- Тривалість наслідків коронавірусу
- Симптоми постковідного синдрому
- Вітаміни при постковідному синдромі
- Чи варто турбуватися тим, хто хворів безсимптомно?
- На що вказують постковідні симптоми і що з ними робити
- Постковідний синдром: лікування
Багато тих, хто перехворів на коронавірус навіть у легкій формі, відчувають різні негативні зміни в організмі навіть через декілька місяців після одужання. Для визначення цього стану виник спеціальний термін — постковідный синдром.
Тривалість наслідків коронавірусу
Постковідний синдром — це наслідки коронавірусної інфекції, при якій до 20% людей, які перенесли коронавірусну інфекцію, страждають від довгострокових симптомів. Погіршення стану зазвичай триває до 12 тижнів, а у 2,3% випадків — довше.
Неможливо точно сказати, коли виявиться постковідний синдром. Це може статися найближчим часом після виписки або через три місяці. У грудні 2021 року Управління національної статистики Великобританії заявляло, що кожен десятий уражений ковідом страждав від довгострокових симптомів упродовж трьох місяців і більше. Зараз вважають, що наслідки ковіду можуть супроводжувати людину місяцями, роками і навіть призвести до інвалідності чи смерті.
Симптоми постковідного синдрому
Найчастіше постковідний синдром проявляється хвилеподібно або на постійній основі такими симптомами:
Загальні симптоми постковідного синдрому
- Втома або слабкість зберігається в багатьох пацієнтів, які перенесли ковідну інфекцію. Цей симптом настільки виражений, що заважає виконувати звичні справи, навіть до зниження можливостей нормального самообслуговування, нездатності відвідати магазин та інших місць першої необхідності.
- Втома, яка посилюється після фізичних або розумових зусиль (також відома як «погане самопочуття після напруження»).
- Лихоманка.
Респіраторні та серцеві симптоми постковідного синдрому
- Ускладнене дихання або задишка, відчуття нестачі повітря, неповний вдих, апное, тяжкість та дискомфорт у грудній клітці,— і це все може бути без вираженого ураження легень, за нормальних показників контрольних рентгенівських знімків та КТ-досліджень.
- Кашель.
- Біль у грудях.
- Прискорене серцебиття, аритмія.
- Стрибки тиску.
- Підвищення рівня холестерину.
Неврологічні симптоми ускладнень після коронавірусу
- Труднощі з мисленням або концентрацією («затуманений мозок»).
- Головний біль, ніяк не пов’язаний з температурою або підвищенням артеріального тиску.
- Проблеми зі сном.
- Втрата памʼяті.
- Дезорієнтація у просторі.
- Панічні атаки.
- Запаморочення, коли ви встаєте.
- Поколювання в різних частинах тіла – відчуття «голок», «мурашок», печіння та інших неприємних симптомів, які в житті відчував кожен, наприклад, відсидівши ногу або відлежавши руку. Але якщо у таких випадках відчуття швидко минають, то після ковіду подібна неврологія проявляється знову і знову.
- Втрата нюху, спотворення запаху/смаку може залишатися також досить тривалий час, але зустрічається набагато рідше за інші симптоми.
- Депресія або тривожність – практично у всіх, хто переніс ковід, зустрічаються психічні порушення різної сили: плаксивість, поганий настрій, порушення сну, суїцидальні думки.
Симптоми ускладнень після ковіду з боку системи травлення
- Діарея, що виникає хвилеподібно і не залежить від дієти або приймання ліків, частіше зустрічається у пацієнтів, які раніше страждали на патологію ШКТ, або отримали масивну антибіотикотерапію в період гострого періоду хвороби.
- Біль у животі.
Інші симптоми постковідного синдрому
- Біль у суглобах або м’язах.
- Висипання.
- Зміна менструального циклу.
- Порушення терморегуляції організму: як субфебрильна температура (37,0 – 37,4 градуса), так і знижена до 35,5 – 36,0. Це порушення при постковідному синдромі може тривати дуже довго і, як правило, нічим не лікується, якщо не супроводжується іншими захворюваннями.
- У деяких пацієнтів з ковідом в анамнезі можуть з’являтися ураження шкіри, різні висипання: судинні та васкулітні прояви на шкірі, інші шкірні реакції (кропив’янка, капілярні сітки). Іноді через інфекцію шкіра на руках і ногах стає схожою на обморожену: верхній шар злазить, а на пальцях з’являються червоні або бузкові болючі шишки. Ще один “шкірний” симптом – сухі та “лускаті” губи. На них також можуть бути маленькі тріщини.
- Після ковіду випадає волосся, якщо пацієнт переніс важкі форми коронавірусної інфекції або період тривалої гіпертермії. Це відбувається через 10-12 тижнів. Крім того, у деяких людей відзначається випадання зубів, кістозні утворення у порожнинах щелеп.
Вітаміни при постковідному синдромі
При постковідному синдромі лікарі рекомендують приймати вітамінно-мінеральні та амінокислотні комплекси для зміцнення імунітету та подолання слабкості. Амінокислоти заповнюють нестачу білка в організмі, який бере участь у виробленні імунологічних захисних антитіл. Вітамінно-мінеральні добавки мають включати:
Чи варто турбуватися тим, хто хворів безсимптомно?
Якщо ніяких симптомів постковідного синдрому немає і не було, то не варто й перейматися.
На що вказують постковідні симптоми і що з ними робити
Проблеми з серцем
Слабість і задишка можуть вказувати на зниження серцевої функції. В основному це стосується пацієнтів, які перенесли середню та тяжку форми ковіду. У багатьох пацієнтів спостерігається тенденція до підвищення артеріального тиску через зниження еластичності судинних стінок по всьому організму.
Німецькі лікарі у нещодавно проведеному дослідженні виявили ушкодження серця у 78 зі 100 осіб, які перенесли інфекцію, навіть якщо раніше у них не було проблем з серцем. Якщо вчасно не почати лікування, у серцевому м’язі відбудуться незворотні зміни, які призведуть до хронічних порушень ритму та серцевої недостатності. Неконтрольована гіпертонія та високий рівень холестерину можуть спричинити розвитку інсульту та інфаркту міокарда.
Пацієнтам, які відчувають постковідну слабкість і задишку рекомендують зробити ЕКГ та детальну ехокардіографію (те саме, що УЗД серця), а також відвідати лікаря-кардіолога, щоб вчасно виявити розпочати лікування.
Проблеми з легенями
Довготривала задишка може бути також ознакою розвитку фіброзу легеневої тканини, і це найбільш небезпечно, тому що ця зміна є незворотною. Виявити ураження легень можна за допомогою пульсоксиметру. Тривожним вважається показник насичення крові киснем нижче 94%.
Стійке зниження сатурації може говорити про поразку легенів. Якщо фіброз ще не почався, але сатурація занизька, пацієнту назначають приймання ацетилцистеїну, вітамінів групи Е, антиоксидантів. Така терапія допомагає досягти поліпшення аж до повного відновлення. Але триває досить довго – до півроку.
Проблеми з відчуттям запахів
Здатність чути запахи у більшості випадків відновлюється саме: іноді за 2-3 тижні, іноді за місяць, у поодиноких випадках — за 2-3 місяці. При втраті нюху не варто прагнути повертати запахи насильно у перші 2-3 тижні хвороби. А потім поступово та обережно можна пробувати різні методики відновлення. Наприклад, скористатися евкаліптом, якщо у вас немає алергії. Для цього необхідно накапати в склянку з гарячою водою 10-15 крапель настойки евкаліпта і подихати над цією склянкою 2-3 хвилини, або використати для цього небулайзер.
Ще один спосіб – купити в аптеці фізрозчин і двічі на день через піпетку неглибоко закапувати в ніс, після чого, трохи потримавши, ретельно висякатися. Фізрозчин можна замінити склянкою теплої кип’яченої води, половиною чайної ложки солі та крапелькою йоду. Якщо покращення немає, варто звернутися до отоларинголога та невролога.
Занизька температура довгий час
Знижена температура після ковіду — це, як правило, не небезпечний симптом, а особлива реакція організму. Таке часто зустрічається навіть після звичайної вірусної інфекції: людина виявляється занадто виснаженою, їй немає звідки взяти сили, вироблення гормонів порушується, йде загальне зниження функцій організму. Тому організм не справляється з вирівнюванням температури. Температура може понижуватися ще й тому, що під час хвороби збивається регуляція обміну речовин.
Однак не варто забувати, що знижена температура зустрічається і при гіпотиреозі, онкології, онкології центральної нервової системи, травмах ЦНС та захворюваннях печінки, а також є побічним ефектом вживання деяких медичних препаратів. Тому, у разі порушення постковідної терморегуляції, необхідно уважно стежити за загальним станом організму та як мінімум здати аналізи, щоб перевірити роботу щитоподібної залози та печінки, й при необхідності проконсультуватися в ендокринолога та імунолога.
Проблеми з нервовою системою
До токсинів найбільш вразлива нервова тканина, загальна інтоксикація організму згубно впливає на нервову систему. На провали в пам’яті та схожі порушення когнітивних функцій, наприклад, втрату орієнтації у просторі, поганий сон,– скаржаться ті, хто переніс ковід у середньоважкій або важкій формі.
Наразі лікарі вважають, що когнітивні порушення у тих, хто перехворів, можуть пройти самі, але точні терміни самоодужання поки що не називають. Лікуванням прояву даних синдромів для прискорення одужання займаються неврологи та психотерапевти, які призначають курси ноотропних препаратів, седативних, заспокійливих, антидепресантів.
Всі ми різні, і прояви наслідків коронавірусної інфекції у всіх виявляються по-різному. Один і той же симптом, наприклад, ускладнене дихання, може бути як незначним симптомом порушень у роботі вегетативної нервової системи – вегетативної дистонії, так і серйозним симптомом запалення м’яза серця – вірусного міокардиту. Тому в жодному разі не можна займатися самолікуванням, безсистемно приймати ліки, особливо коагулянти. Це може спричинити порушення згортання крові, внутрішні кровотечі.
Постковідний синдром: лікування
Щоб прискорити відновлення, можна вдатися до реабілітаційних заходів:
- лікувальної гімнастики;
- дихальної гімнастики із застосуванням респіраторних тренажерів;
- масажу;
- психотерапії;
- дієтотерапії;
- фізіотерапевтичних процедур.
Для того, щоб лікарю було легше підібрати терапевтичну схему, пацієнтам рекомендують після одужання:
- Контролювати роботу легенів, артеріальний тиск та частоту сердечних скорочень. Наявність ознак ускладненого дихання вказує на те, що потрібно більше часу займатися дихальною гімнастикою, більше проводити на свіжому повітрі.
- При м’язовій слабкості повільно та поступово нарощувати фізичні навантаження.
- При втраті голосу та труднощах з ковтанням рекомендують корекцію харчового режиму – перехід на дрібне харчування та маленькі порції, щоб розвантажити м’язи гортані. До комплексу ЛФК включають вправи для зв’язок.
Постковідний синдром – складний і часом небезпечний стан. Якщо людині не вдається самостійно відновитися після коронавірусу, варто звернутися до фахівця, який розробить індивідуальний курс відновлювальної терапії.