Що таке тиреотропний гормон і за що він відповідає?

21/07/22

 1. Що таке тиреотропний гормон?
 2. Що показує аналіз ТТГ?
 3. Аналіз ТТГ: що означає відхилення
 4. При яких захворюваннях призначають аналіз ТТГ
 5. Тиреотропний гормон: норма
 6. ТТГ при вагітності
 7. ТТГ у чоловіків
 8. Підготовка до аналізу на ТТГ
 9. Як проводиться дослідження на ТТГ

ТТГ норма у жінок

Що таке тиреотропний гормон?

Тиреотропний гормон (ТТГ) – це гормон, який виділяється гіпофізом і контролює утворення в щитоподібній залозі гормонів Т3 і Т4. ТТГ відповідає за регулювання процесів доставки йоду в щитоподібну залозу та посилення ліполізу. Тому рівень тиреотропного гормону – це важливий діагностичний показник, що дозволяє судити про роботу щитоподібної залози.

Щитоподібна залоза – це орган внутрішньої секреції. За допомогою гормонів Т3 і Т4 вона контролює практично всі процеси в організмі – ріст, інтелектуальний та фізичний розвиток, забезпечення людини енергією, жировий та білковий обмін, роботу органів, самопочуття людини. Т3 і Т4 суттєво впливають на роботу внутрішніх систем організму. Крім метаболічних процесів, вони контролюють серцево-судинну діяльність, травлення, репродуктивну функцію і навіть психічне здоров’я.

Що показує аналіз ТТГ?

ТТГ, Т3 та Т4 міцно пов’язані між собою, тож в медичній практиці вони досліджуються одночасно. Коли активність щитоподібної залози знижується, гіпофіз збільшує утворення ТТГ, щоб компенсувати вироблення Т3 і Т4. Якщо функція щитоподібної залози підвищується, вироблення ТТГ знижується, бо рівень Т3 і Т4 достатній чи навіть зависокий. Тому концентрація гормонів Т3 та Т4 обернено пропорційна рівню ТТГ в крові.

Таким чином, підвищений тиреотропний гормон говорить про знижену функцію щитоподібної залози (гіпотиреоз), а знижений ТТГ – про надлишкову активність залози (гіпертиреоз). Але бувають і інші причини відхилень в аналізі ТТГ.

Читайте також: Гіпотиреоз: симптоми, причини, лікування

Згідно з офіційною статистикою Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, від захворювань щитоподібної залози страждає близько 3% населення. Це пов’язано з різними причинами: патології, генетична схильність, проживання в йододефіцитній місцевості та інше.

 

Гормон ТТГ за що відповідає

Аналіз ТТГ: що означає відхилення

Норма гормону ТТГ може змінюватись внаслідок впливу на організм різних зовнішніх або внутрішніх факторів. Особливо це стосується часу доби. Максимальна концентрація спостерігається вночі (з 2 до 4 години ночі та з 6 до 8 години ранку), а мінімальна – з 5 до 7 години вечора. За відсутності повноцінного сну вночі відбувається порушення гормонального синтезу. Крім цього, ТТГ може знизитися під час вагітності та грудного вигодовування, що розцінюють як варіант норми. Деякі лікарські засоби можуть сприяти зміні концентрації ТТГ. Щитоподібна залоза тісно пов’язана з іншими внутрішніми органами, тому розлад їх функціонування істотно впливає на утворення гормону.

У жінок середнього віку та літніх чоловіків максимального значення рівень тиреотропного гормону досягає у грудні.

ТТГ підвищений може свідчити про:

 • Первинний гіпотиреоз, навіть за відсутності клінічних симптомів. Але, як показує медична практика, при детальному розпитуванні людини виявляється, що вона не може тривало займатися фізичним навантаженням, швидко стомлюється, має нестабільний психоемоційний стан, суху шкіру й ламке волосся, відчуває занепад сил, схильність до депресій, погіршення пам’яті.
 • Підгострий тиреоїдит – це запалення щитоподібної залози. При такому захворюванні тканина органу ушкоджується через інфікування верхніх дихальних шляхів. У хворого починається біль у ділянці щитоподібної залози та міалгії, щитоподібна залоза збільшується, хворий швидко виснажується при фізичних навантаженнях.
 • Наявність пухлини, що сприяє безконтрольному виробленню гормону. Часто виникає при онкологічному процесі, що локалізується в щитоподібній залозі, легенях та молочних залозах, а також при аденомі гіпофіза.
 • Резистентність до гормонів щитоподібної залози.
 • Терапія деякими групами медикаментів, які можуть посилити вироблення ТТГ як побічний ефект.Тиреотропний гормон знижений

ТТГ знижений говорить про:

 • Ураження щитоподібної залози, гіпертиреоз;
 • Синдром Іценко-Кушинга (розвивається при ураженні надниркових залоз, внаслідок чого збільшується синтез кортизолу та падає значення ТТГ).
 • Сильні черепно-мозкові травми.
 • Геморагічний інсульт у ділянці гіпофіза або гіпоталамуса.

 

Читайте також: Гіпертиреоз: симптоми, причини, лікування

При яких захворюваннях призначають аналіз ТТГ

Аналіз на  гормон ТТГ найчастіше призначається при таких захворюваннях та станах:

 • гіпотиреоз та зоб;
 • гіпертиреоз;
 • безпліддя та інші розлади статевої системи;
 • проходження гормонозамісної терапії;
 • порушення серцево-судинної діяльності;
 • міопатія;
 • порушення менструального циклу;
 • психологічні розлади;
 • затримка статевого та інтелектуального розвитку в дитячому віці.

Порушення синтезу ТТГ може виникати внаслідок кількох причин, серед яких:

 • Черепно-мозкові травми, велика втрата крові, ураження гіпоталамо-гіпофізарної системи (новоутворення, крововиливи).
 • Пухлини гіпофіза (як доброякісні, так і злоякісні) сприяють збільшенню синтезу гормонів. Через пухлини гормони утворюються активно і безконтрольно, що призводить до появи гіпотиреозу, цукрового діабету, безпліддя тощо.
 • Ураження різних ендокринних залоз, у тому числі новоутворення на них або наднирникова недостатність.
 • Недостатність гіпоталамо-гіпофізарної системи. Може виникнути на тлі інфекції, зокрема менінгіту, отруєння токсичними речовинами, аутоімунних патологій чи хірургічних втручань у головному мозку.
 • Геморагічний інсульт.

Концентрація ТТГ у жінок може змінюватися внаслідок ускладнень при пологах або абортах, у період вагітності. Тому аналіз ТТГ при вагітності  завжди проводиться у першому триместрі.

Тиреотропний гормон: норма

Норма ТТГ залежить від віку людини. Референсними значеннями є:

ВікРівень ТТГ, мед/літр
4 дні – 6 місяців0,73-4,77
6 місяців – 14 років0,7-4,17
14-19 років0,47-3,41
Старше як 19 років0,4-4,0

 

Як видно з таблиці, тиреотропний гормон у дітей знижується протягом дорослішання. Його рівень необхідно контролювати, якщо є підозра на ендокринологічні захворювання, як-то гіпотиреоз у дітей.

При розшифровці результатів аналізів ендокринолог має враховувати особливості кожного організму, гендерну приналежність (згідно зі статистикою, у жінок проблеми зі щитоподібною залозою розвиваються вдвічі частіше, ніж у чоловіків), захворювання в анамнезі, приймання якихось ліків та багато іншого.

Тиреотропний гормон норма у дітей

ТТГ при вагітності

Рівень тиреотропного гормону при вагітності змінюється. У першому триместрі концентрація тиреоїдних гормонів збільшується, а ТТГ – знижується. Надалі тиреотропний гормон повертається до норми. ТТГ норма сильно залежить від триместру і має контролюватися лікарем.

Норма тиреотропного гормону при вагітності зазвичай така:

Термін вагітностіРівень ТТГ, мед/літр
Перший триместр0,15 – 2,45
Другий триместр0,18 – 3,2
Третій триместр0,29 – 3,5

 

Невеликий відступ від нормальних показників ТТГ у вагітних (не більше 5 мед/літр) може розвинутися внаслідок перенесеної психоемоційної перенапруги. Постійно підвищений ТТГ при вагітності може бути ознакою наступних станів:

 • запалення у щитоподібній залозі;
 • тяжкий гестоз;
 • новоутворення в органах ендокринної системи;
 • гіпофізарна аденома;
 • гіпотиреоз;
 • недостатність наднирників;
 • тяжкі захворювання внутрішніх органів та інше.

Якщо знижений ТТГ під час вагітності виявляється у 1-му триместрі, то жінці не варто перейматися. Така зміна може бути викликана появою токсикозу, що часто виявляється як нудота і блювота. Нормальні гормональні показники виявляються лише у другому триместрі, коли токсикоз проходить.

Небезпекою є знижений тиреотропний гормон на фоні ураження ендокринної системи. Тому дуже важливо регулярно контролювати рівень гормону і при виявленні навіть невеликих відхилень звертатися за лікарською допомогою. Відсутність своєчасного лікування може призвести до викидня, передчасних пологів, гестозу, гіпоксії плода, затримки росту та розвитку дитини.

ТТГ у чоловіків

Норма ТТГ у чоловіків  повністю відповідає нормам для не вагітних жінок. Причини, симптоми та наслідки цих порушень також аналогічні описаним вище. Єдиною симптоматичною відмінністю для чоловіків є імпотенція, яка може виникнути через гормональний дисбаланс.

 

Що таке тиреотропний гормон

Підготовка до здачі аналізу на ТТГ

Важливо знати, як здавати аналіз ТТГ, оскільки виконання підготовчих заходів дозволить отримати максимально вірогідні дані. Підготовка включає:

 • За 3 дні до забору крові потрібно відмовитись від алкогольних напоїв, куріння, заняття спортом, утриматися від стресів та температурних перепадів.
 • Припинити медикаментозну терапію (при можливості та схваленні лікаря).
 • Перед процедурою не снідати, максимум склянку води без газу. Відмовитись від вживання будь-якої їжі рекомендується за 12 годин до дослідження.

Як проводиться дослідження на ТТГ

Складання аналізу на ТТГ є поширеною процедурою, що не вимагає спеціального медичного інструментарію або обладнання. Вона проводиться у всіх клінічних лабораторіях (як платних, і державних). Здавати кров рекомендується вранці (з 8 до 11 години). Для аналізу використовується сироватка крові, отриманої з вени пацієнта. Якщо аналіз ТТГ у нормі, то ВООЗ рекомендує проводити наступне таке обстеження не раніше, ніж за рік. За наявності проблем із щитоподібною залозою, частота процедури має бути збільшена до 2 разів на рік.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }