Харчування при атеросклерозі

04/08/22

Корекція харчування при атеросклерозі необхідна для запобігання подальшому розвитку хвороби судин і появи ускладнень, зокрема ішемічної хвороби серця.

Їжа має бути не надто калорійною, але достатньою для підтримки ідеальної ваги. Продукти при атеросклерозі повинні містити білки, жири й вуглеводи у співвідношенні приблизно 1:1:3,5.

 

Харчування при атеросклерозі

 

Дієта при атеросклерозі має на меті:

  • покращити живлення тканин (через активізацію кровообігу);
  • скоригувати біохімічний склад крові;
  • відновити нормальний обмін речовин у стінках судин та міокарді;
  • зменшити здатність крові утворювати тромби;
  • скоригувати вагу;
  • нормалізувати активність нервової системи.

Звісно, наявні жирові бляшки самі не розчиняться, але появу нових можна попередити за допомогою якісного харчування. Збалансований раціон разом з фізичною активністю зміцнять організм і комплексно протидіятимуть розвитку хвороби.

Cередземноморська дієта при атеросклерозі є ідеальним планом харчування. Вона базується на великій кількості овочів, оливкової олії та горіхів, містить велику кількість антиоксидантів та корисних мінералів. Дієта при атеросклерозі нижніх кінцівок має бути низьковуглеводною та низькожировою.

Загальні принципи харчування при атеросклерозі судин

  1. Споживати овочі й фрукти, багаті антиоксидантами. Дотримуватись «принципу веселки» – класти на свою тарілку рослинну їжу різних кольорів. Дві порції фруктів і пʼять порцій овочів щоденно – золотий стандарт здорового харчування. Клітковина, що є в овочах і фруктах, ефективно виводить надлишки жирів.
  2. Обмежити вживання насичених жирів і повністю відмовитись від шкідливих промислових трансжирів.
  3. Прибрати з раціону рафіновані вуглеводи (каші швидкого приготування, білий хліб, цукор).
  4. Звести термічну обробку до приготування на пару і запікання у фользі.
  5. Любителям випічки слід відмовитись від виробів з листкового тіста і перейти на більш «легкі» бісквіти.
  6. Їсти потроху через кожні 3-4 години, тобто мати 5 приймань їжі на день. Не їсти за 2-3 години до сну. Після 17.00 вживати легкі для шлунка страви.

Дієта при атеросклерозі нижніх кінцівок

Заборонені продукти при атеросклерозі

Що виключає дієта при атеросклерозі:

  • магазинні солодощі з високим вмістом цукру – газовані напої, печиво, хлібобулочні вироби, торти й тістечка, сухі сніданки, мюслі;
  • промислово оброблені м’ясні продукти – ковбаси, шинка, салямі, бекон;
  • насичені тваринні жири – червоне м’ясо, вершкове масло, жирні молочні продукти, сало, субпродукти;
  • гідрогенізовані і трансжири – маргарин і спреди, шоколад, фастфуд, олія кукурудзяна і соняшникова, а також оливкова другого (гарячого) віджиму;
  • рафіновані вуглеводи – білий хліб, біла паста, рис, алкоголь (можна червоне хороше вино, але не більше ніж 100-150 мл);
  • споживання солі – до 1 чайної ложки на добу.

Дозволені продукти харчування при атеросклерозі

  1. Овочі. Капуста, салат, цибуля, кабачки, баклажани, помідори і огірки. Найкориснішими вони є в сирому вигляді. Підійде будь-який овоч, доступний у регіоні проживання. Навіть крохмалиста картопля, але бажано не смажена на олії, а відварена або запечена.
  2. Ягоди та фрукти. Їх можна вживати сирими або готувати соки, ягідно-фруктові смузі, робити десерти. Через високий вміст цукру їх бажано їсти в першій половині дня.
  3. Оливкова олія першого (холодного) віджиму. Чудово пасує до овочевих міксів. Смаки різняться в залежності від регіону і виробника. Варто пробувати різні олії, доки не знайдеться та, що смакує найкраще.
  4. Горіхи. Волоські горіхи, волоські, ліщина, мигдаль – це надзвичайно корисне доповнення до раціону. Їх можна брати на прогулянку для перекусу, або додавати до салатів чи сніданків. Горіхи краще їсти в першій половині дня – вони дуже калорійні.
  5. Жирна риба. Тунець, лосось, скумбрія, оселедець, анчоус – джерело корисних омега-3 жирних кислот. Можна готувати до двох раз на тиждень, наприклад, запікати з овочами або лимоном.
  6. Біле пісне м’ясо – курка, індичка. Жирні частини і шкірку слід вирізати.
  7. Бобові. Квасоля, зелена і червона сочевиця, горох, нут – це чудові джерела білка та мінералів, а також альтернатива м’ясу. Можна купувати готові консервовані боби в банках, а можна готувати вдома, попередньо замочивши у воді.
  8. Вироби з цільних злакових зерен. Хліб, різноманітні крупи, макарони. Цільні зернятка містять більше клітковини, ніж оброблені, тому вони допоможуть збалансувати рівень глюкози в крові. Але таких продуктів на тарілці має бути не більше чверті – пам’ятаємо про їх високу калорійність.
  9. Висівки й насіння. Пшеничні та вівсяні висівки – додаткове джерело клітковини, їх можна додавати в тісто і до сирників. Насіння льону та лляна олія містять Омега-з кислоти.
  10. Спеції. Куркума та імбир смакують у випічці та напоях. Відомо, що куркума – чудовий антиоксидант.

Дієтичне харчування при атеросклерозі судин: приклади меню на день

 

Харчування при атеросклерозі судин

 

Варіант 1.

Сніданок: вівсяна каша з ягодами й нежирним йогуртом.

Обід: суп із сочевиці з зеленню і грінками.

Вечеря: хек, запечений з овочами.

Варіант 2.

Сніданок: сирники або сирна запіканка, чай.

Обід: бурий рис з курячою грудкою.

Вечеря: омлет зі спаржевою квасолею.

Варіант 3.

Сніданок: бутерброди з цілозернового хліба з сиром, кава.

Обід: запечена картопля з салатом.

Вечеря: запечена куряча грудка з овочами.

Для перекусів між основними прийманнями їжу підійдуть яблука, йогурти, горіхи.

Комбінуючи різні смаки й продукти, можна дієтичне харчування при атеросклерозі зробити приємним і навіть винайти нові рецепти.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }