Причини та перша допомога при втраті свідомості

04/08/22

Втрата свідомості (синкопе, непритомність) трапляється в будь-якому віці незалежно від статі людини. Вона може не мати небезпечних причин, а може свідчити про значні хвороби серця та судин. Після епізоду непритомності варто звернутися до лікаря, щоб з’ясувати причину. Яка має бути перша допомога при втраті свідомості і які можливі причини непритомності – розбираймося.

 

Перша допомога при втраті свідомості

 

Причини втрати свідомості

У разі втрати свідомості слід якнайшвидше встановити, через що людина знепритомніла. У літніх людей найчастіші причини втрати свідомості – це серцеві хвороби або минуще порушення мозкового кровообігу (мікроінсульт). Втрата свідомості у дітей обов’язково потребує виключення аритмії, порушення провідності в серці, епілепсії.

Основні причини непритомності:

  • Рефлекторні, або вазо-вагальні. Ця група найпоширеніша, зустрічається частіше в дитячому та молодому віці, її ще називають «звичайною непритомністю».
  • Кардіогенні (синдром слабкості синусового вузла, AV-блокада ІІІ ступеня, синдром подовженого QT, тахікардії, фібриляція передсердь з високою частотою серцевих скорочень, брадикардії).
  • Нейрогенні (епілепсія, транзиторна ішемічна атака, інсульт).
  • Приймання лікарських засобів (нітрогліцерин, ліки проти гіпертонії, сечогінні, антиаритмічні препарати, деякі антибіотики, цукрознижувальні ліки, інсулін, алкоголь, наркотичні речовини).
  • Гіповолемія (діарея, блювання, зневоднення через спеку, гостра внутрішня кровотеча).
  • Ортостатична гіпотензія (зниження тиску через різкий перехід у вертикальне положення).
  • Психогенні причини.

 

Види втрати свідомості

Різні види втрати свідомості потребують різних методів лікування, саме тому пошук причини непритомності – найголовніше, що треба робити після надання першої допомоги.

 

Перша допомога при втраті свідомості дитини

 

Рефлекторна непритомність

Цей вид непритомності зустрічається найчастіше. З ним пов’язана втрата свідомості у підлітків, молодих жінок та чоловіків (особливо, під час виконання медичних маніпуляцій). Причина вазо-вагальної непритомності – рефлекс, що уповільнює серцебиття та знижує артеріальний тиск. Зазвичай він викликаний дією зовнішніх чинників:

  • переляк;
  • раптовий біль;
  • ін’єкції;
  • вид крові;
  • кашель, нудота та блювання;
  • недостатнє вживання рідини, солі;
  • спека;
  • надмірна пітливість.

Обстеження таких пацієнтів не виявляє жодної органічної патології, яку можна було б пов’язати зі втратою свідомості. Деякі лікарі взагалі вважають таку реакцію на сильні провокуючі фактори нормою. Лікування цей вид синкопе не потребує. Але людину слід повідомити про можливі рецидиви непритомності в майбутньому та заходи самодопомоги.

Кардіогенна втрата свідомості

 

Причини втрати свідомості

Вона може трапитися в будь-якому віці, але частіше стається у людей похилого віку, оскільки серед них поширені серцеві хвороби. Однак якщо свідомість втрачає дитина і це не можна пояснити впливом зовнішніх факторів, необхідно провести повне кардіологічне обстеження. Різноманітні порушення ритму та провідності у дітей бувають вродженими і тривалий час протікають безсимптомно, а саме непритомність виявляється першим проявом.

Характерна особливість кардіогенної непритомності – її зв’язок з фізичним навантаженням. У літніх людей це може бути швидка хода або підйом по сходах, у дітей – біг, плавання, уроки фізкультури.

 

Втрата свідомості у дітей

Непритномність у дітей найчастіше пов’язана з рефлекторною відповіддю організму на подразнення або ортостатичною гіпотензією. Зниження тиску при раптовому вставанні характерно для астенічних дітей, а також підлітків, що швидко ростуть.

У дівчат в пубертатному періоді бувають втрати свідомості перед місячними або під час менструації. В більшості випадків причиною цього є сильний біль та гормональні коливання.

У підлітків іноді стаються «голодні» непритомності. Це більш характерно для дівчат, що бажають схуднути, особливо якщо вони дотримуються монодієт чи просто нічого не їдять. Також їм властиво носити тісний одяг, щоб видаватися стрункішими. Це також може призводити до непритомності.

Якщо зовнішню причину втрати свідомості виявити не вдається, дитину треба обстежити у педіатра. За відсутності змін лікарі говорять про психогенні синкопе.

 

Характерні ознаки втрати свідомості

Характерні ознаки втрати свідомості

При втраті свідомості людина зазвичай падає, хоча інколи встигає присісти або плавно опуститися. Вона не реагує на звертання та дотики (больова чутливість може зберігатися), м’язи повністю розслаблені, зіниці розширені. Якщо посвітити ліхтариком в очі, то реакція зіниць буде слабкою. При глибокій непритомності зрідка спостерігаються судоми та мимовільне сечовипускання. Важливо знати, що однократний судомний напад не є підставою для встановлення діагнозу епілепсії.

У більшості випадків можна виділити пресинкопальний (перед непритомністю) та постсинкопальний (після непритомності) періоди. За кілька секунд або хвилин до втрати свідомості у людини можуть відмічатися наступні симптоми втрати свідомості:

  • різка слабкість, погіршення стану;
  • запаморочення;
  • нудота, «клубок в горлі»;
  • відчуття нестачі повітря;
  • «мушки» перед очима;
  • дзвін у вухах.

Якщо в цей момент присісти, лягти або опустити голову, непритомності можна уникнути. Оточуючі можуть звернути увагу на раптову блідість шкіри і особливо губ людини, спітнілість, невпевнену ходу, загальмовану чи незвичну мову, хитання.

Постсинкопальний період також короткий (кілька хвилин), але іноді може тривати 1-2 години. Для нього характерні такі симптоми:

  • слабкість;
  • невпевненість ходи та рухів;
  • запаморочення;
  • зниження тиску;
  • блідість шкіри;
  • сухість в роті, пітливість (не завжди).

 

Перша допомога при втраті свідомості

Перша допомога при втраті свідомості – покласти людину на горизонтальну поверхню та підняти ноги (або опустити голову). Це забезпечить приплив крові до головного мозку. Якщо причиною непритомності є вазо-вагальна реакція, то свідомість зазвичай відновлюється швидко.

 

Симптоми втрати свідомості

 

Всі ці заходи працюють і до настання непритомності. Якщо людина от-от знепритомніє, її обов’язково треба покласти або посадити (навіть на землю), нахиляючи голову. Також слід забезпечити доступ свіжого повітря та розстібнути тісний одяг, можна обтерти водою. Важливо підтримувати її та відвести у безпечне місце, щоб вона не вдарилася головою або іншою частиною тіла при падінні. Якщо комусь стає погано через спеку, слід напоїти людину водою та відвести в тінь або приміщення з кондиціонером.

Людина може і сама собі допомогти, якщо відчуває приближення непритомності. За появи ознак втрати свідомості слід ізометрично напружити м’язи тіла:

  • сильно стиснути кулаки;
  • схрещувати та розводити ноги, одночасно напружуючи сідниці та живіт;
  • розтягувати руки, тримаючись долонями.

Ці вправи призводять до підвищення артеріального тиску та відновлення нормального кровопостачання головного мозку.

При появі судом важливо розмістити хворого так, щоб він не травмував себе оточуючими предметами.

Не треба бити, щипати, розтирати людину. Можливо, вона опритомніє дещо швидше, але при рефлекторному синкопе свідомість і так відновиться. Також необов’язково використовувати нашатир. Якщо людина вже приходить до тями, вона зазнає досить неприємних відчуттів через різкий запах (хоча це і не заборонено).

При судомному нападі не треба вкладати людині в рота якісь предмети, краще обережно повернути голову набік, аби не запав язик.

 

Причини непритомності

 

Швидку слід викликати при наступних станах:

  • Людина тривало не приходить до тями.
  • Є підозра на інсульт (похилий вік, відомості про гіпертонічну хворобу, асиметрія обличчя).
  • Поява незвичних симптомів (піна з рота, важке дихання).
  • Дуже рідкий пульс, особливо у літніх людей (менш ніж 40 ударів у хвилину).
  • Дуже частий, особливо аритмічний пульс, який складно підрахувати.
  • Перед втратою свідомості людина скаржилася на сильний головний або серцевий біль, задишку.

Якщо є якісь відомості про здоров’я людини, треба вказати на них лікарю. Це надзвичайно важливо при цукровому діабеті, коли хворий отримує інсулін, оскільки в такій ситуації відновити свідомість можна за хвилину, достатньо лише ввести глюкозу.

Також анамнез грає вирішальну роль при перенесеному інфаркті, тяжких аритміях і, особливо, імплантованому кардіостимуляторі. Щоб запобігти тяжким ускладненням при синкопе, таким хворим рекомендують завжди носити з собою інформаційну картку, де вказаний діагноз та дані людини.

 

Перша допомога при втраті свідомості дитини

 

Що робити коли дитина втратила свідомість

 

Перша допомога при втраті свідомості дитини базується на тих же принципах, що і для дорослих. Надважливо швидко забезпечити приплив крові до головного мозку та доступ свіжого повітря. Нашатир при непритомності дітей останнім часом не використовують. Основою є положення лежачи з піднятими ногами чи опущеною головою.

Після непритомності діти часто бувають налякані. Треба обов’язково заспокоїти дитину, пояснити їй, що відбулося, і навчити розпізнавати ознаки втрати свідомості, що наближається. В майбутньому це допоможе уникнути травмування.

Навіть якщо, на погляд батьків, причина непритомності зрозуміла, рекомендовано показати дитину лікарю для виключення вроджених серцевих хвороб чи інших патологій.

Основні наслідки втрати свідомості – це черепно-мозкові травми, переломи кінцівок, забій тіла. Найбільш небезпечним синкопе є під час управління автівкою (треба негайно зупинятися при появі провісників), на висоті та біля водойми. Сідати за кермо після епізоду непритомності можна лише після повного відновлення стану та виключення органічних причин втрати свідомості (хвороби серця, інсульт, гіпоглікемія при цукровому діабеті тощо).

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }