Позаматкова вагітність – це стан, при якому запліднена яйцеклітина імплантується не в порожнину матки, а за її межі. В більшості випадків виносити дитину за таких умов неможливо. Вагітність переривається на різних термінах, часто з розвитком сильної кровотечі, і це може призвести до смерті матері. Ця патологія зустрічається в 1,5-2% випадках вагітностей, частіше в період з 25 по 35 років.
Які причини позаматкової вагітності?
При звичайній вагітності яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом в матковій трубі, де й відбувається запліднення. Далі вона переміщується в порожнину матки та імплантується в її стінку, бо саме там створені оптимальні умови для подальшого росту та розвитку плода.
Але іноді нормальний механізм руху яйцеклітини порушується, і імплантація відбувається в іншому, непридатному для вагітності органі. Потім запліднена клітина починає активно ділитися, об’єм її прогресивно збільшується. Оскільки інші органи, на відміну від матки, не мають великих порожнин та не здатні рости під час вагітності, через певний проміжок часу вони розриваються з появою кровотечі.
У більшості жінок досить важко встановити точну причину позаматкової (ектопічної) вагітності. На рух та імплантацію яйцеклітини впливають гормони, прохідність маткових труб, здатність їхніх фімбрій скорочуватися.
Виділяють наступні провокуючі фактори позаматкової вагітності:
- Патології маткових труб (особливо їхня погана прохідність).
- Позаматкові вагітності в минулому. Ризик рецидиву складає до 25% випадків.
- Запальні хвороби органів тазу, особливо часті, оскільки вони сприяють злуковому процесу (утворенню спайок).
- Хвороби, що передаються статевим шляхом (уреаплазма, мікоплазма). Найчастіша причина позаматкової вагітності – хламідіоз.
- Оперативні втручання на тазових органах, лігування маткових труб, кесарів розтин.
- Штучні аборти в минулому. Чим більша їхня кількість, тим вищим є ризик позаматкової вагітності.
- Використання внутрішньоматкових спіралей.
- Синдром подразненого кишечника.
- Паління.
Якщо вагітність у жінки настала на фоні використання внутрішньоматкової спіралі, ризик позаматкової вагітності невеликий, але саме про цей стан треба думати в першу чергу.
Види позаматкової вагітності
Часто запліднена яйцеклітина зупиняється саме в трубах. Але імплантація може відбуватися в різних органах і навіть в черевній порожнині. Залежно від цього виділяють наступні види ектопічної вагітності:
- Трубна позаматкова вагітність. Вона спостерігається у 95-97% всіх випадків.
- Яєчникова позаматкова вагітність.
- Інтралігаментарна позаматкова вагітність (між листками зв’язки матки).
- Шийкова позаматкова вагітність.
- Абдомінальна позаматкова вагітність.
- В рудиментарному розі матки (при вадах розвитку цього органу).
Трубна позаматкова вагітність
При трубній вагітності плідне яйце найчастіше виявляють в ампулярному відділі (близько половини всіх випадків). Але воно може прикріпитися і в середній частині труби (до 40%), в її матковій частині (4-5%) або поблизу фімбрій (до 10% вагітностей).
Яєчникова позаматкова вагітність
Частота яєчникових вагітностей не перевищує 1,5%. Така позаматкова вагітність може розвиватися безпосередньо в фолікулі (інтрафолікулярна) або на поверхні яєчника (оваріальна форма).
Абдомінальна позаматкова вагітність
Абдомінальна позаматкова вагітність частіше зустрічається після проведення екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), але можлива і при природній вагітності. На її долю припадає 0,2-1,3% всіх випадків позаматкової вагітності. Вона настає, коли запліднена яйцеклітина виходить в черевну порожнину. Основні місця імплантації:
- очеревина;
- сальник;
- кишечник;
- інші органи черевної порожнини.
Шийкова позаматкова вагітність
Шийкову позаматкову вагітність відносять до дуже рідких. На її частку припадає не більш ніж 0,4% випадків позаматкової вагітності. Зазвичай яйцеклітина імплантується в ділянці циліндричного епітелію цервікального каналу. Вагітність в додатковому рогові матки діагностують в 0,3-0,9% випадків. При такій локалізації умови для розвитку плода відсутні, тому вона також належить до ектопічних.
Інтралігаментарна позаматкова вагітність
Зрідка трапляється інтралігаментарна (між листками зв’язки матки) імплантація плідного яйця. Як правило, туди яйцеклітина потрапляє після розриву маткової труби. Зустрічається в 0,1% випадків.
Гетеротопічна вагітність
При проведенні ЕКЗ можлива особлива форма – гетеротопічна вагітність. При ній одне плідне яйце імплантується в порожнині матки, інше – за її межами.
Які симптоми позаматкової вагітності?
При плануванні дитини та наявності факторів ризику, жінок часто хвилює питання, коли проявляється позаматкова вагітність і за якими ознаками її можна запідозрити. Основні симптоми позаматкової вагітності:
- біль внизу живота;
- поява кров’янистих виділень зі статевих шляхів;
- зниження тиску;
- втрата свідомості.
Треба знати, що ці прояви спостерігаються далеко не завжди. Інколи позаматкова вагітність взагалі протікає безсимптомно, доки не станеться розрив труби. Інколи розвиток яйцеклітини зупиняється, і лікарі діагностують завмерлу вагітність. Лише після ретельного обстеження виявляється, що вона була позаматковою.
Але частіше жінки скаржаться на біль в животі. Він локалізований в нижніх відділах, зазвичай однобічний, нерідко з’являється в перші тижні після затримки. Біль може бути надзвичайно сильним, пронизливим, поштовхоподібним, віддавати в пах, ногу.
Кров’янисті виділення часто нагадують менструацію і можуть бути помилково прийняті саме за неї. В тяжких випадках кровотеча сильна, але безболісна, швидко призводить до геморагічного шоку (критичної втрати крові).
Зниження тиску чи непритомність – це ознака внутрішньої кровотечі. Про позаматкову вагітність треба думати в першу чергу, якщо ці прояви супроводжуються болем в нижніх відділах живота.
Яєчникова вагітність тривалий час протікає без значних симптомів, жінки лише скаржаться на дискомфортні відчуття в животі. Її відмінністю є продовження менструацій.
При розриві яєчника виникає внутрішня кровотеча з типовими симптомами, розвивається перитонеальний шок через подразнення очеревини. Для нього характерні:
- раптовий тазовий біль, що іррадіює в стегна, крижі, пряму кишку;
- діарея (не завжди);
- нудота та блювання;
- різка слабкість, запаморочення;
- пітливість;
- втрата свідомості.
Ознаки значної крововтрати, що погрожують життю:
- сонливість;
- апатія;
- загальмованість;
- порушення свідомості;
- задишка.
Симптоми шийкової вагітності відрізняються – болю немає, але після затримки місячних з’являються кров’янисті виділення. Якщо судини в цій ділянці добре розвинені або є варикоз, можлива раптова значна кровотеча без якихось провісників.
Для абдомінальної вагітності типовою є поява болю в животі. Хоча абдоміальна вагітність загрожує життю матері, в медичній літературі описані випадки народження дітей, що розвивалися в черевній порожнині.
Наслідки позаматкової вагітності
Позаматкова вагітність становить велику небезпеку не тільки для здоров’я жінки, але і для її життя. Розвиток плоду поза маткою призводить до розривів, здавлення органів, великої втрати крові. Позаматкова вагітність може повторюватися і призводити до безпліддя.
Якщо жінка хоче знову завагітніти, то до цього питання слід підійти усвідомлено – пройти повне обстеження у гінеколога, здати необхідні аналізи і лише за півроку після випадку позаматкової вагітності планувати зачаття.
Діагностика позаматкової вагітності
Діагностика позаматкової вагітності іноді буває складною, особливо на ранніх термінах. При підозрі на цю патологію найбільш інформативними є такі дослідження:
- Визначення рівня сироваткового хоріонічного гонадотропіна людини (ХГЛ).
- УЗД органів малого таза.
Рівень ХГЛ – це найчутливіший маркер вагітності. Він починає збільшуватися ще за тиждень до затримки місячних і далі прогресивно зростає. Тест сечі є менш корисним, оскільки негативний результат не виключає вагітності, в тому числі й позаматкової.
При зростанні вмісту ХГЛ проводять УЗД органів малого таза. На ранніх термінах плідне яйце зазвичай не візуалізується. Вважається, що при рівні ХГЛ близько 1500 МО/л та відсутності змін при ультразвуковому дослідженні, в 11% випадків вагітність буде позаматковою, в 34% – матковою і в 55% – завмерлою.
В такій ситуації рекомендовано вимірювати вміст ХГЛ кожні 2 дні. При здоровій матковій вагітності він зростає вдвічі. Погана динаміка або відсутність змін свідчить на користь позаматкової або завмерлої вагітності.
На ранніх термінах УЗД проводять трансвагінальним доступом, воно дозволяє виявити серцебиття плода вже через 41 день після початку останніх місячних. Відсутність плідного яйця в порожнині матки говорить про позаматкову вагітність. А розширення труби чи поява рідини в позаматковому просторі підвищують ймовірність діагнозу.
Також лікарі призначають дообстеження – загальні аналізи крові та сечі, С-реактивний білок, дослідження на хламідії (в сумнівних випадках).
Чи показує тест на вагітність позаматкову вагітність?
Тест на вагітність показує наявність вагітності у жінки, у тому числі якщо вагітність є позаматковою.
Лікування позаматкової вагітності
Позаматкова вагітність – це стан, що потребує ургентної медичної допомоги, адже кровотеча при розриві труби може стати фатальною. Чим більший термін, тим менше часу та можливих методів лікування позаматкової вагітності залишається, а ризик ускладнень зростає.
Консервативне лікування позаматкової вагітності
При низьких рівнях ХГЛ (менш ніж 1500 МО/л) та відсутності симптомів за пацієнткою спостерігають. При вмісті ХГЧ до 5000 МО/л, неушкодженій трубі менш ніж 3 см в діаметрі та відсутності серцебиття плоду, можливе лікування позаматкової вагітності метотрексатом. Він стимулює резорбцію (руйнування, розсмоктування) плідного яйця. Таке лікування є ефективним у 80-85% випадків, але потребує подальшого вимірювання рівня ХГЛ, щоб упевнитися в його зниженні.
Операція при позаматковій вагітності
Операція при позаматковій вагітності проводиться при підтвердженому діагнозі та вищих рівнях ХГЛ (більш ніж 5000-15000 МО/л), при загрозі розриву маткової труби або виникненні кровотечі. Існує 2 варіанти хірургічного втручання для лікування трубної вагітності:
- Туботомія – видалення лише плідного яйця. Ця операція проводиться на ранніх термінах вагітності, коли діаметр плодового яйця не перевищує 2 см і за умови, що труба не пошкоджена.
- Тубектомія – видалення маткової труби.
Операція при позаматковій вагітності може бути відкритою (через великий розріз) або лапароскопічною – через декілька маленьких розрізів, майже проколів. Лапароскопія менш травматична за класичну операцію, але її можна робити лише на ранніх термінах – до 8 тижня з початку останніх місячних.
Треба пам’ятати, що, хоча туботомія належить до органозбережних операцій, вона також підвищує ризик позаматкової вагітності в майбутньому через можливе утворення спайок.
При яєчниковій вагітності видаляють ембріон або сам яєчник, для лікування шийкової вагітності нерідко доводиться робити надпіхвову ампутацію матки через загрозу фатальної кровотечі.
Попри можливості сучасної медицини, позаматкова вагітність і сьогодні залишається однією із причин смерті жінок під час гестації.