Навіщо вагітним пити фолієву кислоту?

19/05/22

Фолієва кислота – вітамін групи В, а саме В9, є одним зі значущих елементів для кровотворення: стимулює утворення лейкоцитів і еритроцитів. При нестачі мікроелемента розвивається недокрів‘я, тобто анемія. Лікарі радять жінкам обов‘язково приймати препарати, у складі яких є вітамін В9. Чому важливо не нехтувати цією порадою і навіщо вагітним пити фолієву кислоту?

Доза фолієвої кислоти для вагітних

Навіщо вагітним пити фолієву кислоту?

 

В 30-х роках минулого століття вчені виявили, що приймання екстракту дріжджів допомагає в лікуванні анемії у вагітних жінок. Фолієва кислота, яка є у його складі, стала відкриттям у медицині. Пізніше вітамін В9 був виділений із листя шпинату, а згодом синтезований у лабораторії.

 

Назву «фолієва кислота» вітамін В9 отримав від латинської назви шпинату folium, що у перекладі означає «листок».

 

Приймання фолієвої кислоти під час вагітності має величезний вплив на здоров‘я дитини. У першому триместрі формується нервова трубка плоду, яка згодом розвинеться у головний і спинний мозок. При недостатній кількості вітаміну у раціоні майбутньої мами, дитина після народження має високий ризик отримати дефект нервової трубки, такий як спіна біфіда або аненцефалія.

 

Коли почати пити фолієву кислоту?

 

При плануванні вагітності важливо завчасно подбати про здоров‘я майбутньої дитини. Лікарі радять почати приймання за 1 місяць до можливої дати зачаття. Важливо приймати фолієву кислоту при вагітності аж до закінчення першого триместру.

Формування нервової трубки плоду, яка у майбутньому стане мозком, відбувається на 18-25 день вагітності. Часто жінка ще навіть не підозрює про свій новий стан. Тому варто почати приймання фолієвої кислоти заздалегідь, щоб посприяти правильному розвитку дитини.

 

У якій формі пити фолієву кислоту?

 

Навіщо вагітним пити фолієву кислоту

 

Фолієва кислота має різні форми випуску:

  • пігулки;
  • льодяники;
  • капсули;
  • пастилки;
  • рідина.

 

При виборі препарату слід враховувати добову норму, призначену лікарем. Для зручності приймання препарати фолієвої кислоти випускають у дозуванні 400 мкг, 800 мкг і 1 мг.

 

Фолат чи фолієва кислота?

 

Часто в харчових добавках вітамін В9 зустрічається у вигляді метилфолату. Це найбільш активна форма діючої речовини. Фолат – це загальна назва вітаміну В9, яка проникає у мозок і сприяє швидкому засвоєнню.

Вагітним жінкам потрібен підвищена кількість фолієвої кислоти. У багатьох людей фолієва кислота засвоюється лише в активній формі, тому лікарі радять приймати саме фолати – активну форму вітаміну В9. Важливо, щоб у крові зберігався достатній рівень: 15-20 мкг/л.

Фолієва кислота швидко виводиться з організму під час обмінних процесів, що спричиняє недостачу. Тому лікарі рекомендують приймати препарат із їжею в першій половині дня, а у вечірній час підтримувати рівень фолієвої кислоти вживанням продуктів, які містять вітамін у достатній кількості.

 

Доза фолієвої кислоти для вагітних та на етапі планування вагітності

 

У 2016 році Всесвітня організація охорони здоров‘я встановила рекомендовані норми фолієвої кислоти вагітним жінкам на рівні 400 мкг на добу. Не рекомендується самостійно перевищувати цю норму, бо це може спричинити алергічні реакції й стати причиною погіршення самопочуття.

Ще одна причина, чому варто дотримуватись правильного дозування фолієвої кислоти для вагітних – це зникнення симптомів мегалобластної анемії на фоні прогресуючих неврологічних захворювань. Це може призвести до перебігу хвороби у хронічну форму.

Втім, є ряд показань, при яких лікарі рекомендують підвищити добову норму вітаміну В9:

  • дисбактеріоз;
  • приймання протисудомних препаратів;
  • приймання барбітуратів;
  • різні когнітивні порушення – хронічна втома, нервовість, безсоння, погіршення пам‘яті тощо.

 

Рекомендовані добові норми фолієвої кислоти для вагітних:

  • При плануванні вагітності – 400 мкг
  • При вагітності (перший триместр) – 700 мкг
  • При патологіях перебігу вагітності – 1500 мкг

Варто дотримуватись рекомендацій лікаря і не перевищувати встановлену добову норму.

Тривале приймання фолієвої кислоти спричиняє нестачу вітаміну В12.

 

З яких продуктів можна отримувати фолієву кислоту?

 

Вітамін В9 не накопичується в організмі, тому важливо додавати в щоденний раціон продукти, що призводять до норми рівень фолієвої кислоти.

  • Курячі субпродукти – 500 мкг на 100 г
  • Теляча печінка – 400 мкг на 100 г
  • Варені бобові – 300 мкг на 100 г
  • Зелень і зелені овочі – 150 мкг на 100 г
  • Лляна олія – 120 мкг на 100 г

Це топ 5 доступних продуктів, які завжди є на полицях магазинів. Їх легко готувати, вони чудово поєднуються і є цінним джерелом фолієвої кислоти для вагітних.

 

Чи є протипоказання для прийому фолієвої кислоти?

 

Протипоказаннями для прийому фолієвої кислоти є:

 

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }