Більшість людей ніколи не чули про вітамін K. Однак він є важливим елементом для підтримки численних процесів у організмі. Від нього залежить робота серцево-судинної системи, здоров’я кісток, метаболічні процеси. Крім того, вітамін К має антиоксидантну дію, тобто підтримує молодість клітин, зокрема нервової системи.
Жиророзчинний вітамін К існує у двох формах:
- К1 – філлохінон.
- К2 – менахінон.
Користь вітаміну К для організму
- Бере участь у процесах згортання крові. Саме вітамін К допомагає синтезувати 4 з 13 білків (зокрема протромбіну), необхідних для цього. Якщо ці компоненти містяться в організмі в недостатній кількості, то кров не згортається, або згортається дуже повільно, внаслідок чого виникає ризик великої крововтрати навіть при незначних травмах.
- Допомагає засвоєнню кальцію. Вітамін К сприяє утворенню особливих білків – остеокальцину та матриксного Gla-протеїну. Білок остеокальцин зв’язує кальцій в кістках та сприяє підтриманню їх щільності. Другий білок (Gla-протеїн)запобігає відкладанню на стінках судин кальцію, який ми отримуємо з їжею, та направляє його на побудову кісткової тканини.
- Допомагає підтримувати серце і судини здоровими. Цей ефект проявляється як наслідок процесів, описаних в попередньому пункті. При неправильному засвоюванні кальцію, він може осідати на стінках судин та на атеросклеротичних бляшках. Результатами досліджень підтверджено, що приймання вітаміну К2 запобігає цьому процесу і знижує ризики виникнення та розвитку ішемічної хвороби серця.
- Сприяє підтримці здоров’я нервової системи та мозкової активності. Вітамін К сприяє синтезу особливих ліпідів, з яких складаються оболонки нервових волокон і мембрани нервових клітин. Підтримка нормального рівня вітаміну К допомагає підтримувати мозкову активність, а також уповільнює негативні вікові зміни в нервовій системі.
- Має антиоксидантні властивості. Встановлено, що вітамін К2 допомагає захистити нервові клітини від пошкоджень внаслідок окислення.
Дефіцит вітаміну К
Збільшення часу згортання крові і підвищена частота крововиливів – єдині явні симптоми дефіциту вітаміну К. Якщо зовнішні крововиливи помітити і зупинити просто, то внутрішні – складніше. Ознаки погіршення згортання крові:
- легко утворюються гематоми від несильних ударів;
- тривалі носові кровотечі;
- невеликі згустки крові під нігтями.
Первинний дефіцит вітаміну К рідко можна зустріти у здорових людей. Найбільш поширені причини його нестачі в основному являються вторинними: недостатність підшлункової залози, целіакія, регіональний ентерит, тяжкі захворювання печінки.
Вітамін К у продуктах
Вітамін К1 (або філлохінон) міститься в основному в рослинній їжі, а саме в листових зелених овочах. Продукти багаті вітаміном К1 – шпинат (889 мкг), броколі (220 мкг), брюссельська капуста (218,9 мкг), спаржа (91,1 мкг).
Вітамін К2(менахінон) міститься в продуктах тваринного походження, а також виробляється бактеріями кишківника. Кількість вітаміну К2 в 100 грамах деяких продуктів:
- Тверді сири – 76 мкг;
- Свиняча відбивна – 75 мкг;
- М’які сири – 57 мкг;
- Яєчний жовток – 32 мкг;
- Вершкове масло – 16,3 мкг;
- Куряча печінка – 13,9 мкг.
Вітамін К є жиророзчинним вітаміном. Це означає, що для його кращого всмоктування в кишечнику необхідно споживати рослинні жири.
Вітамін К для немовлят
У немовлят інколи спостерігається в перші дні життя подовження часу згортання крові через дефіцит вітаміну К. Це відбувається тому, що єдиним джерелом цього елементу для новонароджених дітей є материнське молоко або суміш для годування. З 5 дня життя вітамін К починає синтезуватися власною мікрофлорою кишківника дитини.
Добавки або ін’єкції вітаміну К часто призначають новонародженим для профілактики крововиливів у мозок.
Вітамін К: добова норма
Більшість людей отримують достатню кількість вітаміну К з їжею. Рекомендована добова доза цього елементу залежить від віку і статі, та становить:
- Немовлята від 0 до 6 місяців – 2 мкг;
- Діти 7-12 місяців – 2,5 мкг;
- Діти 1-3 років – 30 мкг;
- Діти 4-8 років – 55 мкг;
- Діти 9-13 років – 60 мкг;
- Підлітки 14-18 років – 75 мкг;
- Жінки від 19 років і старші – 90 мкг;
- Чоловіки від 19 років та старші – 120 мкг.
Оскільки вітамін К сприяє накопиченню кальцію в кістках і запобігає утворенню його надлишку в м’яких тканинах і кровоносних судинах, його можна поєднувати з прийманням вітаміну Д.
Оскільки вітамін К потрапляє в організм із їжею та виводиться природнім шляхом, передозування ним трапляється рідко. Але якщо вживати синтетичні аналоги без попередньої консультації з лікарем, з’являється ризик утворення профіциту вітаміну. Це, своєю чергою, призводить до підвищення в’язкості крові та збільшує ймовірність утворення тромбів та атеросклерозу.