Порушення менструального циклу зустрічаються в будь-якому віці і не завжди пов’язані з захворюванням. Але при тривалому збереженні симптомів треба пройти обстеження для виключення серйозної патології.
Причини порушення менструального циклу
Регуляція менструального циклу обумовлена взаємодією нейроендокринної та сечостатевої систем. Тривалість циклу та менструації, клінічні прояви залежать від дії багатьох факторів. Серед них можна виділити наступні групи:
- Фізіологічні.
- Патологічні.
- Пов’язані з прийманням ліків.
До фізіологічних причин порушення менструального циклу відносять наступні стани:
- Збій менструального циклу у підлітків. В середньому менструації стабілізуються протягом першого року від початку, але іноді порушення зберігаються довше.
- Вагітність. Вона є причиною аменореї.
- Лактація. Найчастіше менструації під час годування грудьми відсутні, та у деяких жінок вони відновлюються досить швидко, лише цикл може бути нерегулярним.
- Пременопауза. Для неї характерні різноманітні порушення менструального циклу.
Патологічні причини збою менструального циклу
Патологічні причини порушення менструального циклу включають різні захворювання – сечостатевої, ендокринної, центральної нервової системи. Найчастіше зустрічаються:
- Гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози).
- Синдром полікістозних яєчників.
- Запальні та інфекційні захворювання органів сечостатевої системи.
- Доброякісні та злоякісні пухлини.
- Наслідки хірургічних втручань, абортів, травм жіночих статевих органів.
- Пролактинома (аденома гіпофіза, що секретує гормон пролактин).
- Інфекційні хвороби (збій менструального циклу трапляється при постковідному синдромі).
- Целіакія.
- Варикоз вен малого таза.
Також порушення менструального циклу дуже часто стається при сильному стресі, зміні клімату, виснажливій фізичній праці, втраті ваги.
Серед лікарських засобів найсуттєвіше на жіночий організм впливають гормональні контрацептиви, але інші препарати (наприклад, преднізолон, дексаметазон) також викликають порушення.
Ознаки порушень менструального циклу
Порушення менструального циклу проявляються зміною його тривалості, нерегулярністю, рясними чи, навпаки, мізерними місячними та неприємними відчуттями в цей період. Також менструації можуть зникати повністю.
Види порушень менструального циклу:
- Нерегулярний, занадто довгий (опсоменорея) чи короткий (поліменорея) цикл. В нормі він продовжується від 28 до 35 днів.
- Гіперменорея (виділення досить рясні й тривалі, в нормі 3-7 днів).
- Гіпоменорея (мізерне виділення крові протягом короткого часу).
- Дисменорея (поява болі та неприємних відчуттів з боку інших органів).
- Аменорея (повна відсутність місячних, такий діагноз встановлюється через 6 місяців або через 3 – при надмірно довгому менструальному циклі).
Також виділяють саме порушення крововиділення:
- Меноррагія (тривала регулярна менструація більш як 7 днів).
- Метроррагія (нерегулярна рясна маткова кровотеча).
З порушень менструального циклу найчастіше зустрічається дисменорея. Для неї характерні наступні симптоми:
- Болі внизу живота, в спині, попереку.
- Нудота, блювання, діарея.
- Часте сечовипускання.
- Головний біль, втомлюваність, роздратованість.
Виділяють первинну і вторинну дисменорею. Первинна пов’язана з виділенням простагландинів, при обстеженні значущої патології зазвичай не виявляють. Характерна поява болю протягом першого-другого дня місячних.
Неприємні відчуття при вторинній дисменореї також пов’язані із хворобами урогенітальної системи, болі зберігаються протягом усієї менструації.
Аменорея
Аменорею можна віднести до найбільш серйозних порушень менструального циклу, оскільки при ній жінка не може завагітніти. Також відсутність менструацій майже завжди є наслідком значущих патологій.
Як і дисменорея, аменорея буває первинною і вторинною. При первинній формі слід в першу чергу перевіряти наявність ендокринних хвороб, пролактиному гіпофіза та структурні патології (вади розвитку жіночої репродуктивної системи).
При вторинній – у молодих дівчат треба обов’язково виключати зловживання дієтами та анорексію.
Діагностика порушень менструального циклу
Якщо жінку турбує збій менструального циклу, вона має відвідати гінеколога. Краще робити це щороку, навіть, коли скарг немає. Своєчасна діагностика дужа важлива.
Зміни менструального циклу можуть мати серйозні наслідки для здоров’я жінки. Особливо актуально це для порушень з коротким циклом чи надмірною крововтратою. Наслідком завжди є залізодефіцитна анемія, а вона ніколи не проходить безслідно для здоров’я. Через знижений вміст заліза в організмі спочатку страждають нігті та волосся, потім серцево-судинна система, а потім імунітет. Без лікування така анемія прогресує навіть за умови повноцінного харчування.
Порушення менструального циклу – це симптом багатьох захворювань, які самостійно не виліковуються. В більшості випадків вони призводять до стійкого безпліддя. І чим довше воно триває, тим нижчі терапевтичні можливості лікаря.
Лікар може запідозрити багато хвороб ще під час огляду – наприклад, полікістоз яєчників, запальні процеси, патології, що передаються статевим шляхом, пухлини тощо.
Стандартне гінекологічне обстеження включає такі методи:
- Кольпоскопія.
- Урогенітальні мазки на флору.
- Бакпосів з урахуванням чутливості збудників.
- ПАП-тест для виявлення атипових клітин при підозрі на онкологічне захворювання.
- УЗД органів малого таза.
Аналізи при збоях менструального циклу
Оскільки регуляція менструального циклу залежить від роботи нейроендокринної системи та стану здоров’я організму в цілому, лікар додатково призначає такі дослідження:
- Загальний аналіз крові та сечі.
- Біохімічний аналіз крові.
- Гормони (фолікулостимулюючий (ФГ), лютеїнізувальний (ЛГ), пролактин, естрадіол, тестостерон, тиреотропний гормон).
- УЗД щитоподібної залози, за потреби – УЗД органів черевної порожнини, нирок та сечового міхура.
- Дослідження на інфекції (ПЛР) – мікоплазмоз, уреаплазмоз тощо .
- Інші гормональні дослідження.
- За показаннями – діагностичне вишкрібання та лапаро/гістероскопію.
Також за потреби гінеколог направляє жінку на консультації до суміжних спеціалістів. Найчастіше це ендокринолог. Але може бути й невролог – при підозрі на хвороби нервової системи, пухлини головного мозку, депресію тощо.
Яка ймовірність завагітніти при порушеннях менструального циклу?
Хоч безпліддя є частим наслідком порушення менструального циклу, завагітніти можна практично при будь-якій патології. Навіть тривала аменорея не запобігає цьому, оскільки в будь-який момент овуляція та місячні можуть відновитися.
При нерегулярному циклі овуляцію (вихід яйцеклітини) складно прогнозувати, календарний метод планування при цьому не працює, і тому вірогідність незапланованого запліднення залишається високою. Хоча багато жінок сприймають ці порушення як неможливість завагітніти.
Лише приймання контрацептивів та викликані ним зміни циклу дійсно перешкоджають заплідненню, але треба знати, що навіть цей метод не дає 100% гарантії контрацепції. Найчастіше жінки повторно вагітніють під час фізіологічної аменореї при лактації.
Хоча порушення менструального циклу – дуже поширена проблема, не треба нехтувати діагностикою. Своєчасне лікування допомагає уникнути серйозних проблем з репродуктивним здоров’ям у майбутньому.