Прееклампсія – це патологічний стан у вагітних, який зʼявляється приблизно з 20 тижня вагітності або відразу після пологів. Жінки з прееклампсією мають гіпертонію, набряки й білок у сечі (протеїнурію). Важка прееклампсія без належного лікування може призвести до серйозних ускладнень, затримки росту дитини й навіть смерті матері чи дитини.
Точна причина прееклампсії невідома, але лікарі вважають, що її викликають проблеми з плацентою. Вагітні жінки з прееклампсією можуть її не помічати.
Цей стан зазвичай діагностують під час консультацій у лікаря. Легка прееклампсія контролюється шляхом вимірювання артеріального тиску та аналізу сечі. Легке захворювання зазвичай зникає незабаром після пологів. Тяжка прееклампсія потребує госпіталізації.
Симптоми прееклампсії
Ранні симптоми прееклампсії
У вагітних жінок з прееклампсією спочатку з’являються такі симптоми:
- артеріальна гіпертензія
- білок в сечі
Кров’яний тиск підвищується у 1 з 10 всіх вагітних жінок, тому він сам по собі не свідчить про прееклампсію. Однак наявність білка в сечі є показником цього стану.
Прогресивні симптоми прееклампсії
З розвитком прееклампсії, у вагітної зʼявляється затримка рідини, що проявляється як раптові набряки ніг, щиколоток, обличчя та рук. Набряк – це один з найпоширеніших симптомом вагітності, але він, як правило, з’являється в нижніх частинах тіла – на ступнях та щиколотках. Зазвичай він поступово збільшується протягом дня. Але якщо набряк з’являється раптово і вражає обличчя та руки, це симптом прееклампсії.
Коли прееклампсія прогресує, вона викликає такі симптоми:
- сильні головні болі;
- проблеми із зором, наприклад, розмитість або мерехтіння вогників;
- запаморочення;
- біль у верхній частині живота (трохи під ребрами);
- задишку;
- нудоту і блювоту;
- надмірне збільшення ваги через затримку рідини;
- зменшення кількості сечі;
- загальне погане самопочуття.
Якщо вагітна помітила будь-які симптоми прееклампсії, їй варто терміново звернутися до лікаря. Без негайного лікування патологія може призвести до ряду серйозних ускладнень, включаючи:
- еклампсію (судоми);
- синдром HELLP — поєднане порушення функції печінки та згортання крові, яке виникає на 35 тижні вагітності та пізніше;
- інсульт
- печінкову недостатність;
- ниркову недостатність.
Однак, ці ускладнення зустрічаються рідко.
Ступені прееклампсії
Залежно від ступеня тяжкості перебігу захворювання розрізняють три форми прееклампсії.
- Легка прееклампсія. Артеріальний тиск не перевищує 150/90 мм рт. ст, набряки є лише ногах, концентрація білка в сечі — трохи більше 1 г/л.
- Середня прееклампсія. АТ може досягати 170/110 мм рт. ст., крім ніг, набрякають руки та живіт, а рівень білка в сечі – 5 г/л.
- Тяжка прееклампсія. АТ перевищує 170/110 мм рт. ст., набряки виражені по всьому тілу, особливо на обличчі, а концентрація білка в сечі – більше 5 г/л. Приєднується сильний головний біль, падіння зору, нудота та блювання.
Як прееклампсія впливає на ненароджену дитину
Приблизно від 5 до 10 відсотків передчасних пологів пов’язані з прееклампсією або її ускладненнями.
Основною ознакою прееклампсії є повільний ріст майбутньої дитини через погане кровопостачання до плаценти й дитини. Малюк отримує недостатньо кисню і поживних речовин, і це негативно впливає на розвиток. Це називається затримкою внутрішньоутробного розвитку. При важкій прееклампсії, дитині загрожує ішемія та неврологічні розлади, а у рідких випадках (до 1%) – внутрішньоутробна загибель.
Фактори ризику прееклампсії
Фактори, які можуть підвищити ймовірність розвитку прееклампсії:
- прееклампсія під час попередньої вагітності підвищує ризик повторного розвитку патології на 20 відсотків;
- перша вагітність (патологія частіше виникає під час першої вагітності, чим під час наступних);
- перерва між вагітностями більше ніж 10 років;
- вагітність двійнятами або трійнятами;
- артеріальна гіпертензія;
- генетичний фактор;
- підлітковий вік або понад 40 років;
- цукровий діабет, хвора щитовидка при вагітності або інші аутоімунні захворювання;
- ожиріння (індекс маси тіла понад 30);
- захворювання нирок (наприклад, хронічна ниркова недостатність);
- мігрень.
Лікування прееклампсії у вагітних
Лікування прееклампсії у вагітних є симптоматичним, в першу чергу – шляхом зниження артеріального тиску.
Єдиний спосіб якісно вилікувати прееклампсію – це пологи. Тому, якщо стан вагітної дуже тяжкий, їй передчасно роблять кесарів розтин або штучно викликають пологи. Передчасне народження (до 37-го тижня вагітності) може бути небезпечним для дитини, але іноді це необхідно, щоб врятувати життя матері і дитини.
Жінкам, у яких під час скринінгу на ранніх термінах виявляють високий ризик появи прееклампсії, призначають приймання 150 мг ацетилсаліцилової кислоти в один і той же час, починаючи з 12-13 тижнів вагітності. Вкрай важливо пропити курс до 16 тижня вагітності, щоб спеціальні спіральні артерії встигли випрямитися і сформувати фітоплацентарний комплекс, який доставлятиме поживні речовини від матері до плоду. Інакше з’являється судинний спазм, спіральна артерія не розкручується і живлення дитини страждає.
Дієта при прееклампсії
Спеціальної дієти для вагітних із підтвердженим діагнозом прееклампсія не існує. Але при цьому вкрай бажано, щоб у раціоні на постійній основі були присутні продукти, багаті на білок (м’ясо, риба, молочні продукти) у розмірі 200 – 300 грамів на день. Саме завдяки білку в судинному руслі утримується рідка частина крові, необхідна нормального функціонування організму під час вагітності.
Особливу увагу слід приділяти дотриманню питного режиму. В основі прееклампсії лежить утворення мікротромбів внаслідок дефіциту рідини, що циркулює в організмі. Це пов’язано з тим, що через підвищення проникності судин рідина залишає судинне русло та кров згущується. Тому, якщо жінка обмежує пиття, кров стане ще густішою, що може мати руйнівні наслідки. Тобто пиття має бути рясним. Не варто обмежуватися водою, згодяться також соки, компоти, морси, настій шипшини та інші напої. Тобто будь-яка рідина, багата на вітаміни і мінеральні речовини.