- Що таке синдром полікістозних яєчників?
- Причини полікістозу яєчників
- Фактори ризику полікістозу яєчників
- Симптоми полікістозу яєчників
- Ускладнення полікістозу яєчників
- Діагностика полікістозу яєчників
- Діагностика синдрому полікістозних яєчників у підлітків
- Лікування полікістозу яєчників
- Хірургічне лікування полікістозних яєчників
Синдром полікістозу яєчників – це ендокринно-гінекологічна патологія зі структурними змінами в яєчниках. Вона не тільки погано впливає на зовнішність пацієнток, а й призводить до безпліддя. Адекватне лікування запобігає розвитку цих ускладнень.
Що таке синдром полікістозних яєчників?
Синдром полікістозу яєчників (СПКЯ) не можна назвати окремою хворобою, це синдром, тобто сукупність певних симптомів. Діагноз встановлюють за наявності в пацієнтки множинних кіст яєчників, надмірного оволосіння (гірсутизму), акне, надлишку ваги.
На СПКЯ страждає 5-10% жінок за різними даними, і в багатьох країнах саме ця патологія – найчастіша частина безпліддя. Кісти яєчників можуть бути 2-6 мм в діаметрі та більше. Самі яєчники інколи збільшуються, їхня оболонка потовщується та згладжується. Але нормальні їхні розміри також не виключають діагноз.
Для синдрому полікістозних яєчників типовим є порушення овуляції чи її відсутність, а також надмірний вміст андрогенів (чоловічих статевих гормонів в організмі). Жіночі статеві гормони (естрогени) теж підвищуються, через що збільшується ймовірність гіперплазії чи раку ендометрію.
Нерідко СПКЯ пов’язаний з гіперінсулінемією, але важко сказати напевно, що саме є причиною цього стану – кісти яєчників чи супутнє ожиріння. За різними даними надлишкова вага спостерігається у 20-70% хворих жінок. Ризик цукрового діабету у них підвищений в 5-10 разів, а гіпертонічної хвороби – в 2-3 рази. Також при синдромі полікістозних яєчників частіше зустрічаються венозні тромбози та інсульти.
Причини полікістозу яєчників
Точні причини формування кіст яєчників невідомі. Вважається, що у 80 відсотках випадків це вроджена патологія, і лише у 20 відсотках синдром полікістозу яєчників розвивається під дією якихось факторів.
Велику роль у появі захворювання відіграє спадкова схильність, сімейні випадки полікістозу яєчників трапляються часто. Якщо патологія є у матері чи сестри, жінка має підвищений ризик розвитку СПКЯ. Якщо розглядати чоловічу лінію успадкування, то ймовірність хвороби у жінки вища, якщо її батько або дід рано облисіли. Також треба враховувати, що при синдромі полікістозних яєчників вагітність протікає на фоні гіперандрогенії, тобто високого рівня чоловічих гормонів, і це впливає на репродуктивну систему плода. Якщо народиться дівчинка, у неї може бути схильність до утворення полікістозу яєчників.
Фактори ризику полікістозу яєчників:
- Осередки хронічної інфекції, особливо в дитячому віці (ангіни, тонзиліти, фарингіти, аденоїдити).
- Часті інфекції.
- Запальні патології внутрішніх статевих органів.
- ЧМТ (струс мозку, контузія тощо).
- Тривалі стреси, надмірне психоемоційне навантаження.
- Низька вага при народженні дитини.
- Патологічний перебіг вагітності чи пологів.
- Негативний влив на організм матері під час вагітності.
- Генетичні дефекти статевої системи.
Симптоми полікістозу яєчників
В дитинстві зазвичай ознаки хвороби відсутні, вони з’являються лише в період пубертатного періоду. З часом стають більш вираженими. Клінічна картина СПКЯ різноманітна, але існують типові симптоми синдрому полікістозних яєчників, які включають:
- Ожиріння (як правило, помірного ступеня).
- Раннє оволосіння під пахвами.
- Мікрокомедони (чорні крапки на обличчі), вугри.
- Легкий чи помірний гірсутизм.
- Оволосіння розвивається за чоловічим типом (верхня губа, підборіддя, спина, великі пальці рук і ніг, навколо сосків, вздовж білої лінії живота).
- Порушення менструального циклу (олігоменорею чи відсутність місячних).
- Надмірну стомлюваність, відчуття нестачі енергії.
- Безсоння чи сонливість, хропіння уві сні.
- Емоційну лабільність, тривожність, депресію.
- Випадання волосся на голові.
- Часті головні болі.
- Чорний акантоз (ділянки щільної темної шкіри під пахвами, у складках, на ліктьових згинах).
Під час діагностики при синдромі полікістозу яєчників визначаються підвищені рівні статевих гормонів, а на УЗД видно множинні кісти яєчників, відсутність овуляції.
Ускладнення полікістозу яєчників
Серед ускладнень полікістозу яєчників можна виділити гінекологічні та інші (ендокринні, серцево-судинні тощо). До гінекологічних належать:
- порушення менструального циклу (мізерні місячні, аменорея, відсутність овуляцій);
- патологічні маткові кровотечі;
- безпліддя;
- невиношування вагітності;
- передчасні пологи;
- прееклампсія під час вагітності;
- гіперплазія ендометрію;
- рак матки.
Інші ускладнення необов’язково проявляються у кожної жінки з синдромом полікістозу яєчників. Часто їх діагностують лише при супутньому ожирінні. Але про ці наслідки треба знати, щоб своєчасно запобігати їхній появі. Це такі патології:
- гіперінсулінемія, порушення чутливості до вуглеводів, цукровий діабет;
- підвищений артеріальний тиск;
- схильність до інсультів, венозних тромбозів;
- зниження вмісту «корисного» холестерину;
- ризик розвитку ішемічної хвороби серця.
Також у жінок із полікістозом яєчників частіше діагностують такі хвороби та розлади:
- патології щитоподібної залози;
- астма;
- депресія;
- тривожні розлади.
Діагностика полікістозу яєчників
Діагноз синдром полікістозу яєчників встановлюють під час огляду та лабораторно-інструментального обстеження пацієнтки. Для цього достатньо хоча б двох з трьох основних критеріїв:
- полікістоз яєчників;
- гіперандрогенія;
- порушення менструального циклу.
Кістозні зміни структури яєчників виявляються під час УЗД. При СПКЯ лікар бачить 12 або більше фолікулів розміром 2-9 мм в кожному яєчнику або/та збільшення об’єму самих яєчників (>10 мл). При використанні сучасних високоякісних апаратів УЗД порогове значення фолікулів збільшують до 25, але ці критерії прийняті не у всіх країнах.
Гіперандрогенію можна запідозрити при надмірному оволосінні, особливо якщо воно формується за чоловічим типом. Підтверджується це порушення при виявленні підвищеного рівня тестостерону (більш ніж 2,3-2,7 нмоль/л, в залежності від норм лабораторії).
Схожі прояви можуть бути і в жінок з іншими ендокринними захворюваннями. Тому лікар обов’язково рекомендує пацієнткам перевірити рівень пролактину в крові та вміст тиреоїдних гормонів для виключення дисфункції щитоподібної залози — гіпертиреозу чи гіпотиреозу. Гіперпролактинемія часто проявляється саме порушеннями менструального циклу – відсутністю місячних або овуляції.
Також іноді симптоми полікістозу яєчників можуть бути пов’язані з порушенням роботи наднирників чи андроген-секретуючою пухлиною. При підозрі на ці патології жінка потребує консультації ендокринолога і відповідного дообстеження.
Для виключення інших причин менструальних порушень рекомендовано визначити рівні наступних гормонів:
- кортизолу (при підозрі на хворобу чи синдром Кушинга);
- фолікулостимулюючого;
- лютеїнизуючого.
Також пацієнткам радять пройти звичайне обстеження для оцінки стану здоров’я та виключення супутніх хвороб чи ускладнень. Воно включає:
- Загальні аналізи крові та сечі.
- Печінкові проби, сечовину, креатинін.
- Глюкозу крові, глікований гемоглобін, глюкозо-толерантний тест, рівень інсуліну – за потреби.
- Ліпідограму.
- ЕКГ.
- УЗД інших органів.
Діагностика синдрому полікістозних яєчників у підлітків
Діагностувати полікістоз яєчників у дівчат-підлітків складно, оскільки його симптоми є нормою для звичайного фізіологічного розвитку. Так, нормальним вважається нерегулярний менструальний цикл протягом першого року від появи місячних. Крім того, в період пубертату у дівчат нерідко з’являються вугри, мікрокомедони та оволосіння.
Саме тому для підлітків виділили окремі критерії діагностики синдрому полікістозних яєчників. До них відносять:
- Патологічну маткову кровотечу (аномальну для віку пацієнтки або якщо симптоми зберігаються 1-2 роки).
- Помірну або тяжку форму гірсутизму (оволосіння по чоловічому типу) з запаленими вуграми. Вони мають бути підтверджені стійким підвищенням рівня тестостерону.
УЗД яєчників зазвичай проводять лише при підозрі на наявність пухлини. Трансвагінальне УЗД в обстеженні підлітків не використовують.
Лікування полікістозу яєчників
Оскільки поширене ускладнення СПКЯ – це безпліддя, для жінок важливим є питання, коли і як лікувати полікістоз яєчників. Чим швидше почнеться терапія хвороби, тим меншим буде негативний вплив на організм.
Лікування синдрому полікістозних яєчників включає:
- немедикаментозні методи;
- гормональну терапію;
- оперативне втручання.
Немедикаментозні методи лікування синдрому полікістозних яєчників
Схуднення є найважливішим етапом в лікуванні полікістозних яєчників у пацієнток з ожирінням. Навіть якщо надлишок ваги невеликий, треби досягти нормальних показників індексу маси тіла. Це допомагає:
- Відновити овуляцію.
- Відрегулювати менструальний цикл.
- Підвищити ймовірність природної вагітності.
- Значно зменшити ризик невиношування на ранніх термінах, розвитку патологій вагітності, передчасних пологів, кровотеч.
- Знизити ймовірність розвитку цукрового діабету та ішемічної хвороби серця, дисліпідемії, атеросклерозу, венозного тромбозу.
До того ж нормальна вага підвищує ефективність та безпеку гормональної терапії в тому випадку, якщо вагітність не настає звичайним шляхом. При синдромі полікістозних яєчників з ожирінням дуже важливо:
- Правильно харчуватись. Монодієти (особливо білкові) недопустимі, вони допомагають швидко схуднути, але ще більше погіршують метаболізм жіночого організму.
- Вести активний спосіб життя. Фізичні вправи (швидка хода, плавання, біг) не тільки сприяють втраті ваги, а й тренують серцево-судинну систему, усувають порушення ліпідного обміну. Також рухові навантаження – це профілактика венозного тромбозу.
- Відмовитись від паління, оскільки воно шкідливо впливає на стан судин.
Гормональна терапія при СПКЯ
Метою гормональної терапії є відновлення нормального менструального циклу та зменшення проявів гірсутизма. Найчастіше використовують оральні контрацептиви прогестагени. Це препарати на основі дроспиренона, ципротерона, дезогестрелу.
Щоб запобігти гіперплазії ендометрію призначають курсами норетистерон або лінестренол – на 10-14 днів кожні 2-3 місяці. Якщо при такій терапії зберігаються акне та оволосіння, пацієнтка потребує додаткового приймання антиандрогенів (ципротерону ацетат) або спіронолактону (верошпірон).
При ожирінні та порушеній чутливості до вуглеводів (преддіабет) лікарі часто призначають жінкам метформін. Вважається, що він також сприятливо впливає на ймовірність вагітності та виношування, але це питання залишається відкритим. Наразі метформін однозначно показаний пацієнткам з метаболічним синдромом.
Хворих на СПКЯ часто цікавить в першу чергу, чи можна завагітніти при полікістозних яєчниках. Якщо у хворої безпліддя, найважливішою частиною лікування полікістозу яєчників є стимуляція овуляції. Для цього використовують кломіфену цитрат (оральний антиестроген). Для оцінки ефективності лікування жінці проводять УЗД на 11-14 день циклу.
Також овуляцію стимулюють інгібіторами ароматази. Це препарати летрозол і анастрозол, якими лікують злоякісні пухлини молочної залози. За результатами досліджень ефективність їхня вища, ніж у кломіфену, але таку терапію проводить лише гінеколог-репродуктолог.
При невдалій стимуляції починають лікування гонадотропіном. Це підвищує ризик багатоплідної вагітності і побічних ефектів. За неефективності всіх методів пацієнтці рекомендують штучне запліднення.
Хірургічне лікування полікістозних яєчників
Коли консервативні методи не допомагають, проводять хірургічне втручання. Це може бути діатермія (дрилінг) яєчників або клиноподібна резекція. Основна мета – простимулювати овуляцію.
Вагітність, як правило, наступає протягом 6 місяців, але лікувальний ефект операцій короткочасний. Чим більше часу пройшло з моменту втручання, тим нижчі шанси на успіх. Для підвищення ефективності, операцію при синдромі полікістозу яєчників комбінують з гормональною терапією.
Завагітніти з полікістозом яєчників можливо, та шанси вищі у жінок без ожиріння та з легкими проявами гірсутизму. Сучасні методи лікування синдрому полікістозних яєчників значно збільшують можливість природної вагітності, але прогнозувати результат складно, оскільки СПКЯ супроводжують різноманітні гормональні порушення.
Щоб швидко відновити репродуктивну функцію та уникнути розвитку ускладнень, важливо своєчасно розпочати лікування полікістозних яєчників.