Ниркова колька – симптоми, причини, лікування

23/05/22

Ниркова колька – це синдром, що супроводжує різні патології нирок та сечовивідних шляхів. Його поява пов’язана зі спазмами, а також порушенням відтоку сечі. Синдром часто розвивається через перекриття сечовивідних шляхів камінням. Головний симптом цього синдрому – гострий біль, який погано переноситься та викликає у пацієнта сильні страждання.

Ниркова колька

Причини ниркової кольки

 

До основних причин ниркової кольки відносять:

  • Каміння у нирках чи у верхніх відділах сечових шляхів. Воно утворюється з різних причин, пов’язаних з особливостями організму, способом життя, харчуванням, вживанням неякісної води і т.д.
  • Згустки крові. Вони характерні для сечокам’яної хвороби, пухлин сечоводу, а також можуть бути наслідками різних травм.
  • Згустки гною. Таке трапляється при пієлонефриті, а він обумовлений різними факторами. Його збудниками можуть бути: стафілокок, кишкова паличка, синьогнійна паличка тощо. Оскільки хвороба розвивається на фоні зниженого імунітету, чинником може стати що завгодно, навіть звичайне переохолодження.
  • Перегин та звуження сечоводу. Такий ефект може виникнути через травму, опущення нирки, розростання рубцевої тканини, вроджені аномалії, пухлини.
  • Набряк сечоводу через алергію. Це ситуація, яка зустрічається найрідше.

 

Читайте також: Сечокам’яна хвороба: симптоми, причини, лікування

 

Симптоми ниркової кольки

 

Симптоми ниркової кольки виглядають так:

  • Гострий біль, який пацієнти неспроможні ігнорувати. Вони шукають позу, у якій біль стане легшим.
  • Зміни сечі. Її стає менше або вона взагалі відсутня. При сечовипусканні також є біль.
  • Нудота, блювання, проблеми із відходженням кишкових газів. Ці симптоми не пов’язані з їжею, а після блювання, якщо воно сталася, пацієнт не відчуває жодного полегшення, як, наприклад, при отруєнні.
  • Високий артеріальний тиск, зміна пульсу.
  • Озноб та температура до 37,5 градусів.

 

Після першої допомоги при нирковій кольці та зняття нападу біль стає ниючим, менш вираженим. У пацієнта виходить більше сечі, вона може містити кров, гній, пісок та каміння. У разі проходження каміння через сечовід, біль знову наростає.

Читайте також: Хронічна ниркова недостатність – непомітна та невиліковна

 

Діагностика ниркової кольки

 

Оскільки ознаки ниркової кольки дуже схожі на симптоми гострого апендициту, кишкової або печінкової кольки, панкреатиту та інших небезпечних захворювань, у процесі діагностики важливо поставити точний діагноз, виключивши інші причини. Для цього використовують кілька методів:

  • Докладне опитування пацієнта та збирання анамнезу. Опитування настільки докладне, що іноді лікар запитує речі, які, здавалося б, не стосуються ниркової кольки. Наприклад, він може уточнити, чи не було у пацієнта якихось хвороб кісток, чи не приймав він лікарських препаратів на основі трав.
  • Клінічне обстеження. Залежно від ситуації, воно може містити звичайний огляд, пальпацію, огляд у гінеколога та дослідження прямої кишки.
  • УЗД. Використовується у всіх ситуаціях при симптомах ниркової кольки і дає багато інформації для постановки діагнозу. З його допомогою можна побачити, чи не збільшена нирка у розмірах, оцінити її структуру, помітити набряки та гнійні осередки, а також отримати масу інших даних.
  • Рентгенологічні методи. Знімок живота, урографія, КТ — конкретні методи вибираються за ситуацією, залежно від підозр на ту чи іншу хворобу та стан пацієнта.
  • Аналіз сечі, а також хімічне дослідження каміння, якщо воно вже вийшло. Від складу утворень багато в чому залежить правильне лікування ниркової кольки та початкового захворювання.

 

Сукупність всіх цих методів дозволяє виключити інші хвороби та провести діагностику ниркової кольки з постановкою точного діагнозу.

Ниркова колька симптоми

Лікування ниркової кольки

 

Перша допомога при нирковій кольці, доки не приїхала швидка, полягає у прийомі спазмалітиків, наприклад, “Но-шпа”. Інші знеболювальні засоби краще не використовувати, оскільки це завадить медикам діагностувати захворювання. Також для полегшення стану можна використовувати локальне тепло, наприклад, прикласти грілку до місця максимального болю.

В ідеалі варто дочекатися швидкої допомоги. Пацієнту з таким нападом потрібна негайна госпіталізація та термінова діагностика стану. Якщо на момент приїзду лікарів камінь вийшов і відтік сечі відновлений, госпіталізація може не знадобитися, але медики ретельно контролюють стан хворого протягом трьох діб.

Клінічні рекомендації при нирковій кольці припускають усунення гострого нападу за допомогою ін’єкцій спеціальних препаратів. Потім хворому призначають таблетки, ректальні свічки та терапію основного захворювання, яке викликало проблему – медикаментозне лікування, фізіотерапія, а іноді й операція. Вона необхідна, коли потрібно відновити сечовод або видалити велике каміння, не здатне вийти природним шляхом.

Використовуються при лікуванні ниркової коліки й народні методи – переважно трав’яні збори та відвари. Але всі вони призначаються як доповнення до основного лікування ниркової кольки та базового захворювання.

 

Яка профілактика ниркової кольки?

 

Оскільки причин у синдрому багато, профілактика ниркової кольки полягає у веденні здорового способу життя, контролі харчування та питного режиму, своєчасному лікуванні всіх суміжних захворювань. Специфічних рекомендацій для цього стану немає.

 

Скільки триває напад ниркової кольки?

 

Гострий напад триває від однієї години до чотирьох. Потім він трохи стихає та може триматися ще до 12 годин. Якщо хворому не надано допомогу, його сили виснажуються, він може після цього заснути протягом кількох годин. Або, якщо починають діяти ліки, напад згасає протягом трьох годин.

 

Чи є спеціальна дієта при ниркових кольках?

 

При нирковій кольці передбачена дієта. При такому синдромі рекомендується їсти потроху, але частіше (перерва між прийомами їжі має становити не більше чотирьох годин). Не можна їсти одразу перед сном, краще години за три. Страви мають бути здоровими, приготованими на пару або тушкованою. Із раціону виключають сіль і збільшують кількість випитої води.

 

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }