Невус: типи, причини появи, симптоми

09/05/22

Невус — це шкірне утворення, яке ми знаємо як родимку. Невуси або родимки існують багатьох типів. Ці типи по-різному небезпечні. Більшість родимок нешкідливі, але можуть стати такими під впливом ряду факторів:

  • травмування родимки;
  • генетика;
  • ультрафіолетове випромінювання;
  • гормональні зміни у організмі.

Невус типи

Складні невуси

Складні невуси, як правило, піднімаються над рівнем шкіри, з рівномірною коричневою пігментацією. Ці родимки мають ознаки як сполучних, так і інтрадермальних невусів. Вони є набутими невусами .

Меланоцити, які їх утворюють, розташовані як в дермо-епідермальному з’єднанні, так і в дермі .

Набуті невуси

Набуті невуси з’являються в дитинстві або в дорослому віці. Вони є доброякісними (нераковими) ураженнями. Хоча це трапляється рідко, такі родимки можуть перетворитися на меланому.

Атиповий невус (диспластичний невус)

Атиповий невус — це не звичайна родимка. Вони, як правило, більші, з неправильними або нечіткими межами та варіаціями кольору всередині родимки від рожевого до темно-коричневого. Іноді їх описують як смажені яйця, з піднятим темнішим центром, оточений пласкою, більш світлою зоною.

Атипові невуси можуть з’являтися на будь-якому місці на тілі, але найчастіше зустрічаються на спині та на відкритих сонцю ділянках.

Переважна більшість атипових невусів не стають меланомами, але наявність атипових невусів є фактором ризику розвитку меланоми.

Синдром сімейної атипової родимки та меланоми (FAMM), також званий синдромом диспластичного невуса, є спадковим станом, при якому у хворих утворюється багато родимок (зазвичай від 50 до 100) і вони зазвичай є атиповими.

Читайте також: Меланома – найпідступніша з пухлин

 

Блакитний невус

Блакитний невус — це родимка від синьо-сірого до синьо-чорного кольору, яка утворилася до народження або з’явилися пізніше.

Вони класифікуються як «звичайний блакитний невус» або «клітинний блакитний невус». Звичайний блакитний невус, як правило, пласкої або куполоподібної форми з гладкою поверхнею і має розміри від 0,5 до 1 см. Клітинні сині невуси мають діаметр не менше 1 см і з часом можуть виростати, а їх поверхня часом покривається виразками.

Ці невуси найчастіше зустрічаються на голові і шиї, крижовій області (над куприком), тильній стороні рук і стопах. Однак їх можна знайти і на інших ділянках тіла.

Невідомо, чи залежить поява блакитних невусів від генетичного компоненту, але вони часто зустрічаються в азіатських популяціях, і частіше у жінок, ніж у чоловіків.

Більшість блакитних невусів є доброякісними, хоча існує ймовірність того, що клітинний блакитний невус може стати раковим. Тому, якщо блакитний невус змінює форму, розміри чи забарвлення, варто проконсультуватися у лікаря.

Вроджений невус

Вроджені невуси — це родимки, які утворилися до народження або в ранньому дитинстві. Вони зустрічаються рідко, лише у 1-2% новонароджених.

Ризик розвитку меланоми пов’язаний з розміром вродженого невуса. Дослідження, які вивчали ймовірність перетворення маленького або середнього вродженого невуса в меланому, встановили, що ризик протягом життя становить від 0% до 5%. Ці невуси мають коричневий колір, вони пласкі або мають підвищену чутливість. Однак з часом вони темніють і виростають.

Ризик виникнення гігантських вроджених невусів, які охоплюють основні ділянки голови або тіла, менш очевидний. Деякі дослідження повідомляли про дуже високий ризик протягом життя, до 50%. Нещодавно масштабні дослідження поставили ризик протягом життя на рівні 10–12%. Ці невуси можуть мати нерівномірний колір і часто супроводжуються безліччю менших «супутникових» невусів.

Інтрадермальний невус

Інтрадермальні невуси — це утворення тілесного або світло-коричневого кольору куполоподібної форми. Інша назва цих родимок — «шкірні невуси». Непігментовані (не забарвлені) дермальні невуси також називають «клітинними невусами».

Це набуті невуси, які найчастіше зустрічаються у дорослих. Скупчення меланоцитів, які утворюють інтрадермальний невус, розташовані в дермі, нижче дермо-епідермального з’єднання. На поверхні шкіри інтрадермальний невус виглядає как  горбик тілесного кольору.

Сполучний меланоцитарний невус

Сполучні меланоцитарні невуси — це набуті невуси, які вперше з’являються в дитинстві у вигляді плоских веснянкових утворень коричневого, темно-коричневого або чорного кольору, але всі одного кольору.

Ці родимки називаються «сполучними невусами», оскільки меланоцити, які їх утворюють, розташовані на стику епідермісу та дерми.

Найчастіше вони зустрічаються на обличчі, руках, ногах, тулубі, геніталіях або підошвах ніг.

У дорослому віці ці невуси можуть стати більш випуклими, втратити пігментацію або навіть зникнути.

Невус шпіца

Невуси шпіца часто мають ознаки меланоми, але вони є доброякісними. Найчастіше це рожеві випуклі шишки, але іноді вони червоні, сині, чорні або навіть не пігментовані.

Ці ураження зазвичай розвиваються на обличчі, шиї та ногах, але також можуть зʼявитисяі на руці, плечах або тулубі. Вони швидко ростуть і протягом півроку можуть досягати 1 см. Після цього вони мають залишитися того ж розміру, форми та кольору. Через кілька років вони можуть навіть зменшитися або зникнути.

Найчастіше вони розвиваються у людей зі світлою шкірою і частіше зустрічаються серед молодшого населення.

Найбільш небезпечними є такі види родимок:

  • Сполучні, або епідермально-дермальні невуси;
  • Інтрадермальні невуси;
  • Змішаний невус.

 

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }