- Що таке кератоконус?
- Симптоми кератоконуса
- Стадії кератоконуса
- Діагностика кератоконуса
- Сучасні методи лікування кератоконуса
- Ускладнення крослінкінгу
- Кератоконус у дітей
Що таке кератоконус?
Прогресуючи патології очей можуть мати серйозні наслідки. Кератоконус – це дегенеративний процес, який не супроводжується запаленням, але провокує швидке зниження гостроти зору. Через захворювання рогова оболонка ока тоншає та набуває конічної, асферичної форми. Через нерівномірне заломлення світлових променів людина бачить лінії зламаними, а предмети спотвореними, як при астигматизмі. Гострота зору стрімко знижується, як при короткозорості. При несприятливому перебігу патології рогівка стає мутною.
Точну причину кератоконуса наразі не встановлено. Ймовірно, він може розвиватися під впливом порушень ендокринної системи, обміну речовин, сполучнотканинних патологій. Вчені також говорять про вплив генетичного фактора, радіації, ультрафіолету. За статистикою, пік захворюваності припадає на вік 25-30 років.
Симптоми кератоконуса
- короткозорість, що стрімко розвивається й не усувається очною корекцією або лінзами;
- астигматизм;
- спалахи перед очима у нічний час;
- часте бажання протерти очі;
- регулярна зміна окулярів.
Стадії кератоконуса
Кератоконус буває чотирьох ступенів:
- з набутим астигматизмом ступеня 1-0,5, виправляється стандартними контактними лінзами;
- астигматизм 0,4-1, його можливо коригувати;
- рогівка тонка та розтягнута, астигматизм на рівні 0,12-0,02 – таке захворювання потребує спеціальних контактних лінз;
- рогівка конусоподібна і мутна, зір – 0,02-0,01, зір скоригувати дуже важко.
Діагностика кератоконуса
Діагностика кератоконуса на ранніх стадіях є складною, оскільки грамотно провести її може лише досвідчений лікар за наявності відповідного обладнання. На кератоконус можуть вказати швидкий розвиток короткозорості та раптові симптоми астигматизму.
Найбільш інформативним методом діагностики кератоконуса вважається комп’ютерна кератотографія. Вона дозволяє зробити топографічну карту передньої поверхні рогівки, виявити підвищення окремих її зон, зміну кривини. Виявлення нерівностей рогівки дає можливість діагностувати кератоконус.
Сучасні методи лікування кератоконуса
Нещодавно єдиним доступним способом лікування кератоконуса була контактна корекція. Але сьогодні вдаються до прогресивніших методів, таких як крослінкінг та імплантація сегментів рогівки.
Методика крослінкінг розроблена швейцарськими вченими. У ході маніпуляцій лазерний промінь із довжиною хвилі 375 нм впливає на рогівку, утворюючи нові хімічні зв’язки між колагеновими волокнами. Це збільшує механічну густину каркаса рогівки.
Спочатку хірург видаляє під анестезією частину епітелію з поверхні рогівки для того, щоб ліки проникли усередину її тканин. Другий етап крослінкінгу складається з шести 5-хвилинних циклів інстиляцій розчину рибофлавіну та одночасного впливу ультрафіолетового лазера. Саме в цей момент операції відбувається зміцнення рогівки. Завдяки зниженню ступеня астигматизму та зміцнення рогівки у пацієнтів покращується зір.
Тривалість крослінкінгу – 1 година. Після закінчення очей пацієнта захищають м’якою контактною лінзою. Її знімають через 5-7 діб. Протягом 10-15 днів пацієнтів використовує очні краплі, призначені хірургом.
Результат крослінкінгу зберігається протягом 3 років. У пацієнтів з кератоконусом після лікування підвищується гострота зору, що дозволяє уникнути радикального хірургічного втручання. Процедуру можна повторювати.
Кросслінкінг як метод лікування кератоконуса має кілька плюсів:
- безпека;
- можливість за допомогою крослінкінгу покращити гостроту зору без хірургічного втручання;
- застосування методики крослінкінгу для лікування пацієнтів з недостатньою товщиною рогівки;
- хороша сумісність крослінкінгу з іншими методами лікування;
- стійкий результат.
Відновлювальний період після крослінкінгу при кератоконусі нетривалий. Він протікає без ускладнень, якщо пацієнти дотримуються наступних рекомендацій:
- уникати потрапляння в очі сторонніх речовин, дрібних предметів, бруду та пилу;
- протирати очі кип’яченою водою;
- закапувати очні краплі, не торкатися піпеткою ока;
- уникати контактів зі свійськими тваринами;
- використовувати сонцезахисні окуляри;
- уникати фізичних навантажень, травм голови;
- дотримуватися принципів правильного харчування, не їсти багато солодкого;
- не переохолоджуватись і не засмагати;
- проходити післяопераційні огляди та суворо виконувати розпорядження лікаря.
Ускладнення крослінкінгу
Крослінкінг при кератоконусі в більшості випадків має сприятливий прогноз. Ускладнення виникають нечасто.
Найпоширеніші ускладнення крослінкінгу:
- тимчасове зниження зору
- почервоніння,
- подразнення.
Але ці явища є зворотними й не впливають на кінцевий результат.
Кератоконус у дітей
Вважається, що є зв’язок між кератоконусом та атопією, алергією, особливо з весняним кератокон’юнктивітом, деякими синдромами, наприклад, Дауна, Елерса-Данло, Марфана. У дітей із цими захворюваннями кератоконус зустрічається частіше. Здебільшого захворювання проявляється у дітей віком від 10 років.
Перший і найчастіший симптом кератоконусу у дітей — зниження гостроти зору, яке важко коригувати окулярами. Тобто на прийомі лікарю не вдається досягти гарної гостроти зору пробними лінзами. Діти скаржаться на двоїння контурів предметів, їхню нечіткість, що виникає через астигматизм.
При кератоконусі, через випинання передньої поверхні ока, відбувається подовження очного яблука. У таких дітей часто розвивається короткозорість. Тут важливо розуміти, що прогресуюча міопія з астигматизмом, навіть за наявності гарної гостроти зору в окулярах, є приводом детальніше обстежити дитину, щоб виключити кератоконус.
Розвиток кератоконусу у різних пацієнтів може відбуватися з різною швидкістю. Найчастіше це захворювання розвивається повільно. Однак можлива швидка прогресія і виникнення набряку рогівки й, як наслідок, різке погіршення зору. Побачити зміну форми рогівки неозброєним оком можна лише при сильному кератоконусі, а не на ранніх стадіях. Є такий симптом – ознака Мансона, коли при погляді вниз конічна форма рогівки змінює кривину нижньої повіки.
Діагностика кератоконусу у дітей
Оскільки кератоконус проявляється у дітей уже у свідомому, шкільному віці, діагностувати його можна за характерними скаргами на зниження зору та двоїння в очах, причому при закриванні одного ока двоїння не зникає.
При авторефкератометрії (вимірювання рефракції та кривини рогівки) спостерігатиметься виражений астигматизм, іноді з несиметричними осями та завищена кривина рогівки — понад 45 дптр.
Іноді при невиражених змінах у кератометрії запідозрити кератоконус можна при виконанні ретиноскопії або скіаскопії (дослідження рефракції руху тіні в зіниці).
Більш поглиблене обстеження включає топографію рогівки, коли на роздруківці, як на географічній карті, видно ділянки більш вираженої кривини рогівки, тобто сильніше заломлюють і виступають над загальною поверхнею. Також у дітей можливе проведення пахіметрії (вимірювання товщини рогівки), оптичної когерентної томографії рогівки.
Лікування та профілактика кератоконусу у дітей
Завдання лікування поділяються на підвищення гостроти зору та зупинення прогресування захворювання. Перший пункт включає підбір окулярів, якщо вони дають достатню гостроту зору, або контактних лінз. Другий — виключення механічного впливу на очі, наприклад, потирання повік, оскільки є чіткий зв’язок у виникненні кератоконуса в дітей з алергічним кон’юнктивітом, у якому відбувається потирання повік. Також дітям з алергічним кератокон’юнктивітом можуть призначатися протиалергічні краплі для очей.
Оперативне втручання – колагеновий крослінкінг – широко у дітей не застосовується, оскільки він схвалений для застосування лише з 16 років.