Стенокардія: симптоми, класи, лікування

10/06/22

Стенокардія – це біль у серці, поширений симптом ішемічної хвороби серця (ІХС). Близько половини людей з цим захворюванням мають ознаки стенокардії. Без лікування в більшості випадків хвороба прогресує та призводить до інфаркту міокарда чи тяжкої серцевої недостатності.

Стенокардія симптоми

Причини стенокардії

 

Стенокардія – це клінічний синдром, для якого є характерним біль у ділянці серця. Причиною нападу в більшості випадків є звуження коронарних артерій. Чим гірший кровотік, тим більша частина серцевого м’яза страждає через ішемію, і тим сильніший біль.

Найчастіше кровопостачання міокарда знижується через атеросклеротичне ураження судин. Хоча судини здатні утворювати колатералі (додаткові гілки артерій), це допомагає лише на деякий час.

Згодом кількість та розміри атеросклеротичних бляшок зростають, і вони все більше перекривають кровотік артерії. Розвивається стеноз судини, а симптоми стенокардії відповідно посилюються – і вже будь-яке фізичне навантаження викликає біль у серці.

Також напад стенокардії може виникати через спазм артерії, навіть якщо атеросклеротичних бляшок немає. Оскільки через спазм кровотік теж погіршується, механізм появи болю аналогічний.

Стенокардія: фактори ризику

Навіть при ураженні серця, стенокардія розвивається не у всіх хворих. Проте деякі хвороби та шкідливі звички підвищують ризик її виникнення. Серед них такі:

Види стенокардії

За причиною виникнення розрізняють 2 види хвороби – стенокардія напруги та вазоспастична. В першому випадку напад виникає через надмірне навантаження – фізичне чи психоемоційне, а в другому – через спазмовані судини.

Стенокардія напруги включає наступні форми:

  • Вперше виникла (якщо симптоми з’явилась протягом місяця).
  • Стабільна (ознаки стенокардії кожного разу провокуються одним і тим же навантаженням).
  • Нестабільна, або прогресуюча (напади частішають).

Стабільна стенокардія напруги – найбільш поширена форма захворювання. В залежності від тяжкості симптомів та переносимості навантажень, виділять 4 функціональні класи стенокардії.

Стенокардія: класифікація

  1. І клас – пацієнт спокійно переносить звичайні навантаження (підйом по сходах, швидка хода). Приступ стенокардії виникає при раптовому надмірному навантаженні або при тривалому (наприклад, фізично активний відпочинок, важка праця).
  2. ІІ клас – звичайна активність хворого дещо обмежується. Напад розвивається при швидкому підйомі на поверх або під гору, інколи навіть при інтенсивній ході по рівній поверхні. Серце може боліти також при стресі чи після їжі, в холодну або вітряну погоду, через декілька годин після сну. Цей функціональний клас зустрічається найчастіше.
  3. ІІІ клас – фізична активність людини значно обмежена. Зазвичай хворий здатен пройти не більше 100-200 метрів по рівній поверхні без появи болю чи піднятися лише на один поверх в спокійному темпі.
  4. ІV клас – будь-яке фізичне чи психоемоційне напруження викликає напад. Серцевий біль турбує хворого і в спокої. Фізична активність дуже обмежена.

Прогресуюча стенокардія

Діагноз прогресуючої стенокардії встановлюють, якщо напади істотно частішають і виникають у відповідь на все менше навантаження. Витривалість у такого хворого знижується, а симптоми стають все більш вираженими. Функціональний клас зростає щонайменше на одну ступінь.

Здебільшого це відбувається через виражений стеноз коронарних судин, збільшення або розпад атеросклеротичної бляшки з приєднанням тромботичних мас.

Іноді симптоми стенокардії посилюються так сильно та швидко, що цей стан важко відрізнити від гострого інфаркту міокарда. Такі хворі потребують госпіталізації в кардіологічний стаціонар для проведення детального обстеження.

Вазоспастична стенокардія

Цей варіант стенокардії зустрічається рідко. Вона відома під такими назвами:

  • Варіантна.
  • Спонтанна.
  • Стенокардія Принцметала.

 

На відміну від стабільної стенокардії, при вазоспастичній стенокардії немає зв’язку між нападом та навантаженням, серцевий біль виникає спонтанно через спазм судин. Провокуючі фактори невідомі, але найчастіше це холодна чи вітряна погода, стрес. Нерідко напад вазоспастичної стенокардії виникає вночі.

Симптоми стенокардії

Типова ознака стенокардії – це раптовий сильний біль. Часто він виникає за грудиною чи дещо зліва – в ділянці серця. Хворі описують його як стискання в грудях чи розпирання, камінь на грудній клітці. Саме тому раніше цю хворобу називали грудною жабою. Інколи пацієнти скаржаться на сильне печіння, відчуття, ніби в серце плеснули окропом.

Біль поширюється на ліву руку та лопатку, щелепу, ліву половину голови. Характерним є раптовий початок, що збігається з фізичним або психоемоційним навантаженням, і швидке зникнення симптомів після усунення провокуючих факторів. Напад триває від 1 до 20 хвилин. Хворий блідне, притискає руку до серця, тривожиться. В стані спокою чи після приймання нітрогліцерину швидко наступає поліпшення.

Окрім класичних симптомів, існують їхні еквіваленти («маски»), частіше з ними протікає стенокардія у жінок. До еквівалентів серцевого болю відносять:

  • Поява задишки, що пов’язана з навантаженням.
  • Біль у животі.
  • Нудота.
  • Швидка втомлюваність.

«Маски» стенокардії притаманні також літнім людям і хворим на цукровий діабет.

Допомога при нападі стенокардії

Перша допомога при стенокардії – це припинення навантаження (фізичного чи психічного) та ліки для розширення судин. Хворого потрібно зручно розмістити – сидячи чи лежачи, надати доступ свіжого повітря, якщо він знервований – відволікти та заспокоїти.

Розширити судини при стенокардії допомагає нітрогліцерин. Це дуже ефективний та швидкодійний засіб. Але у деяких людей він викликає головний біль, інколи сильніший за серцевий. До того ж нітрогліцерин різко знижує тиск, тому його не варто приймати при гіпотонії. Цим препаратом можна скористатися, коли пацієнт приймав його неодноразово раніше і знає всі особливості.

Деякі пацієнти відмічають поліпшення після приймання валідолу, корвалолу, корвалменту. Це ліки без доведеної ефективності, але віра в них у багатьох пацієнтів настільки сильна, що засоби часто спрацьовують, і напад минає.

Якщо серцевий біль продовжується, а ліки не допомагають, потрібно викликати швидку допомогу, оскільки це може бути інфаркт міокарда.

Лікування стенокардії

Окрім екстреної допомоги, існує і базисна терапія. Препарати при стенокардії призначають саме для профілактики, щоб запобігти новим нападам. Для терапії стенокардії призначають наступні ліки:

  • Бета-блокатори (небіволол, метопролол, атенолол, бісопролол).
  • Антагоністи кальцію (амлодипін, ніфедипін, лерканідипін).
  • Нітрати (нітрогліцерин та нітрати пролонгованої дії).
  • Івабрадин.
  • Препарати для розрідження крові (ацетилсаліцилова кислота).

Препарати першої лінії – це саме бета-блокатори та антагоністи кальцію. За їхньої неефективності додають нітрати та івабрадин. Якщо розвиток стенокардії спричинений атеросклерозом, хворі потребують тривалого чи навіть довічного приймання статинів. Ці ліки знижують рівень «поганого» холестерину та тригліцеридів. Також важливо суворо контролювати рівень глюкози крові при цукровому діабеті, оскільки ця хвороба без лікування суттєво погіршує перебіг стенокардії.

Якщо консервативна терапія не поліпшує стан хворого, йому пропонують варіант інвазивного лікування.

Інвазивне лікування стенокардії

При неефективному медикаментозному лікуванні пацієнта направляють на коронарографію. Цей метод дослідження дозволяє контрастувати серцеві судини та оцінити їхню прохідність. При виявленому стенозі вінцевих артерій хворий потребує реваскуляризації (відновлення судин) міокарда. Щоб відновити достатній кровотік в серці, використовують 2 методи:

  • ЧКВ (черезшкірне коронарне втручання) зі встановленням стентів у звужені артерії.
  • АКШ (аорто-коронарне шунтування) – використовують при значному пошкодженні судин.

Обидва варіанти є ефективними, але зазвичай після такого втручання хворі потребують тривалої терапії препаратами для розрідження крові (двома, а інколи і трьома). Це необхідно для профілактики повторного звуження судини (рестенозу). Подвійне кроворозріджуюче лікування триває щонайменше рік.

Ускладнення стенокардії

Типове ускладнення стенокардії (частіше прогресуючої або нестабільної) – це інфаркт міокарда. Це дуже вірогідна подія, якщо не лікувати основне захворювання. Існує і песимістичніший варіант – раптова серцева смерть.

Навіть стабільна стенокардія з прогнозованими нападами суттєво обмежує життєдіяльність людини, її фізичну та соціальну активність, інколи – навіть здатність до самообслуговування. Саме тому цю хворобу треба лікувати з самого початку, коли симптоми ще майже непомітні. При адекватній медикаментозній терапії прогноз при стенокардії сприятливий.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }