Що таке шийний остеохондроз та як зупинити хворобу

24/07/22

Цієї хвороби майже неможливо уникнути, але можна сповільнити її розвиток і зменшити прояви симптомів. Для цього треба заздалегідь знати, що таке шийний остеохондроз, які його причини та ознаки, а також заходи для профілактики захворювання.

  1. Що таке шийний остеохондроз?
  2. Причини шийного остеохондрозу
  3. Симптоми шийного остеохондрозу
  4. Стадії шийного остеохондрозу хребта
  5. Наслідки шийного остеохондрозу
  6. Діагностика остеохондрозу шийного відділу хребта
  7. Лікування шийного остеохондрозу хребта
  8. Вправи при остеохондрозі шийного відділу хребта
  9. Масаж при остеохондрозі шийного відділу хребта
  10. Профілактика шийного остеохондрозу

 

Що таке шийний остеохондроз

Що таке шийний остеохондроз?

Остеохондроз – це захворювання хребта, патологічні зміни у хрящах міжхребцевих дисків з реактивними процесами в навколишніх тканинах.

Шийний остеохондроз відрізняється у своїх проявах від грудного та поперекового остеохондрозу. Симптоми шийного остеохондрозу пов’язані з анатомічними особливостями цього відділу хребта. Хребці шийного відділу менші за розмірами, ніж інших відділів. Шийний відділ постійно зазнає навантаження, утримуючи голову, і одночасно він відрізняється великою рухливістю.

Причини остеохондрозу шийного відділу хребта

Причини розвитку захворювання, в першу чергу, обумовлені віковими змінами у організмі й поступовим руйнуванням кісткової та хрящової тканини.

Також можна назвати такі причини виникнення остеохондрозу шийного відділу хребта:

  • порушення постави;
  • зниження рухової активності в результаті сидячого способу життя;
  • зайва вага, яка є результатом порушення обміну речовин, додає навантаження на міжхребцеві диски;
  • спадковий фактор;
  • тривале фізичне навантаження;
  • аномалії хребта.

Помірні фізичні навантаження, правильне харчування та здоровий спосіб життя скорочують ймовірність розвитку шийного остеохондрозу, або принаймні зменшують його вплив на самопочуття людини.

Симптоми остеохондрозу шийного відділу хребта

Симптоми шийного остеохондрозу

Симптоми шийного остеохондрозу відрізняються від проявів цього захворювання в інших відділах хребта. Пов’язано це з тим, що шийні хребці мають іншу структуру та розташовані дуже близько одне до одного. Тому будь-яка деформація проявляється сильними болями. Крім того, у шийному відділі хребта часто защемляються нервовий пучок та артерії.

Шийний остеохондроз хребта проявляється такими симптомами:

  • Відчуття болю – болі при шийному остеохондрозі можуть відчуватися у різних частинах тіла. Це пов’язано з защемленням нервових закінчень та м’язів відповідної частини тіла.
  • Слабкість у верхніх кінцівках – проявляється через затискання нервових закінчень, що відповідають за рухову активність.
  • Складності при поворотах голови, хрускіт хребців у шиї – виникають через зміни у структурі міжхребетного диска та появи кісткових наростів.
  • Низька чутливість рук.
  • Слабкість та запаморочення з’являються через защемлення артерії, через яку кров потрапляє в головний мозок.
  • Зниження слуху і зору – з’являється на останній стадії захворювання, коли порушується кровообіг у мозку.

Лікування шийного остеохондрозу

Клінічні симптоми остеохондрозу шийного відділу хребта:

  • Корінцевий синдром – характеризується защемленнями нервового пучка в ділянці шиї. Виявляється сильними болями, які можуть відчуватися у плечах, лопатці.
  • Хребетний синдром – проявляється найсильнішими головними болями, болями у скронях та потилиці.
  • Рефлекторний синдром – характеризується сильними болями в шийному відділі, які можуть посилюватися за будь-якого руху голови. Біль може поширюватися на плече та на груди.
  • Кардинальний синдром – нагадує напад стенокардії, діагностується складно.

Головні болі при шийному остеохондрозі – найпоширеніший симптом.

Стадії шийного остеохондрозу хребта

У процесі розвитку захворювання проходить декілька стадій. Кожна стадія має свої особливості та характеризується певними ознаками.

  1. Перша стадія шийного остеохондрозу. Кістково-хрящова тканина хребців поступово починає руйнуватися. Симптоми захворювання мало помітні. І дуже часто хворі їх просто не помічають, а пов’язують слабість та біль з перевтомою та стресами.
  2. Друга стадія. Висота диска починає зменшуватись, на ньому з’являються тріщини. Хворий відчуває постійні болі, слабкість, оніміння обличчя.
  3. Третя стадія. Починають утворюватися грижі дисків, пошкоджуються шийні судини та м’язи. З’являються скарги на запаморочення, біль в області потилиці.
  4. Четверта стадія. Кісткова тканина, яка захищає хребці від зайвого навантаження, починає розростатися, внаслідок чого защемляються нервові закінчення. Виникає скутість у рухах, ушкоджуються сусідні суглоби.

Наслідки шийного остеохондрозу

Наслідки шийного остеохондрозу

У шийному відділі розташована велика кількість нервів та артерій, які забезпечують живлення головного мозку. У разі порушення їх роботи, мозок не отримує достатньо кисню та поживних речовин. Це може порушити рухову активність людини, викликати біль у кінцівках, а також втрату координації.

У запущеній стадії остеохондрозу шийного відділу хребта може розвинутись ішемія, інсульт та багато інших хвороб, небезпечних для життя людини. Тому при появі будь-яких симптомів шийного остеохондрозу рекомендується звернутися за медичною допомогою.

Діагностика остеохондрозу шийного відділу хребта

Для обстеження захворювань хребта використовуються такі види діагностики:

  • рентгенівський знімок – є малоефективним способом діагностики на початку захворювання;
  • МРТ (магнітно-резонансна томографія) – показує новоутворені кісткові структури, грижі дисків та їх розміри;
  • КТ (комп’ютерна томографія) малоефективний у порівнянні з МРТ метод, тому що за допомогою даного способу діагностики складно визначити розміри гриж;
  • ультразвукове дуплексне сканування використовується в тому випадку, коли порушено загальний кровотік. Це обстеження показує швидкість кровотоку і наявність бар’єрів на його шляху.

Вправи при шийному остеохондрозі хребта

Лікування шийного остеохондрозу хребта

Лікування шийного остеохондрозу хребта має проводитися в комплексі, залежно від стадії захворювання. Позитивного ефекту можна добитися завдяки комбінуванню лікування препаратами з фізпроцедурами, лікувальною фізкультурою, масажем. В терапії також часто використовують засоби народної медицини.

У період загострення остеохондрозу шийного відділу хребта лікування спрямоване на покращення кровообігу та на порятунок від м’язових спазмів. У такому разі хворому призначають препарати, які покращують кровообіг, протизапальні та знеболювальні засоби, вітамінний комплекс.

Вправи при остеохондрозі шийного відділу хребта

Вправи при остеохондрозі шийного відділу дають видимі результати. Мета лікувальної фізкультури полягає у відновленні кровотоку на пошкоджених ділянках. Виконуючи вправи лікувальної фізкультури, хворий не має відчувати болю та дискомфорту.

Вправи при остеохондрозі шиї призначені для зміцнення м’язів. Вони також можуть застосовуватись як профілактика захворювання.

 

Причини шийного остеохондрозу

 

Вправи при остеохондрозі шиї:

  • Витягуйте підборіддя вперед.
  • Поверніть голову набік, дотягніться підборіддям до плечей.
  • Підборіддям опишіть півколо, рухаючись від одного плеча до іншого. Не підіймайте плечі.
  • Відкиньте голову назад. Поверніть шию набік. Погляд спрямований в землю.
  • Ляжте на тверду поверхню. Покладіть шию на валик. Поверніть голову набік.
  • Сядьте з прямою спиною. Кивайте головою, ніби погоджуючись з кимось.
  • Тепер у тій же позиції повертайте голову вліво-вправо, наче кажучи «Ні».
  • Лежачи на животі, підійміть голову і плечі без використання рук.

 

Вправи при остеохондрозі шийного відділу хребта

Масаж при остеохондрозі шийного відділу хребта

Масаж виконується для зміцнення м’язів та зняття болю. Залежно від стадії розвитку захворювання, застосовуються різні методики масажу.

Як робити масаж при шийному остеохондрозі

До класичних прийомів масажу при шийному остеохондрозі відносяться:

  • Погладжування – цей прийом потрібен для впливу на поверхневі шари шкіри. Починається масаж з комірної зони та проводиться до ключиць і пахв.
  • Вичавлювання – для впливу на глибші шари шкіри. Поперек шиї великим та вказівним пальцями виконують рухи із захоплення шкіри, які нагадують вичавлювання.
  • Розтирання – виконується з метою розігріву та розслаблення шкіри, щоб покращити кровопостачання у комірній зоні шийного відділу хребта.
  • Розминання – має особливі обмеження, оскільки впливає на тканини, що розташовані глибоко. При неправильному виконанні цього прийому можна нашкодити пацієнтові.

Якщо у пацієнта відчуття болю виникає лише з одного боку, масаж слід починати зі здорової частини шиї, поступово переміщуючись у бік хворої частини.

Масаж може виконуватися як у домашніх умовах, так і в медичній установі. Однак виконувати його має людина, яка знає, що таке шийний остеохондроз, щоб не спровокувати загострення захворювання.

Як робити масаж при шийному остеохондрозі

Профілактика шийного остеохондрозу

Для профілактики остеохондрозу шийного відділу хребта рекомендується дотримуватись простих правил:

  • вести здоровий спосіб життя, виконувати фізичні вправи;
  • регулярно відвідувати басейн;
  • урізноманітнити раціон продуктами, багатими магнієм та кальцієм;
  • у разі сидячої роботи необхідно кілька разів на день робити розминку;
  • для сну слід вибирати ортопедичний матрац та зручну подушку.

 

Що таке остеохондроз шиї

 

Якщо заздалегідь знати, що таке шийний остеохондроз, симптоми цього захворювання і причини його появи, можна запобігти його розвитку, або принаймні сповільнити його. Вправи при остеохондрозі шийного відділу хребта корисні не лише для позбавлення болю і дискомфорту, а й для поліпшення кровопостачання мозку, що покращує мислення, пам’ять людини та її працездатність. Тому базові вправи з лікувального комплексу корисно додати до ранкової фізкультури й виконувати для профілактики остеохондрозу, навіть якщо його симптоми людину не турбують.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }