Йод – це хімічна сполука, відома нам як аптечний розчин бурого кольору. А ще це життєво важливий мікроелемент. Він необхідний для продукування гормонів щитоподібної залози – трийодтироніна (Т3) і тироксина (Т4). Ці гормони регулюють обмін речовин і впливають на важливі біохімічні процеси. Завдяки їм перероблення їжі в енергію для організму відбувається максимально ефективно. Достатнє споживання цього мікроелементу гарантує хороше самопочуття, бадьорість і гарний настрій.
Особливість йоду в тому, що він поширений в природі, але зовсім не виробляється людським організмом. Нормальне функціонування щитоподібної залози без нього неможливе – швидко розвинеться стан дефіциту з характерними наслідками. В групу ризику потрапляють вагітні жінки, бо достатня кількість йоду є критично важливою для розвитку ембріона.
Нестача його в раціоні – розповсюджена проблема у всьому світі. Особливо необхідний йод для дітей, бо існує прямий зв’язок між його кількістю і розвитком нервової системи та мозку. Деякі країни навіть розробляють програми профілактики йодної недостатності і впроваджують їх на державному рівні.
Симптоми дефіциту йоду
Як зрозуміти, що в організмі є нестача йоду? Одним з найпоширеніших симптомів дефіциту йоду є збільшення розміру щитоподібної залози через неконтрольоване утворення нових клітин. Така патологія називається зоб. Цю пухлину на шиї можна діагностувати навіть неозброєним оком.
Інші симптоми дефіциту йоду:
- труднощі з ковтанням і диханням;
- металічний присмак в роті;
- набряки або запалення слизових оболонок;
- аритмія (збій в частоті, ритмі та послідовності серцевих скорочень);
- підвищення температури;
- слабкість;
- тривалий пригнічений стан;
- плаксивість, різкі зміни настрою;
- набір ваги;
- порушення менструального циклу;
- анемія;
- зниження інтелекту та здатності до концентрації уваги;
- погіршення імунітету;
- чутливість до холоду;
- сухість волосся і шкіри.
Симптоми дефіциту йоду у дітей:
У дітей брак йоду призводить до затримки росту, порушенням розумової діяльності й емоційно-вольової сфери:
- труднощі з читанням і письмом;
- небажання спілкуватись с однолітками;
- тривожність, втеча від розв’язання проблем.
Йод і вагітність
Доведено, що дефіцит йоду призводить до зниження фертильності у жінок. Шанси завагітніти знижуються приблизно на 46%, тобто майже вдвічі. Згідно з останніми дослідженнями, кожна третя жінка дітородного віку має легкий або помірний дефіцит. Тому якщо бажана вагітність не настає, варто відвідати ендокринолога і здати аналізи. Обстежитися слід і чоловікові, оскільки нестача йоду впливає на якість сперматозоїдів. Коректування йодобалансу зазвичай швидко дає результати.
Йод і вузли на щитоподібній залозі
Велика кількість людей має новоутворення в щитоподібній залозі – вузли різного розміру. Виникнення їх – наслідок нестачі йоду. Відповідно, додаткове споживання цього мікроелементу може сприяти їх зменшенню.
Чи можна пити йод при гіпотиреозі за наявності вузлів? Можна, але після консультації зі своїм лікарем. Медикаментозна терапія найчастіше проводиться препаратами в таблетках або капсулах. Це Йодомарин, Йод-актив, йодид калію та інші. Ці засоби в комплексі з дієтою допомагають зменшити вузли. Але це працює лише для доброякісних утворень. У разі раку схема лікування інша.
Продукти з високим вмістом йоду
Лідерство по вмісту йоду – за продуктами моря. Отже, населення приморських регіонів споживає більше цього мікроелементу, ніж гірці. За морепродуктами йдуть продукти тваринного походження.
Що варто включити в раціон для профілактики дефіциту йоду?
- Морські водорості (норі або ламінарія);
- біла морська риба (тріска, тунець, хек, минтай);
- морепродукти (мідії, устриці, креветки);
- кухонна йодована сіль;
- риб’ячий жир;
- молочні продукти (молоко, йогурт, сир);
- курячі яйця;
- яловича печінка;
- сушений чорнослив;
- збагачена дитяча суміш (для малят).
Рекомендовані дози йоду
Є допустимий верхній рівень споживання йоду – максимальна добова доза. Експерти ВООЗ вважають безпечною кількість до 1000 мкг. Спеціально спожити таку кількість йоду важко, тому надлишок йоду в організмі зустрічається набагато рідше, ніж дефіцит.
Рекомендовані добові дози для:
- дітей 0-6 років – 90 мкг;
- дітей 6-12 років – 120 мкг;
- дітей від 12 років і жінок – 150 мкг;
- чоловіків – від 150 до 300 мкг;
- вагітних жінок – 220 мкг;
- жінок, що годують грудьми – 290 мкг.
Йод: протипоказання
Надлишок йоду для організму здорової людини зазвичай безпечний. Наприклад, жителі Японії і Кореї постійно споживають багато морських водоростей і від профіциту йоду не страждають. Але люди, що мають діабет, ревматоїдний артрит або інші хронічні аутоімунні захворювання, мають контролювати свій раціон. Передозування йоду може призвести до гіпертиреозу, тобто гіперфункції щитоподібної залози.
Характерні симптоми цього стану:
- втрата ваги;
- нерегулярне або часте серцебиття;
- тремор кінцівок;
- дратівливість, стомлюваність;
- пітливість.
Іноді гіпертиреоз може супроводжуватися симптомами, схожими на важке отруєння – лихоманкою, нудотою і блюванням, печією в роті, горлі та шлунку. В особливо тяжкому випадку може розвитись кома.
Деякі експерти пов’язують передозування йоду з підвищеним ризиком раку щитоподібної залози, особливо для жінок в менопаузі. Але це твердження потребує подальших досліджень.