Небезпечні штами та лікування папіломавірусу у жінок і чоловіків

13/09/22

Вірус папіломи людини (ВПЛ) – один з найнебезпечніших інфекційних збудників. Він викликає злоякісну трансформацію епітелію статевих органів і появу пухлин. Найбільше страждають від папіломавірусу жінки. Саме цей вірус є причиною поширеної хвороби – раку шийки матки.

 

Лікування папіломавірусу у жінок

 

Онкогенні штами папіломавірусу

Наразі виявлено близько 200 штамів вірусу папіломи. Раніше вважали, що рак шийки матки спричиняють лише 16 та 18 штами. Але сьогодні доведено, що онкогенні штами папіломавірусу складають цілі групи. Виділяють такі групи онкогенного ризику:

  • Високий (штами 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82).
  • Припустимо високий (26, 53, 66).
  • Низький (6, 11, 40, 42-44, 54, 61, 72, 81).

Належність вірусів до груп певного ризику й досі обговорюється, оскільки з появою результатів нових досліджень змінюються дані. Так, штами 31, 33, 35, 39 частіше пов’язували з появою кондилом, ніж злоякісних пухлин. Але, хоч вони і не так часто спричиняли небезпечну трансформацію епітелію, ці штами також віднесли до категорії високоонкогенних.

ВПЛ низького ризику зазвичай проявляється гострокінцевими кондиломами та дисплазією слабкого ступеня, а високоонкогенні штами – ЦІН ІІ та ЦІН ІІІ, раком ШМ.

Ці збудники надзвичайно поширені в суспільстві, близько 75% людей стикалися з ними. Вірус папіломи людини передається здебільшого статевим шляхом – під час генітального, анального чи орального сексу. Також можливе зараження при тісному контакті чи спільному використанні секс-іграшок. Шкірні бородавки передаються контактно-побутовим шляхом.

Провокуючі фактори

 

Онкогенні штами папіломавірусу

 

Не всі люди заражені папіломавірусом, і не у всіх інфікованих хвороба прогресує чи викликає тяжкі ускладнення. Значна частина пацієнтів є безсимптомними носіями, ВПЛ у них виявляється випадково – під час скринінгового обстеження. Виділяють наступні чинники, що провокують зараження чи прогресування хвороби до появи раку шийки матки:

  • Ранній початок статевого життя.
  • Велика кількість сексуальних партнерів, часта їх зміна.
  • Статеві відносини з партнерами, що мають ознаки інфікування ВПЛ або раніше вступали в контакт з жінками, хворими на рак шийки матки.
  • Значна кількість абортів та/або пологів з травматизацією шийки матки.
  • Зниження імунітету на фоні вагітності, гіповітамінозу, надмірної інсоляції чи переохолодження.
  • Імуносупресивна терапія при злоякісних пухлинах, аутоімунних патологіях, після трансплантації органів.
  • Інфекції (герпес, цитомегаловірус, ВІЛ, хламідії). Вони посилюють диспластичні зміни епітелію.
  • Використання протизаплідних таблеток довше ніж 5 років.
  • Ендометріоз.
  • Запальні хвороби органів малого таза.
  • Виділення з піхви чи прямої кишки, скупчення смегми у чоловіків.
  • Паління, зловживання алкоголем.

Папіломавірус як передається

Симптоми папіломавірусної інфекції

Які симптоми папіломавірусу? Інфікування відбувається непомітно, і тривалий час після зараження людина навіть не підозрює, що стала носієм ВПЛ.

Інкубаційний період варіює від 1 до 10 місяців, в середньому він триває 3 місяці.

Виділяють різні форми папіломавірусної інфекції:

  • латентна;
  • субклінічна;
  • клінічно виражена.

Про латентну форму йде мова, коли вірус не визначається гістологічно, цитологічно або кольпоскопічно, оскільки знаходиться в незрілих клітинах базального шару епітелію. Виявити ДНК ВПЛ можливо лише за допомогою молекулярно-біологічних методів діагностики (ПЛР). Друга назва латентної форми – безсимптомне носійство.

При субклінічній формі прояви інфекції також відсутні, пацієнти не виказують скарг. Але підозрілі зміни можна виявити при кольпоскопії та цитологічному дослідженні.

При клінічно вираженій формі легко можна побачити різні види кондилом – гостроконечні, пласкі або екзофітні. Розташовані вони не тільки на геніталіях. Появу симптомів папіломавірусу провокують різні фактори – імунні та інфекційні, іноді вони спричинені фізичним виснаженням чи тривалим стресом.

Основні клінічні форми папіломавірусу:

  • гострокінцеві кондиломи;
  • екзофітні кондиломи;
  • пласкі кондиломи;
  • плямисте ураження;
  • гігантські кондиломи;
  • бовеноїдний папульоз (гіперпігментовані плями та папули у молодих людей).

Симптоми папіломавірусу у жінок

 

Папіломавірус лікування препарати

 

Вірус папіломи у жінок призводить до появи епітеліальних розростань (кондилом) в ділянці зовнішніх статевих органів, анусу, піхви, на шийці матки. Вони не сверблять і зазвичай безболісні. Неприємні відчуття можуть виникати при травмуванні та супутньому інфікуванні. Тоді жінки скаржаться на свербіж та виразкування в періанальній ділянці чи у вульві. Для більшості пацієнток кондиломи є лише косметичним дефектом.

Також епітеліальні вирости можуть розташовуватися екстрагенітально – наприклад, в ротовій порожнині. Але оральний папіломавірус зустрічається рідше і пов’язаний з оральним сексом.

Дисплазія шийки матки (ЦІН) протікає безсимптомно, характерні зміни може побачити лише гінеколог під час звичайного огляду чи при кольпоскопії. Якщо вірус призводить до злоякісної трансформації, у жінки з’являються тривожні симптоми:

  • контактні кров’янисті виділення (під час статевого акту);
  • біль в статевих органах;
  • виділення, що кольором нагадують м’ясні помиї, з неприємним запахом.

Симптоми папіломавірусної інфекції у чоловіків

Чоловіки, інфіковані ВПЛ, можуть скаржитися на появу кондилом на статевому члені чи в ділянці ануса (у гомосексуалістів). При вторинному інфікуванні ці утворення запалюються, починають боліти, з’являються виразки.

Якщо кондиломи розташовані в уретрі, пацієнти нерідко відчувають болі та різі, печіння під час сечовипускання.

При розвитку пухлини прямої кишки, асоційованої з ВПЛ, чоловіки скаржаться на болі, утруднення дефекації, кров’янисті домішки в калі. Для раку пеніса характерна поява болючого новоутворення з виразкуванням.

Інші прояви папіломавірусу

ВПЧ викликає й ураження шкіри. Основний клінічний прояв – бородавки. Вони зустрічаються як у чоловіків, так і у жінок. Розташовані переважно на долонях, пальцях та стопах. Вульгарні бородавки можуть зникати самостійно, але схильні до рецидивів, навіть після видалення.

 

Симптоми папіломавірусної інфекції у чоловіків

 

Зрідка вірус спричиняє появу пухлин шкіри – кератоакантоми та злоякісних новоутворень.

Штам 6 ВПЛ викликає розвиток папіломатозу гортані.

Ускладнення папіломавірусу

Основне ускладнення папіломавірусної інфекції – виникнення злоякісних пухлин. ВПЛ найчастіше спричиняє такі хвороби:

Ймовірність злоякісної трансформації зростає при одночасному інфікуванні кількома високоонкогенними штамами – наприклад, 16+18+45 чи 16+18+45+59.

Діагностика папіломавірусу

Класичні екзофітні або гострокінцеві кондиломи виявляються під час огляду та свідчать про інфікування папіломавірусною інфекцією. Для підтвердження діагнозу вірус папіломи людини використовують метод ПЛР, що дозволяє виявити ДНК вірусу. Матеріалом для аналізу є зішкріб з цервікального каналу чи зони трансформації. Також використовують зішкріби слизових оболонок статевих органів, ротової порожнини.

Крім молекулярних методів, інформативною є цитологічна діагностика, а саме ПАП-тест. Його широко використовують при проведенні профілактичного скринінгу у жінок. За необхідності проводять гістологічне дослідження біоптату, під час якого виявляються змінені під впливом вірусу клітини.

Лікування папіломавірусу

Вивести вірус папіломи з організму за допомогою ліків неможливо, але трапляється самостійне одужання. Треба знати, що імунітет при ВПЛ типоспецифічний. Це означає, що після одужання людина має імунітет і захищена від повторного інфікування цим штамом, але може заразитися будь-яким іншим. Більшість пацієнтів залишаються носіями вірусу, і під впливом провокуючих факторів у них можлива поява симптомів хвороби.

 

Лікування папіломавірусу у чоловіків

 

Лікування папіломи проводиться подофілотоксином (етопозидом). Він найкраще підходить для усунення поодиноких утворень, невеликих за розміром. Наносити засіб людина може самостійно, окрім ділянки вагіни та вагінальної частини шийки матки. Подофілотоксин не використовують під час вагітності.

Також лікування папілом у чоловіків та жінок проводять за допомогою крему іміквімод.

Це модифікатор імунної відповіді. Можна наносити засіб тривало – до повного усунення кондилом, але не більш ніж 16 тижнів.

Звичайні противірусні ліки від папіломавірусу не допомагають. Приймання протефлазиду, гропринозину, ехінацеї, аміксину тощо абсолютно неефективне.

Великі епітеліальні утворення видаляють за допомогою ножиць, кріотерапії, електрокоагуляції, лазерної вапоризації.

Передракові стани шийки матки (ділянки дисплазії) видаляють електричною петлею або лазером (конізація). Вагінальні пошкодження лікують СО2 лазером під контролем кольпоскопа. Цей метод підходить і при передракових хворобах вульви, промежини, анальної ділянки. У 3-8% пацієнтів після видалення диспластичних ділянок виникають рецидиви, оскільки вірус зберігається в організмі.

При регулярному медичному обстеженні та своєчасному лікуванні передракових станів прогноз при інфікуванні ВПЛ сприятливий. Дівчатам, які ще не почали статеве життя, рекомендують вакцинацію проти папіломавірусу, щоб уникнути розвитку злоякісних пухлин шийки матки.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }