цим лікам, якщо є необхідність приймати їх постійно у зв’язку з больовим синдромом.
- Препарати, що полегшують симптоми виразкової хвороби. 1-2 тижні, поки йде загоєння, за рецептом лікаря можна приймати ліки, які зменшують секрецію соляної кислоти у шлунку. Завдяки їх дії запалена ділянка слизової оболонки менше дратується.
На народні поради, як лікувати виразку шлунку, орієнтуватися не можна: процес має контролювати лікар. Зволікання та спроби полегшити стан самостійно можуть бути дуже небезпечними.
Дієта при виразковій хворобі шлунку
Лікувальна дієта при виразці шлунку показана не лише у фазі загострення хвороби, а й після загоєння запалень на слизовій оболонці. Хронічні проблеми із травною системою вимагають особливого харчування протягом усього життя, але під час загострення дієта більш жорстка, ніж під час ремісії.
Що можна їсти пацієнтам з виразковою хворобою:
- каші на воді чи молоці;
- дієтичне відварене м’ясо птиці;
- овочеві пюре;
- овочеві бульйони;
- кисіль – молочний та фруктовий;
- макарони, вермішель, пасту;
- запіканки з творогу та овочів;
- нежирну рибу та інші корисні продукти, які не подразнюють слизову оболонку шлунку.
З меню доведеться виключити всю важку, гостру, жирну їжу, овочі, багаті на клітковину, бобові, солодощі, кислі й тверді овочі та фрукти, газовану воду. Краще вибирати м’яку за консистенцією їжу та ретельно пережовувати її. Харчуватися слід потроху, але часто. Детальні поради щодо дієти та повний список дозволених продуктів складає лікар на прийомі.
Профілактика виразкової хвороби шлунку
Щоб не страждати від симптомів виразки шлунку, варто дотримуватись заходів профілактики.
Профілактика виразки шлунку включає скорочення наступних факторів ризику:
- Міцних спиртних напоїв. Під дією алкоголю виділяється більше шлункового соку, а слизова оболонка шлунково-кишечного тракту подразнюється.
- Куріння, особливо на порожній шлунок. Тютюновий дим послаблює захист слизової від агресивного середовища, подразнює внутрішню поверхню шлунку та стравоходу.
- Ліків, що подразнюють слизову оболонку. Нестероїдні протизапальні засоби слід приймати тільки у разі крайньої необхідності та за рекомендацією лікаря.
- Стресу. Нерідко виразкову хворобу провокують психологічні причини, тому важливо підтримувати в нормі емоційний стан. Достатня кількість сну, прогулянки, спорт – прості заходи допоможуть зберегти здоров’я всіх систем та органів, у тому числі шлунку.
Якщо раніше у хворого вже діагностували загострення виразкової хвороби, для профілактики йому слід регулярно повторювати обстеження шлунково-кишкового тракту.