Холера: симптоми, збудник, лікування

22/05/22

Холера – кишкова інфекційна хвороба, збудником якої є бактерія Vibrio cholerae. Це захворювання становить велику загрозу здоров’ю і життю людини.

Холера симптоми

У більшості країн сучасного світу, зокрема в Україні, ситуація з холерою контрольована. Новини про епідемії надходять переважно з Азії, Африки і Латинської Америки. Велика скупченість населення і брак систем очищення води дають сумний результат. Ситуація ускладнюється голодом і війнами, характерними для цих регіонів.

З огляду на потужні міграційні процеси та розвиток туризму, розслаблятися мешканцям Землі не варто. Щорічно ВООЗ повідомляє про реєстрацію від 1,3 до 4 мільйонів випадків холери. Поодинокі випадки холери іноді фіксуються і в нашій країні.

Як передається холера

Бактерії Vibrio cholera живуть в організмах тварин і людей, у воді, на поверхні продуктів, що контактували з брудною водою. Коли збудник потрапляє до кишківника, то починає виділяти токсин. Наслідок – сильна діарея.

Холера як передається

 

Потенційні джерела інфекції:

  • джерела з сумнівною якістю води й відсутністю хімічного очищування;
  • їжа і напої з вуличних лотків;
  • овочі, ягоди і зеленина на стихійних ринках;
  • сира риба і морепродукти;
  • дверні ручки й поверхні в громадських вбиральнях тощо.

Холерний вібріон зберігає життєздатність тривалий час. На поверхні продуктів він може існувати від кількох годин до кількох днів. В морській воді живе два тижні. А в кишківнику окремих морських і річкових риб – до кількох місяців.

Заражені продукти – часті причини холери. Купуйте домашні вироби, городину і молоко лише у перевірених продавців. Якщо не знаєте, якою водою і добривами поливали овочі, ретельно мийте їх.

Вчені довели: виділені з організму інфікованої людини бактерії тимчасово більш заразні, ніж виділені з водного середовища. Тому дотримання правил особистої гігієни дорослими і дітьми – надзвичайно важливе.

Симптоми холери

Інтенсивність проявів залежить від індивідуальної реакції організму.

Основні симптоми холери:

  • водяниста діарея до 10 раз на добу і більше;
  • раптове фонтаном блювання;
  • швидкий серцевий ритм;
  • сухість слизових оболонок;
  • низький тиск;
  • спрага;
  • задишка;
  • слабість,
  • втрата шкірою еластичності;
  • м’язові судоми;
  • посиніння вух і губ.

Симптоми холери можуть виявитись через кілька годин або днів. Приблизно в однієї людини з 20 розвивається важка форма діареї, яка супроводжується блюванням і може призвести до зневоднення організму. При важкому перебігу холери людина може втратити 20 літрів рідини за одну добу. Зазвичай стул має характерний вид так званої «рисової води», водянистої рідини з включеннями слизової. Часто вона має рибний запах.

Симптоми холери

 

Температура зазвичай в нормі, а у важких випадках може навіть впасти до 35-35,5 градусів. Можливе незначне підвищення у дітей.

Болю людина зазвичай не відчуває. Але холера – це кишкове захворювання, при якому людина втрачає максимальну кількість рідини. Як наслідок – згущення крові, зневоднення організму, втрата життєво важливих мікроелементів. Всього 12 годин досить щоб померти без допомоги. Тому пронос і пиття повинні бути в комплекті.

На жаль, навіть мінімальні симптоми холери не перешкоджають інфікуванню інших людей. Впродовж 1-10 днів від зараження носій інфекції виділяє її в довкілля. Тому хворому слід набратись терпіння і ізолюватись до повного одужання.

Діагностика і лікування холери

Для встановлення діагнозу робиться аналіз калових і блювотних мас.

Основа лікування холери – гідратація (насичення організму водою). В залежності від важкості перебігу хвороби визначається її форма. Це може бути як звичайне рясне пиття, так і введення спеціального розчину через крапельницю.

Необхідність застосування антибіотиків, які є потужною зброєю проти бактерій, визначається індивідуально. В легких випадках вони не є засобом невідкладної допомоги. Але вони можуть скоротити тривалість хвороби та зменшити виділення бактерій. Тим самим буде досягнуте зменшення розповсюдження хвороби.

Важливо забезпечити хворому повноцінне харчування і приймання вітамінів і мікроелементів в добавках.

Лікування холери рідиною і електролітами (сольовими розчинами, які затримують в організмі воду) дає хороший результат. Але якщо людина не отримує вчасно допомогу відповідну своєму стану, лікування буде тривалішим.

Самолікування при холері може призвести до непередбачуваних наслідків.

Холера лікування

 

Профілактика холери

Прості корисні звички допоможуть вберегтись від небезпечної хвороби.

  1. Використовуйте правильну воду – після кип’ятіння, у пляшках, або знезаражену хімічно. Тільки на такій воді готуйте їжу, напої. Кип’ятити воду треба не менш як хвилину, тільки тоді збудник холери вмирає. Якщо немає можливості для цього, воду можна процідити через тканину. Це найпростіший фільтр. Він не вбереже від хвороби на 100%, але якусь частину бактерій затримає.
  2. Будьте обережні з непастеризованим молоком і молочними продуктами, сирим або недовареним м’ясом, молюсками. Дітям слід давати пастеризоване молоко, домашнє може бути збудником багатьох хвороб. До речі, грудне вигодовування захищає і від холери і від інших кишкових інфекцій.
  3. Мийте руки після відвідування громадського туалету, поїздки в транспорті та місць масового перебування людей. Перед приготуванням їжі. Чисті руки – запорука вашого здоров’я.
  4. Під час купання у місцевих водоймах (ставках, річках, озерах) не ковтайте воду. Після купання обов’язково прийміть душ.
  5. Захищайте житло від комах, які можуть на своїх лапках переносити збудники інфекційних захворювань.
  6. Будьте обережні на відпочинку в тропічних країнах. Їжте термічно оброблену їжу. Якщо планується подорож до країни з складною епідеміологічною ситуацією, варто вакцинуватись. Вакцини від холери не використовуються в Україні, але ліцензовані для використання в більше ніж 60 країнах світу.

Проблема холери буде вирішена, коли чиста безпечна вода і їжа буде доступна всім людям. Але чи настане скоро цей час – невідомо. Тому завжди пам’ятайте про самоконтроль, чисті руки і при  будь-якому кишковому розладі звертайтесь до лікаря.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }