Аносмія – це медичний термін, який позначає втрату нюху. Відчуття смаку і нюху пов’язані між собою, тому багато розладів нюху також пов’язані зі зниженням відчуття смаку. Аносмія може бути вродженою або набутою.
Окрім аносмії, тобто повної втрати нюху, існують ще такі розлади здатності до сприйняття запахів:
- Гіпосмія – це знижена здатність розпізнавати запахи, послаблення нюху.
- Паросмія — спотворення нюху, зміна нормального сприйняття запахів. При паросмії щось, що зазвичай приємно пахне, тепер пахне неприємно.
- Фантосмія – це відчуття запаху, якого немає.
Втрата нюху: причини
Причини втрати нюху або інших розладів сприйняття запахів різноманітні і можуть бути повʼязані з:
- інфекціями;
- закладеністю або пошкодженням носа;
- ураженням мозку та нервової системи в цілому.
Аносмія може бути тимчасовою, як, наприклад, при деяких інфекціях, або постійною. Роздратування слизових оболонок носа від куріння, вдихання шкідливих речовин або токсинів може вплинути на здатність сприймати запахи.
Часткова втрата нюху відбувається з віком. Іноді застуда, інфекція пазух або грип можуть призвести до зниження здатності сприймати запахи. Ковід і постковідний синдром сьогодні, напевне, є найпоширенішою причиною втрати нюху.
Інші причини втрати нюху (аносміі);
- старіння
- алергічний риніт
- хвороба Альцгеймера
- пухлина мозку
- деякі ліки
- хімічний вплив/токсини
- зловживання кокаїном
- застуда
- вроджена аносмія
- травма голови
- гіпотиреоз
- грип
- тривалий алкоголізм
- розсіяний склероз
- поліпи носа
- дефіцит харчування
- хвороба Паркінсона
- погано контрольований цукровий діабет
- променева терапія голови/шиї
- коронавірус
- інфекції пазух
- куріння
- інсульт
- хірургічні процедури в області голови/шиї, включаючи операції на мозку
Втрата нюху: лікування
Як повернути нюх? Специфічного лікування розладів нюху не існує. Якщо причина пов’язана з прийманням ліків, коригування або зміна препарату може полегшити симптоми. Якщо основне захворювання викликає розлад нюху, коли ця хвороба зникає або лікується, нюх зазвичай повертається. Якщо причиною є носові поліпи, їх можна видалити.
Щоб прискорити відновлення нюху після ковіду або інших інфекцій, деякі лікарі рекомендують такі рецепти:
- Накапати в стакан з гарячою водою 10-15 капель настойки евкаліпта і подихати над цим стаканом декілька хвилин. Для цього можна використовувати також небулайзер.
- Двічі на день неглибоко закапувати до носа фізрозчин, трішки потримати й висякатися.
- Зробити розчин зі cклянки теплої кипʼяченої води, половини чайної ложки солі й краплі йоду. Промивати ним ніс як у попередньому рецепті.
Щороку понад 200 000 людей відвідують лікаря за допомогою з розладами запаху або пов’язаними з ними проблемами. Проблеми з нюхом посилюються з віком, і вони частіше зустрічаються у чоловіків, ніж у жінок. В одному дослідженні майже чверть чоловіків у віці від 60 до 69 років мали розлади нюху, тоді як лише 11% жінок у цьому віковому діапазоні повідомляли про таку проблему.