Печія: небезпечна чи ні?

14/06/22

Печія – дискомфорт, відчуття жару у надчеревній ділянці та за грудиною. Її поява пов’язана з порушенням тонусу нижньої частини стравоходу та кардіальної частини шлунка, унаслідок чого шлунковий вміст потрапляє у стравохід. Стінки стравоходу чутливі, вони не призначені для витримування контакту з агресивними кислотними речовинами, тому з’являється пекуче відчуття. Найчастіше печія зустрічається у людей із підвищеною кислотністю шлунка.

Якщо печія турбує хоча б раз на тиждень протягом десяти років і більше, у людини може з’явитися синдром Барретта – передраковий стан, а також аденокарцинома стравоходу. Своєчасне звернення хворого за допомогою продовжить якість та тривалість його життя.

Печія причини

Причини печії

 

Причиною печії може бути захворювання, але часто печія трапляється і у здорових людей.

Причини печії у здорових людей:

 • зловживання жирною їжею, гострими приправами, алкоголем, кавою, шоколадом, кислими фруктами та овочами, газованими напоями, великою кількістю томатів та цитрусів;
 • куріння;
 • переїдання;
 • стрес, почуття тривоги;
 • носіння тугого одягу.

 

Як боротися з печією

 

Якщо печія з’являється не систематично, причин для хвилювання немає. Достатньо змінити спосіб життя, відрегулювати харчування та відмовитися від шкідливих звичок – і вона зникне. Що робити, щоб позбавитися печії:

 • дотримуйтеся режиму харчування, їсти часто та невеликими порціями, не нехтувати сніданком;
 • обмежте вміст жиру в їжі, шоколад, каву, грубу клітковину, газовані напої, гострі та пряні продукти, борошняні вироби;
 • уникайте куріння, та вживання алкоголю;
 • уникайте вживання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), а якщо це необхідно, дотримуйтеся правил приймання препарату;
 • спіть з піднятою головою не менше ніж на 15 см;
 • найближчі 3 години після їжі не лягайте та намагайтеся не нахилятися вперед;
 • вечеряйте не пізніше ніж за дві години до сну;
 • не запивайте їжу;
 • не носіть тугий одяг, не затягуйте ремінь, пояс.
 • якщо є зайва вага, позбавтесь її.

 

Якщо ці способи не допомагають, необхідно відвідати лікаря. Лікар може призначити гастроскопію для уточнення діагнозу та подальшого лікування основного захворювання.

 

Захворювання, симптомом яких є печія

 

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба

 

Це захворювання супроводжується закиданням (рефлюксом) вмісту шлунку в стравохід, стінки якого більш чутливі до кислого подразнюючого середовища, ніж слизова оболонка шлунка.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба досить широко поширена, і за відсутності лікування може призвести до стійкого звуження стравоходу, кровотеч та виразок.

Причиною захворювання є порушення моторики відділів шлунково-кишкового тракту. Зазвичай це дисфункція нижнього стравохідного сфінктера та скорочуваності стравоходу. Періодичне неконтрольоване розслаблення нижнього сфінктера стравоходу спричиняє потрапляння шлункових мас до стравоходу. Цьому може сприяти грижа стравоходу, яка збільшує частоту рефлюксу.

Грижа стравохідного отвору діафрагми також може спричиняти печію. При цій патології печію супроводжує відрижка, а також біль, що локалізується в нижній частині грудини й іррадіює в спину, ліву руку чи плече. Печія або біль часто виникає коли людина лежить, нахиляється вперед та після їжі, тобто при підвищенні внутрішньочеревного тиску.

 

Виразкова хвороба шлунку

 

Печія при виразковій хворобі шлунку може виникати через надлишкове утворення соляної кислоти в шлунку та потрапляння її до стравоходу, особливо вночі. Такий стан називають нічним кислотним проривом, воно серйозно обтяжує стан, викликаючи біль та печіння у грудях та порушуючи сон.

 

Рак кардіального відділу шлунка

При раку кардіального відділу шлунка печія може бути домінуючим симптомом. Спочатку з’являється відчуття печіння та «подряпування» при проходженні їжі стравоходом. Потім приєднуються ускладнене ковтання та біль за грудиною, що віддає у ділянку серця.

 

Гіперчутливий стравохід

Печія може бути симптомом підвищеної чутливості слизової оболонки стравоходу. Цю індивідуальну особливість можна пояснити посиленим сприйняттям болю рецепторами стравоходу, порушенням цілісності та підвищеною проникністю слизової оболонки, порушенням сприйняття та обробки сигналів центральної нервової системи.

 

Інші захворювання органів шлунково-кишкового тракту:

 

Функціональна печія

Це поняття з’явилося відносно недавно і означає стан, який об’єднує гастроезофагеальну рефлюксну хворобу, структурні та рухові порушення стравоходу. Механізми розвитку такої печії поки що не зрозумілі і можуть пояснюватися як підвищеною чутливістю стравоходу, так і особливостями нервової системи. Зв’язок такої печії із захворюваннями стравоходу та моторикою шлунково-кишкового тракту відсутній.

 

Функціональна диспепсія

Функціональна диспепсія поєднує стани, викликані тимчасовим порушенням діяльності шлунка, дванадцятипалої кишки та підшлункової залози.

Причинами захворювання є порушення шлункової секреції, моторики шлунково-кишкового тракту, підвищена чутливість слизової оболонки. Скарги пацієнтів з диспепсією включають: біль або відчуття дискомфорту у верхній частині живота, тяжкість, відчуття переповнення після прийняття звичайної порції їжі, здуття живота, діарею, блювоту, нудоту, відрижку, печію. Функціональну диспепсію можуть провокувати різні токсикоінфекції.

Суттєву роль у виникненні захворювання грають психосоматичні порушення. Для хворих із функціональною диспепсією характерні тривожні стани. З огляду на те, що симптоми захворювання можуть зникати після приймання антацидних препаратів, лікарі роблять висновок, що патологічний процес запускає кислотний фактор.

 

Приймання лікарських засобів

Це досить часта причина виникнення печії. Її викликають ліки, які знижують тонус нижнього стравохідного сфінктера:

 • нестероїдні протизапальні препарати;
 • глюкокортикостероїди;
 • антагоністи кальцію;
 • бета-адреноблокатори;
 • антихолінергічні препарати;
 • теофілін;
 • прогестерон;
 • антидепресанти;
 • нітрати;
 • доксицикл.

 

Стани, що супроводжуються підвищенням внутрішньочеревного тиску

До таких станів відносяться:

 • вагітність;
 • збільшення печінки;
 • збільшення селезінки;
 • ожиріння;
 • хронічна обструктивна хвороба легень.

 

Результатом є зміна розташування шлунку і внаслідок цього попадання його вмісту в стравохід.

Як позбутися печії: народні засоби

Хоч би яка була причина печії, якщо вона виникає, людина відчуває себе вкрай некомфортно. Іноді відчуття настільки неприємні, що можуть позбавити спокою та сну. Тому в хід йдуть різні способи,  які допоможуть позбавитися печії в домашніх умовах. Розбираємося, які з них ефективні, а які – не дуже.

Молоко

Часто рекомендують випити склянку молока, щоб погасити печію. Воно дійсно працює, тому що, по-перше, механічно змиває кислоту зі стінок стравоходу, а по-друге, у його складі є протизапальні компоненти і білки, які допомагають зв’язувати кислоту в шлунку. Але іноді після молока може виникати і зворотній ефект – посилення печії, тому такий рецепт підходить не всім. Крім того, є люди з непереносимістю лактози, і такий спосіб боротьби з печією загрожує їм діареєю та масою неприємних відчуттів у животі.

Сода

Дрібка соди, розчинена у воді, допомагає погасити кислотність у шлунку. Але ефект від неї недовгий, крім того, при гасінні виділяється газ, що приносить дискомфорт. Застосовувати цей спосіб можна дуже рідко, коли печія сильно дошкуляє і під рукою немає безпечніших засобів. Якщо вживати соду часто, вона може нашкодити обмінним процесам через зміну кислотності.

Йогурт із пробіотиками

Цей продукт є ефективним від печії. По-перше, він містить протизапальні компоненти, які заспокоюють роздратований стравохід. По-друге, склянка питного йогурту містить порцію білка, який частково зв’яже кислоту шлунку, а значить, вона менше потраплятиме в стравохід і подразнюватиме його. Крім того, в йогурті містяться пробіотики – вони покращують травлення, нормалізують роботу кишечника. Це означає, що їжа з кислотою швидше йтиме зі шлунку.

Загалом йогурт може допомогти, але потрібно вибирати натуральний продукт – без цукру та барвників. Солодкий йогурт лише посилить відчуття печії.

Яблучний оцет

Є дані про те, що чайна ложка яблучного оцту (але в жодному разі не звичайного, і тим більше не оцтової есенції), змішана з 50-100 мл води, допомагає усунути печію. Але відгуки щодо цього рецепту суперечливі і ефективність не доведена.

Жувальна гумка

Окремі публікації різних років показали – жування жувальних гумок без цукру протягом 20-30 хвилин після їжі може зменшити кислотність шлунку та печію. Але є й дані й про те, що м’ятні жуйки можуть провокувати підвищення кислотності шлунку і тяжкість печії. Тому такий рецепт підходить не всім, і вибирати слід лише певні види жуйок.

Сік алое

Вважається, що чайна ложка соку, вичавленого зі свіжого листя алое, розведена в половині склянки теплої води може допомогти в усуненні печії. Але цей рецепт не має наукового підтвердження.

Важливо також підкреслити, що алергіки мають бути обережнішими з подібним рецептом. Замість печії вони можуть отримати сильну алергію.

Банани

Багато людей впевнені: половинка банана може допомогти при печії, оскільки нормалізує травлення та гасить кислоту, обволікаючи стінки стравоходу. Так, вчені кажуть – вітаміни та мікроелементи допомагають у нормалізації тонусу травної системи, покращує моторику кишечника, але доказів того, що це допомагає при печії, немає.

Мятний чай

Хоча перцева м’ята славиться тим, що заспокоює шлунок та знімає спазми, немає доказів того, що м’ятний чай допомагає усунути печію. Більше того, багато людей, навпаки, страждають від печії після вживання саме м’ятного чаю чи інших продуктів із м’ятою. Це тому, що м’ята розслабляє м’язи нижнього сфінктера стравоходу – місця, яке відокремлює стравохід від шлунка. І тоді кислота ще активніше потрапляє у стравохід. Особливо активно м’ята впливає на печію, якщо вживати ефірні олії. Тому не варто застосовувати подібний метод.

Напої з імбиром

Вони здатні нормалізувати травлення та боротися зі нудотою, а також частково пригнічувати печію. Але важливо вживати їх після їжі, у вигляді чаю чи настою та без цукру.

 

Якщо печія виникає не менше двох разів на тиждень, необхідно обов’язково відвідати терапевта або гастроентеролога для обстеження шлунково-кишкового тракту. При виявленні супутнього тривожно-депресивного стану варто отримати консультацію психоневролога.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }