Субфебрильна температура тіла: причини, діагностика

16/05/22

Люди часто скаржаться на деяке підвищення температури тіла, якому складно знайти пояснення. Температура в межах 37,1-37,9°С називається субфебрильною і може бути симптомом різних захворювань. Чому тримається субфебрильна температура?

субфебрильна температура захворювання

 

 

Субфебрильна температура: причини

 

Інколи температура тримається місяць або більше, і її причини знайти дуже важко. Центр терморегуляції людини реагує на будь-які патологічні зміни – запалення, проникнення інфекційних агентів, ріст пухлин, дефіцит заліза, гормональний дисбаланс тощо.

Найпоширеніші причини субфебрильної температури:

  1. Вірусні та бактеріальні інфекції.
  2. ЛОР-патологія.
  3. Запальні хвороби урогенітальної системи.
  4. Гіпертиреоз та інші ендокринні захворювання.
  5. Аутоімунна патологія.
  6. Термоневроз.

 

Особливість даних захворювань – те, що вони зустрічаються часто і в більшості випадків супроводжуються іншими проявами. Але існують і менш розповсюджені причини субфебрильної температури:

  1. Анемія чи латентний залізодефіцит.
  2. Стоматологічні проблеми.
  3. Гельмінтози.
  4. Злоякісні пухлини (в тому числі захворювання системи крові).
  5. Холецистит.
  6. Запальні захворювання кишківника (дивертикуліт).
  7. Захворювання центральної нервової системи.
  8. Приймання ліків.

 

Субфебрильна температура у підлітків

 

Інфекції:

Гострі респіраторні інфекції (ГРВІ) – найбільш поширена причина субфебрильної температури тіла. При цьому зазвичай хворого турбують і інші прояви:

  • Нежить.
  • Болі в горлі, вухах, голові.
  • Кашель.
  • Ломота в тілі, слабкість.

Але зустрічаються ГРВІ зі стертою симптоматикою, і лише невелика гіпертермія викликає занепокоєння у пацієнтів. Це типово для аденовірусної інфекції, cубфебрильна температура після коронавірусу – теж розповсюджений симптом. Крім того, для таких хвороб характерна тривала  температура – підвищення до 37,2-37,5°С впродовж декількох днів і навіть тижнів при задовільному загальному самопочутті.

Бактеріальні інфекції частіше протікають гостро, з високою лихоманкою – вище 38°С. Але завжди треба пам’ятати про туберкульоз. Саме при ньому незрозумілий субфебрилітет часто буває єдиним проявом.

Також причинами субфебрильної температури можуть виступати наступні інфекційні патології:

 

ЛОР-патологія

Хронічні запальні процеси ЛОР-органів часто проявляються субфебрильною температурою тіла. Інші прояви можуть бути незначними.

Найчастіше це:

Про патологію ЛОР-органів слід думати, якщо гіпертермія супроводжується закладеністю носа, головним болем чи відчуттям важкості, зниженням слуху, зміною голосу, дискомфортом у горлі, появою неприємного запаху з рота (галітоз).

Для гострих захворювань ЛОР-органів більш типова лихоманка вище 38°С, хоча б у перші дні, та виражені симптоми (біль, нежить), але у деяких людей спостерігається саме субфебрилітет.

Субфебрильна температура причини

Хвороби урогенітальної системи

 

Запальні процеси урогенітальної системи нерідко протікають з незначним підвищенням температури, особливо часто це зустрічається у жінок та літних людей.

Це можуть бути:

 

Гіпертиреоз

Субфебрильна температура при гіпертиреозі – поширений симптом, порушення функції щитоподібної залози майже завжди супроводжується субфебрилітетом. Також хворого турбує:

  • Значне схуднення.
  • Виражена пітливість, вологість шкіри.
  • Емоційна нестабільність.
  • Схильність до проносів.
  • Значне прискорення пульсу (понад 100 ударів на хвилину).

 

Аутоімунна патологія

Про аутоімунну патологію слід думати, коли субфебрильну температуру не можна пояснити іншими причинами, чи наявні характерні симптоми (біль в суглобах, зміни з боку шкіри, шлунково-кишкові розлади).

Частіше зустрічаються такі хвороби:

 

Термоневроз

 

Причини субфебрильної температури

 

Термоневроз – це дисфункція нервової системи, під час якої довго тримається субфебрильна температура. Як правило, вона не перевищує 37,5°С, частіше 37,1-37,3°С. Частіше буває у дітей та жінок (особливо при психоемоційній нестабільності).

Для термоневрозу типова відсутність жодних патологічних змін при обстеженні. При цьому пацієнти часто виказують різноманітні скарги, які не характерні для якоїсь конкретної патології. Їх турбують слабкість, втомлюваність, прискорене серцебиття, низький тиск, відчуття жару тощо. Треба знати, що термоневроз – діагноз виключення.

 

Субфебрильна температура: які аналізи і обстеження необхідні для діагностики

 

Оскільки причин субфебрильної температури тіла багато, то і обстеження повинно бути комплексним і обов’язково під наглядом лікаря. Саме він після огляду визначає найбільш вірогідні хвороби. Починати треба з консультації терапевта або сімейного лікаря.

Якщо у людини довго тримається субфебрильна температура тіла, а інші симптоми невиражені, то проводиться мінімальний діагностичний пошук причин:

  • Загальні аналізи крові та сечі.
  • Біохімічне дослідження (печінкові проби, креатинін).
  • Маркери вірусних гепатитів.
  • Феритин.
  • Ревмопроби.
  • ТТГ.
  • Рентгенографія органів грудної порожнини.
  • УЗД (черевна порожнина, нирки та сечовий міхур, щитоподібна залоза, репродуктивна система).
  • Консультації спеціалістів за потреби (стоматолог, отоларинголог, ендокринолог, ревматолог тощо).

В складних випадках лікарі призначають:

  • Бакпосів біологічної рідини (крові, мокроти, сечі, слизу тощо).
  • КТ чи МРТ відповідної ділянки.
  • Колоноскопію.
  • ПЛР або ІФА для підтвердження інфекційних збудників.
  • Специфічні ревматологічні дослідження (anti-ССР тощо).
  • Спірометрію.
  • Кістково-мозкову пункцію (при підозрі на захворювання крові).

 

Перелік обстежень визначається ймовірним діагнозом і може включати будь-які додаткові аналізи.

 

Субфебрильна температура у дитини

 

субфебрильна температура у дітей

 

Слід знати, що у дітей до двох років температура до 37,2°С є нормальною. Крім того, субфебрильна температура у дітей часто буває після сну (особливо в теплому одязі) та після активних ігор чи перегріву.

Серед патологічних причин субфебрильної температури у дітей найчастіше зустрічається постінфекційний субфебрилітет («температурний шлейф») та хронічне запалення ЛОР-органів, особливо аденоїдити та тонзиліти. Але варто пам’ятати і про малосимптомні інфекції сечовивідних чи дихальних шляхів, що трапляються і в дитячому віці.

Термоневроз – також вірогідний діагноз, на нього може вказувати субфебрильна температура у підлітків та у астенічних дітей.  Субфебрильна температура тіла у дівчат під час менструації може бути симптомом анемії. Більш серйозні захворювання у дітей зустрічаються значно рідше, але їх завжди треба мати на увазі при незрозумілій гіпертермії.

Хоча підвищення температури – поширена скарга, встановити діагноз не завжди легко. Інколи це потребує розгорнутого обстеження, особливо коли температура тримається місяць або більше.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }