Відчуття стиснення в грудях само по собі вже є стресом, оскільки викликає підозру на серцевий напад. Але під час глобальної пандемії ковіду поява стискання в грудях, ймовірно, змусить людину задуматися, чи не заразилася вона наступним штамом коронавірусу. І це обгрунтовано: одним із найбільш тривожних симптомів COVID-19 є стискання в грудній клітці. І якщо людина знає, що контактувала з хворим на ковід і має також такі симптоми, як кашель, лихоманка, чи задишка, то скоріш за все вона захворіла на коронавірус.
Але постійний біль і тиск у грудях у будь-якому разі є приводом негайно звернутися за медичною допомогою. Цей симптом досить тривожний, але терміновість лікування залежить від причини його появи – одна справа, якщо тиск зумовлено печією, а інша – якщо проблемами з серцем або легеневою емболією.
Ось найпоширеніші проблеми зі здоров’ям, які викликають стискання в грудях:
Ковід
Найтиповішими симптомами коронавірусу є лихоманка, кашель і задишка. Зазвичай вони з’являються через 2-14 днів після зараження. Якщо у хворого тільки лихоманка і кашель без інших симптомів, зазвичай він може впоратися з ними вдома. Але для деяких людей симптоми можуть бути значно гіршими — призвести до госпіталізації, штучної вентиляції легенів, або до смерті.
Якщо людина відчуває, що захворіла на коронавірус, їй варто зателефонувати своєму сімейному лікарю, щоб отримати інструкції щодо подальших дій. Якщо у людини легка форма хвороби їй слід залишитися вдома і не поспішати до лікарні, щоб не заразити ще когось.
Відчуття стискання в грудях при коронавірусі є ознакою того, що симптоми стають небезпечнішими, наприклад, вони можуть перерости в пневмонію. Тож хворий потребує термінової консультації лікаря.
Панічні атаки
Тривога може проявлятися фізичними симптомами, зокрема прискореним серцебиттям. А панічні атаки часто призводять до відчуття стискання і болю в грудях.
Панічні атаки – це напади гострого страху, які зазвичай виникають раптово і можуть бути дуже виснажливими. Вони можуть викликати ряд симптомів, таких як жах через втрату контролю, пітливість, тремтіння та проблеми з диханням.
Прискорене дихання, яке зазвичай супроводжує панічні атаки, може загостритися до такої міри, що у людини виникає гіпервентиляція легень. Це спричиняє дискомфорт в грудях і настільки сильне стискання, що панічну атаку можна сплутати з серцевим нападом. До речі, частою причиною панічних атак останнім часом стала пандемія коронавірусу.
Бронхіальна астма
Бронхіальна астма – це хронічне запалення бронхів, яке проявляється нападами. Напад виникає зазвичай через зіткнення з певними чинниками: шерстю домашніх тварин, пилком, цвіллю, холодним повітрям або навіть фізичними вправами. Ці речовини подразнюють бронхи і призводять до набряку дихальних шляхів, що змушує м’язи навколо них напружуватися, і таким чином астма загострюється. Дихальні шляхи звужуються, людина не може повноцінно дихати і відчуває стискання у грудях.
Хворі астмою також мають такі симптоми як хрипи, кашель та поганий сон.
Напад астми зупиняється за допомогою спеціальних ліків. Якщо ж ліки не допомагають і стискаючий біль у грудях залишається, варто терміново звернутися за медичною допомогою.
Кислотний рефлюкс
Цей стан, також відомий як гастроезофагеальний рефлюкс, виникає, коли соляна кислота і травні ферменти хворого проникають зі шлунку в стравохід, де їх не має бути. Якщо людина відчуває легку печію принаймні двічі на тиждень або сильну печію принаймні раз на тиждень, у неї сформувалась гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ).
Незалежно від тяжкості хвороби, коли шлункова кислота потрапляє в стравохід, подразнення тканин може викликати відчуття стягнутості, печіння та болю в грудях. У такому разі людина також відчуває смак їжі або шлункової кислоти в роті, а також помітити інші симптоми:
- неприємний запах з рота;
- нудоту;
- блювоту;
- утруднене ковтання;
- проблеми з диханням;
- ерозію зубів через контакт з кислотою.
Якщо стискаючий біль у грудях з’являється після споживання певної їжі, найімовірніше, людина має справу з кислотним рефлюксом.
Колапс легенів
Назва цього захворювання – пневмоторакс. Воно полягає у тому, що повітря просочується в простір між легенями та грудною стінкою. Це повітря потім чинить тиск на зовнішню стінку легенів.
Пневмоторакс може бути травматичного походження (поранення, перелом ребра) або нетравматичного. Пневмоторакс нетравматичного походження виникає внаслідок захворювання легень:
- хронічної обструктивної хвороби легень;
- пневмонії;
- туберкульозу;
- фіброзу легень;
- саркоїдозу легень;
- муковісцидозу;
- раку легень.
Якою б не була причина, основними симптомами колапсу легенів є раптовий біль у грудях і задишка. Біль, як правило, гострий і локалізується в ділянці, де повітря тисне на зовнішню стінку легень, і це відчувається як стискання в грудях.
Тромбоемболія легеневої артерії
Тромбоемболія легеневої артерії виникає, коли тромб блокує кровотік у одній з артерій у легенях. Зазвичай тромб утворюється в венах ніг і з кровотоком потрапляє у легені.
Вираженість симптомів тромбоемболії легеневої артерії залежать від розміру тромбу та того, яку частину легенів він відрізав від кровопостачання. Найпоширеніша ознака цього стану – це біль і відчуття стискання в грудях, які не зникнуть, коли людина посміється. Тромбоемболія легеневої артерії може фактично вбити частину легенів, ускладнюючи дихання.
Інші симптоми, як правило, включають:
- задишку, яка посилюється від рухів;
- кашель, що може бути з кров’ю;
- лихоманка;
- сильне потовиділення;
- запаморочення;
- біль або набряк у ногах.
Читайте також: Три ознаки того, що біль в грудях – не серцевий напад
Інфаркт або стенокардія
Звісно, відчуття стиснення в грудях може сигналізувати про серцевий напад або стенокардію, тобто біль у грудях, спричинений зниженим припливом крові до серця (який є попередженням про майбутній серцевий напад). Але якщо стискання у грудях відчуває здорова людина, то найімовірніше, причиною цього відчуття є щось менш небезпечне, як-от кислотний рефлюкс. Втім, якщо симптом виявився тривалим або повторюється, варто все-таки проконсультуватися з лікарем.
Симптоми стенокардії та серцевого нападу дуже схожі. Зазвичай вони включають біль, стискання в грудях, біль у руках, шиї, щелепі, плечі або спині, нудоту, втому, задишку, пітливість і запаморочення. Стиснення в грудях виникає через те, що серце не отримує достатньо крові.
Якщо у людини стискає в грудях і важко дихати під час відпочинку, і це супроводжується задишкою і болями у щелепі чи плечі, слід терміново телефонувати до швидкої допомоги.
Насправді багато захворювань та станів можуть викликати таку комбінацію симптомів, але вони також можуть виявитися колапсом легень, емболією легеневої артерії або проблемами з серцем.