Вагітність після 40 років: ризики, переваги й недоліки

08/07/22

Пізньою вагітністю за сучасними даними вважається та, що наступає після 35 років. Хоча такі дані постійно змінюються, а вік фізіологічного материнства все відкладається. Пізня вагітність пов’язана з ризиками для виношування, нормальних пологів, здоров’я матері та дитини. Але є у неї й переваги, що нерідко затьмарюють всі недоліки.

 

Пізня вагітність

 

Вагітність після 40 років: ризики

Пізня вагітність здорової жінки протікає так же, як і звичайна. Але вона може мати певні особливості, що пов’язані зі змінами у здоров’ї, які часто бувають у зрілих жінок :

  • Запальні хвороби статевих органів, поширеність яких вища, ніж у молодших жінок.
  • Погіршення прохідності маткових труб.
  • Наявність поліпів.
  • Міома матки.
  • Гормональний дисбаланс.
  • Зниження еластичності тканин матки, пов’язане з віком.

Часті запальні процеси та наявність об’ємних утворень (вузли, поліпи) ускладнюють рух яйцеклітини по маткових трубах і подальшу її імплантацію в порожнині матки. Це значно підвищує ризик позаматкової вагітності – трубної, яєчникової, абдомінальної. Плідне яйце в деяких випадках навіть може прикріпитися в шийці матки, ця патологія дуже небезпечна і погрожує життю жінки через кровотечу.

Дисбаланс статевих гормонів погіршує перебіг вагітності та нерідко стає причиною викиднів. Крім того, це призводить до дискоординації пологової діяльності. А через низьку еластичність стінок матки зростає ризик її розриву.

Фетоплацентарна недостатність – нерідке явище при пізній вагітності. Вона сприяє затримці розвитку поду, такі діти народжуються з малою вагою. Це ускладнення зустрічається вдвічі частіше, ніж при вагітності у 20-30 років.

Також у зрілих мам часто народжуються занадто важкі діти. Але це не показник гарного фізичного розвитку плоду. Навпаки, це патологія, що виникає через цукровий діабет у матері. А при пізній вагітності він зустрічається часто – і не тільки гестаційний, а й звичайний, який потребує інсулінотерапії.

 

Чи можлива вагітність після клімаксу

 

Чи можна завагітніти після 40 років?

За спостереженнями, ймовірність завагітніти природним шляхом у конкретному циклі у жінок до 30 років складає 25%, тобто це вдається лише кожній четвертій жінці. У віці 30-35 років цей показник складає 20%, а після 40 років – лише 5%.

Це пов’язано з віковим зниженням репродуктивного потенціалу жінки через обмежений оваріальний резерв (число яйцеклітин). У кожному менструальному циклі жінки виростає певна кількість фолікулів, і з віком ця кількість скорочується. У 20-25 років за цикл виростає близько 50 фолікулів, в 30-35 – 15-17, а в 40-45 – всього лише 2-3 фолікули.

Також причиною безпліддя може стати міома матки, поширеність якої зростає після 35 років. Міоматозні вузли не завжди заважають зачаттю, багато жінок з цією хворобою вагітніють і народжують здорових дітей. Але якщо вузлів багато, вони надто великі або лікарі не бачать інших причин безпліддя, пацієнткам рекомендують хірургічне втручання. У більшості жінок вагітність після видалення міоми можлива і настає через півроку-рік, але деякі жінки потребують додаткового лікування у гінеколога.

 

Вагітність після 40 років

 

Чи можлива вагітність після клімаксу?

Клімакс (клімактерій) – це тривалий період життя жінки, що починається задовго до менопаузи. Перші його прояви – зміни менструального циклу та вегетативні симптоми (менопаузальний перехід). Вагітність при клімаксі, звичайно, можлива, навіть якщо місячних не було кілька місяців.

Менопауза наступає після року відсутності менструацій, і лише тоді ймовірність вагітності практично зникає.

Лікарі досі часто стикаються з ситуаціями, коли жінка у віці після 40 років завагітніла, бо припинення місячних вважали початком клімаксу і зупинкою репродуктивної функції. Ці жінки тривалий час не здогадувалися, що виношують дитину. Саме тому в цей період контрацепція особливо важлива, якщо жінка не планує вагітність.

Деяких пацієнток цікавить, чи можлива вагітність після клімаксу. Якщо менструації відсутні понад рік, то завагітніти неможливо. Але є ситуації-винятки:

  1. Місячних не було через іншу хворобу (найчастіше ендокринні патології) і жінка помилково сприйняла це за менопаузу. Тоді вона зможе завагітніти, як тільки овуляція відновиться. Важливо знати, що власне менструація може так і не з’явитися, бо овуляція проходить перед нею, а потім місячних немає через вагітність.
  2. Жінка зберігала свої яйцеклітини, і вагітність настала за допомогою ЕКО.
  3. ЕКО за допомогою донорських яйцеклітин.

Останні 2 варіанти не можна назвати природною вагітністю, але вони допомагають жінці народити дитину після 40-45 років або раніше (при ятрогенній менопаузі).

Планування вагітності після 40 років

Планування вагітності значно підвищує шанси на успішне виношування та народження здорової дитини. Тому, якщо майбутня мати старше за 35-40 років, лікарі рекомендують їй прегравідарну підготовку. Вона включає:

  • Обов’язковий скринінг генетичних хвороб.
  • УЗД органів малого таза та молочних залоз (або мамографія за віком).
  • Оцінка роботи щитоподібної залози.
  • Кольпоскопія (цитологічний скринінг).
  • Аналізи на статеві інфекції.
  • Консультація суміжних спеціалістів за наявності супутніх хвороб.
  • Оцінка імунізації проти дифтерії, правцю, кору та краснухи.Чи можна завагітніти після 40 років

Також дуже важливим для планування пізньої вагітності є усунення факторів ризику:

Гінекологи рекомендують ще на етапі планування вагітності приймати вітамін D, фолієву кислоту, іноді – й вітамін В12.

Переваги пізньої вагітності

Хоча пологи у віці до 30 років вважаються більш фізіологічними, у пізньої вагітності є свої переваги. До них відносяться:

  • Психологічна зрілість майбутньої матері.
  • Фінансова стабільність, незалежність.
  • Усвідомлене бажання дитини, розуміння ризиків та переваг материнства.
  • Планування вагітності. Чим старша жінка, тим відповідальніше вона ставиться до свого здоров’я.
  • Позитивний вплив гестації на стан та самопочуття жінки.
  • Зниження ризику деяких «вікових» хвороб.
  • Полегшений перебіг менопаузи.
  • Відчуття себе «молодою мамою» навіть у віці 40+ років.
  • Встановлення нових соціальних контактів, дружніх стосунків з іншими родинами.

Якщо пізня вагітність бажана, то у таких жінок рідше спостерігаються післяпологові психічні розлади (депресія, психоз). Навпаки, більшість пацієнток настроєні позитивні, заперечують емоційну лабільність, роздратованість, агресивність чи пригніченість, апатію.

Вони залюбки приділяють багато уваги розвитку дитини, догляду за нею, фізично та соціально активні.

Під час вагітності секретуються жіночі статеві гормони – естрогени, які позитивно впливають на м’язові тканини, стан шкіри. Також це гарна профілактика остеопорозу та гіпертонічної хвороби, порушень холестеринового обміну, інсультів та інфарктів.

За спостереженнями, у більшості жінок після пізніх пологів легше протікає менопауза, нерідко вона і наступає пізніше. Такі матері менш драматично сприймають кризу середнього віку та сам процес старіння.

Також при вагітності після 35-40 років рідше зустрічаються інфекції сечовивідних шляхів, хоча причину цього встановити не вдалося.

Недоліки пізньої вагітності

Якщо переваги пізньої вагітності більшою мірою стосуються психологічного стану, то недоліки – фізичного здоров’я. І кожна жінка, що планує вагітність після 35-40 років, повинна усвідомлювати складності, з якими вона може зустрітися.

 

Вагітність після 40

 

В першу чергу це стосується природного зачаття. Вже після 35 років ймовірність вагітності після статевого акту значно зменшується, і майбутнім батькам може знадобитися значно більше часу для успішного запліднення – 6-12 місяців. Нерідко вони потребують допомоги репродуктологів.

Істотну небезпеку складає також ризик хромосомних аномалій. Він зростає пропорційно віку жінки. Так, якщо в 25 років ймовірність народити дитину з синдромом Дауна складає приблизно 1:1250 (в кожній країні ці дані можуть різнитися), то в 40 років ризик збільшується до 1:106, а в 49 – 1:11.

Під час виношування дитини можна провести аналіз з визначенням хромосомного набору плода і перервати вагітність за потреби. Але це дуже серйозний стрес для жінки, а сама процедура підвищує ризик викидня.

Крім синдрому Дауна, існують інші хромосомні аномалії (синдром Едварса чи Патау). Вони також залежать від віку жінки, і не всяку патологію можна виявити до народження.

Після 35-40 років частіше зустрічаються такі ускладнення вагітності:

  • недоношеність або переношеність;
  • гестоз другої половини вагітності;
  • відшарування плаценти (ускладнення, що загрожує життю матері та дитини);
  • передчасне відходження навколоплідних вод;
  • слабкість пологової діяльності;
  • прееклампсія та еклампсія (надзвичайно важкий стан матері, що протікає з підвищенням артеріального тиску та судомами).

У жінок цього віку також підвищений ризик викидня та гіпоксії плоду, а відповідно, і кесаревого розтину. Це пов’язують з меншою еластичністю тканин, нездатністю матки ефективно скорочуватися, а шийки – повністю розкриватися.

В післяпологовому періоді у жінок після 35-40 років частіше виникають кровотечі та приєднуються інфекційні ускладнення. Чим старша майбутня мама, тим вище ймовірність розвитку у неї соматичної патології. Цукровий діабет і підвищений тиск діагностують у 1,3% вагітних після 20 років і у 6% — після 35 років.

Пізня вагітність має свої плюси та мінуси, ризики та особливості. Але наразі сучасна медицина допомагає жінкам завагітніти, виносити й народити здорову дитину навіть у зрілому віці.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }