Збалансована дієта дуже важлива для майбутніх мам, бо харчування повинно забезпечувати повний комплекс необхідних мінералів та вітамінів для вагітних. Але є ряд продуктів, які не варто споживати, бо вони можуть зашкодити дитині. У першу чергу це повʼязано з ризиком інфікування бактеріями, а також з надлишком деяких речовин. Що не можна їсти вагітним жінкам – у матеріалі Завчасно.
Деякі види сиру
Не їжте м’який сир з цвіллю, такий як брі, камамбер і шевр (тип козячого сиру) та інші з подібною шкіркою. Вам також слід уникати м’яких сирів з блакитними прожилками, таких як данський блакитний або горгонзола. Вони виготовлені з пліснявою, і вони можуть містити лістерії – тип бактерій, які можуть зашкодити вашій ненародженій дитині.
Хоча зараження лістеріозом зустрічається рідко, важливо вживати особливих заходів обережності під час вагітності, оскільки навіть легка форма захворювання у вагітної жінки може призвести до викидня, мертвонародження або тяжкого захворювання у новонародженої дитини.
Ви можете їсти тверді сири, такі як чедер, пармезан і стилтон, навіть якщо вони виготовлені з непастеризованого молока. Тверді сири містять не так багато води, як м’які, тому бактерії в них менше розмножуються.
Багато інших видів сиру можна їсти, але перед тим варто переконатися, що вони виготовлені з пастеризованого молока. До них належать:
- моцарела;
- вершковий сир;
- панір;
- халумі;
- козячий сир;
- плавлені сири;
- сирні пасти.
Паштети
Уникайте всіх видів паштетів, включаючи овочеві, оскільки вони можуть містити лістерію. Крім того, печінкові паштети містять велику дозу вітаміну А, який може призвести до дефекту нервової трубки у дитини. Деякі вітаміни не можна вагітним.
Сирі або недоварені яйця
Яйця мають бути добре зварені – щоб білки і жовтки стали твердими. Це запобігає ризику харчового отруєння сальмонелою. Не варто споживати продукти, у складі яких є сирі та недоварені яйця, наприклад, домашній майонез. Для таких страв можна використати пастеризовані рідкі яйця. Небезпечно також їсти розбиті або брудні яйця.
Сире або недожарене м’ясо
Ретельно обсмажуйте все м’ясо та птицю, щоб воно було без слідів рожевого кольору чи крові. Будьте особливо обережні з птицею, свининою, ковбасами та фаршем, а також бургерами.
Після приготування сирого м’яса ретельно вимийте та продезінфікуйте окропом всі поверхні та посуд. Також важливо пам’ятати про миття та висушування рук після дотику до сирого м’яса. Це допоможе уникнути поширення шкідливих мікробів, таких як сальмонела, кампілобактер і кишкова паличка, які можуть викликати харчове отруєння.
Рідкісні види мʼяса
Рідкісні види м’яса можуть містити токсоплазмоз. Це інфекція, викликана паразитом, який можна знайти в м’ясі, ґрунті, котячих фекаліях та неочищеній воді. Інфекція може зашкодити майбутній дитині.
Деякі види риби
Риба містить білок і незамінні омега-3 жирні кислоти, тому рекомендована під час вагітності.
Однак деякі види риби мають зависокий рівень ртуті, що може вплинути на розвиток нервової системи дитини. Акулу (пластівці), марліна та рибу-меч слід їсти не частіше одного разу на два тижні й більше не їсти жодної іншої риби протягом цих двох тижнів. Помаранчевого хоплостета і сома слід їсти не частіше одного раз на тиждень, і іншу рибу протягом цього тижня не можна вживати.
Сирі молюски
Сирі молюски не можна їсти вагітним, бо вони часто містять шкідливі бактерії та віруси, які можуть спричинити харчове отруєння. Крім того, це значний ризик зараження лістерією.
Попередньо запаковані салати
Попередньо підготовлені й розфасовані фруктові або овочеві салати мають більший ризик зараження лістерією.
Деякі фрукти та овочі
Вживання дині небажано через ризик розвитку лістерії, паростків квасолі — через сальмонелу.
Суші
Не їжте копчені та охолоджені морепродукти, такі як устриці, сашимі та суші, а також варені готові до вживання креветки. Всі ці продукти мають великий ризик стати причиною лістеріозу.
Найбезпечніший спосіб насолоджуватися суші — це обрати термічно оброблені або вегетаріанські види, наприклад:
- варені морепродукти, наприклад, повністю приготовлений вугор (унагі) або креветки (ебі);
- овочі, наприклад макі з огірків (каппа);
- авокадо — наприклад, каліфорнійський рол;
- повністю зварене яйце;
Холодне в’ялено м’ясо
Холодні в’ялені сорти м’яса включають:
- салямі;
- пармську шинку;
- чорізо;
- пепероні;
- холодне м’ясо з прилавків делікатесів і сендвіч-барів;
- упаковане, нарізане готове до вживання м’ясо;
- готова до вживання в холодному вигляді курка.
Ці сорти можуть містити токсоплазму або лістерію.
Щодо алергенів, науковці стверджують, що навіть сильні алергени мають бути в раціоні вагітної. Виключення будь-яких продуктів з дієти матері під час вагітності або годування груддю не рекомендується, оскільки не було доведено, що це запобігає алергії у дитини.
Непастеризоване молоко
Якщо доступне тільки сире (непастеризоване) молоко, спочатку закип’ятіть його. Не пийте непастеризоване козяче або овече молоко і не вживайте їжу, виготовлену з них, наприклад, м’який козячий сир чи м’яке морозиво.
Алкоголь
Немає безпечного рівня алкоголю, який можна вживати під час вагітності. Незалежно від того, плануєте ви вагітність, вже вагітні чи годуєте грудьми, не пити є найбезпечнішим варіантом, оскільки алкоголь може зашкодити вашій дитині .
Кофеїн
Високий рівень кофеїну може збільшити ризик викидня, низьку вагу при народженні та важкі пологи. Кофеїн міститься в багатьох продуктах, таких як кава, чай і шоколад, і додається до деяких безалкогольних та енергетичних напоїв. Деякі засоби від застуди та грипу також містять кофеїн.
Нема потреби повністю виключати кофеїн, але денна норма має становити не більш як 200 мг. Приблизна кількість кофеїну в їжі та напоях:
- 1 чашка розчинної кави: 60 мг
- 1 порція кави еспресо: 100 мг
- 1 чашка плунжерної кави: 80 мг
- 1 чашка чаю: 30 мг
- Банка коли 375 мл: 49 мг
- Банка енергетичного напою 250 мл: 80 мг
- 100 г плитки молочного шоколаду: 20 мг
Не хвилюйтеся, якщо ви іноді приймаєте більше 200 мг, ризики досить невеликі. Щоб скоротити споживання кофеїну, спробуйте чай і каву без кофеїну, фруктовий сік або мінеральну воду замість звичайного чаю, кави та коли.
Енергетичні напої
Енергетичні напої не рекомендуються під час вагітності, оскільки вони можуть містити високий рівень кофеїну та інших інгредієнтів, не рекомендованих вагітним жінкам.
Продукти, що не можна їсти вагітним жінкам, можуть зашкодити в першу чергу дитині. Тому майбутня мама може не помічати їхнього негативного впливу на вагітність. Здорове харчування жінки допоможе уникнути важких захворювань і наслідків для дитини.