Чому тремтять руки? Види та причини тремору

18/05/22

Тремор — це мимовільне ритмічне скорочення м’язів, що призводить до тремтіння в одній або кількох частинах тіла. Це поширений руховий розлад, який найчастіше вражає руки, але також може зʼявитися в голові, голосових зв’язках, тулубі та ногах. Тремор може бути періодичним або постійним. Чому тремтять руки і тіло? Вони можуть тремтіти самі по собі або в результаті іншого розладу.

Тремор найчастіше зустрічається серед людей середнього та старшого віку, хоча він може з’явитися в будь-якому віці. Розлад однаково вражає чоловіків і жінок. Тремор не загрожує життю. Однак він ускладнює або навіть робить неможливим виконання робочих і повсякденних обовʼязків.

Тремор причини

Ознаки та симптоми тремору

 

Симптоми тремору можуть включати:

 • ритмічне тремтіння в руках, руках, голові, ногах або тулубі;
 • тремтячий голос;
 • труднощі письма або малювання;
 • проблеми з орудуванням столовими приладами.

Тремор може зʼявлятись або посилюватися під час стресу або сильних емоцій, коли людина фізично виснажена, або при певних позах та рухах.

Причини тремору

 

Як правило, тремор викликає проблема в глибоких відділах мозку, які контролюють рухи. Більшість типів тремору не мають відомої причини, хоча є деякі форми, які передаються генетично.

Тремор може виникати сам по собі або бути симптомом ряду неврологічних розладів, у тому числі:

Деякі інші відомі причини можуть включати:

 • вживання деяких лікарських засобів (зокрема ліків від астми, амфетаміну, кофеїну, кортикостероїдів та ліків проти деяких психічних і неврологічних розладів);
 • зловживання алкоголем або абстиненція;
 • отруєння ртуттю;
 • гіпертиреоз;
 • печінкова або ниркова недостатність;
 • тривога або паніка.

 

Чому тремтять руки

Які бувають види тремору?

 

Тремор найчастіше класифікують за його зовнішнім виглядом і причиною появи. Існує більше 20 видів тремору. Найпоширеніші види тремору включають наступні.

Есенціальний тремор

Есенціальний тремор (раніше також називався доброякісним есенціальним тремором або сімейним тремором) є одним з найпоширеніших рухових розладів. Точна причина есенціального тремору невідома. Він залишається у людини протягом багатьох років. Тремтіння зазвичай з’являється з обох боків, але більш виражений у домінантній руці, оскільки це тремор дії.

Ключовою ознакою есенціального тремору є тремтіння обох кистей і рук, яке проявляється під час дії або стояння на місці. Додаткові симптоми можуть включати тремтіння голови або голосу. Есенціальний тремор може призвести до проблем з письмом, малюванням, питтям з чашки або використанням інструментів або комп’ютера.

Алкоголь у невеликих дозах знижає есенціальний тремор, але механізм його дії недостатньо вивчений.

Частота тремору може зменшуватися з віком, але інтенсивність збільшується, впливаючи на здатність людини виконувати певні дії. Сильні емоції, стрес, лихоманка, фізичне виснаження або низький рівень цукру в крові можуть викликати тремор або посилити його вираженість. Хоча тремор може з’явитися будь-коли, найчастіше він починається в підлітковому або в середньому віці (від 40 до 50 років).

Вважається, що близько 50 відсотків випадків есенціального тремору спричинені генетичним фактором (відомий як сімейний тремор). Сімейні форми есенціального тремору часто з’являються в ранньому віці.

Протягом багатьох років есенціальний тремор не був пов’язаний з жодним відомим захворюванням. Однак деякі вчені вважають, що він супроводжується легкою дегенерацією певних ділянок мозку, які контролюють рух. Це тема для дискусій в області досліджень.

Дистонічний тремор

Дистонічний тремор виникає у людей, уражених дистонією – руховим розладом, що характеризується мимовільним скороченням м’язів, яке викликає неконтрольовані (іноді болючі) рухи або неприродні пози.

Дистонічний тремор зазвичай з’являється у людей молодого або середнього віку і може вражати будь-який м’яз тіла. Іноді симптоми знімаються шляхом повного розслаблення.

Попри схожі симптоми, дистонічний тремор дещо відрізняється від есенціального.

Симптоми дистонічного тремору:

 • Проявляється разом з неприродньою позицією тіла, викликану сильними мʼязовими спазмами або судомами.
 • Може вражати ті самі частини тіла, що і есенціальний тремор, але частіше вражає голову.
 • Може імітувати тремор спокою, наприклад, при хворобі Паркінсона.
 • Вираженість дистонічного тремору можна знизити, якщо доторкнутися до тремтячої частини тіла або м’язів.
 • Рухи тремору є нерегулярними, не ритмічними. Скоріше це ривки.

Мозочковий тремор

Тремор мозочка – це, як правило, повільне, високоамплітудне, легко помітне тремтіння кінцівок, яке виникає при завершенні цілеспрямованого руху, наприклад, такого як спроба натиснути кнопку. Це викликано пошкодженням мозочка та його шляхів до інших областей мозку в результаті інсульту або пухлини. Пошкодження також може бути викликані такими захворюваннями, як розсіяний склероз, або спадковим дегенеративним розладом, таким як атаксія (при якій люди втрачають контроль над м’язами рук і ніг) і синдромом ламкої Х-хромосоми (розлад, що характеризується низкою інтелектуальних проблем і проблем розвитку). Такий вид тремору також може бути результатом хронічного ураження мозочка через алкоголізм.

Причини тремору рук

Психогенний тремор

Психогенний тремор (також званий функціональним тремором) може фізично проявлятися як будь-яка форма тремору. Симптоми дуже різноманітні, але зазвичай приступи тремтіння починаються раптово і можуть вражати всі частини тіла. Причини тремору рук у такому випадку полягають у емоційному стані пацієнта. Тремор посилюється під час стресу і зменшується або зникає при відволіканні. Багато людей з психогенним тремором мають основний психіатричне розлад, такий  як депресія або посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Фізіологічний тремор

Фізіологічний тремор зустрічається у всіх здорових людей. Його зазвичай не дуже помітно, він включає тонке тремтіння обох рук і пальців. Це не вважається хворобою і є нормальним людським проявом – результатом фізичних властивостей організму, наприклад, ритмічної діяльності, такої як серцебиття та активація м’язів.

Посилений фізіологічний тремор

Посилений фізіологічний тремор є більш помітним випадком фізіологічного тремору. Здебільшого це викликано не неврологічними чинниками, а реакцією на певні ліки, відмовою від алкоголю або захворюваннями, включаючи гіпертиреоз та гіпоглікемію. Зазвичай такий вид тремору проходить після усунення причин його появи.

Паркінсонічний тремор

Паркінсонічний тремор є поширеним симптомом хвороби Паркінсона, хоча не всі люди з хворобою Паркінсона мають тремор. Симптоми включають тремтіння у стані спокою однієї або обох рук, а також підборіддя, губ, обличчя та ніг. Спочатку тремор може з’явитися лише з одного боку тіла. На пізніх стадіях хвороби Паркінсона він стає двубічнім. Тремор часто посилюється через стрес або сильні емоції. Більше 25 відсотків людей із цим захворюванням мають асоційований тремор.

Паркінсонічний тремор

Ортостатичний тремор

Ортостатичний тремор – це рідкісне захворювання, яке характеризується швидкими скороченнями м’язів ніг, які виникають при стоянні. Люди зазвичай відчувають відчуття нестійкості або дисбалансу, що змушує їх негайно сісти або ходити. Оскільки тремор має дуже високу частоту тремтіння, його може бути не видно неозброєним оком, але можна відчути, доторкнувшись до стегон або литок. У деяких випадках ортостатичний тремор з часом посилюється. Причина його появи невідома.

Тремор також виникає при ортостатичній гіпотензії, яка проявляється запамороченням при вставанні.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }