Головний біль напруги

22/06/22

Головний біль напруги є найпоширенішою формою головного болю, яка зустрічається приблизно у трьох чвертей населення землі. Їх прояви можуть варіюватися від періодичного помірного дискомфорту у голові до щоденних болів, що виснажують людину.

 

Лікування головного болю напруги

 

Головний біль напруги називали по-різному, у тому числі:

  • біль стресу;
  • звичайний головний біль;
  • основний головний біль;
  • ідіопатичний головний біль;
  • психогенний головний біль.

З цих назв досі використовується переважно лише «головні болі напруги».

Як видно з назв, свого часу вважалося, що причиною головного болю типу напруги є насамперед психологічні причини, викликані переживаннями або емоціями. В той час були проведені дослідження, які виявили фізичну і нейробіологічну причини болю напруги.

 

Види головного болю напруги:

  • Нечастий головний біль епізодичного типу: один або менше епізодів на місяць.
  • Епізодичний. Больові відчуття виникають рідко, людина страждає від них не більше 15 днів на місяць або 180 днів на рік. Інтенсивність таких болів зазвичай невисока.
  • Хронічний – понад 15 епізодів на місяць протягом трьох і більше місяців. Її інтенсивність зазвичай досить висока, з часом це може призводити до появи тривожних та депресивних розладів, а також легкої нудоти.

Головний біль напруги

Симптоми головного болю напруги

  • Больовий синдром. Суб’єктивні відчуття людей, які страждають від головного болю напруги, можуть бути різними, але всі вони мають спільні характерні ознаки. Найяскравіший симптом головного болю напруги – це двосторонні стискальні болі в голові. Часто можна чути такі порівняння: «стиснуло як обручем», «стиснуло голову, наче лещатами». Біль практично не буває пульсуючим і не супроводжується нудотою та блюванням, на відміну від мігрені. Він може посилюватися при шумі, яскравому світлі, дотику до голови, проте фізичні навантаження не впливають на його інтенсивність. Тривалість нападу головного болю напруги може становити від півгодини до 6-7 днів.
  • Загальне погіршення здоров’я. Зазвичай головний біль напруги супроводжується слабкістю та втомою, дратівливістю та нервозністю, швидкою стомлюваністю. Багато хто скаржиться на зниження концентрації уваги, погіршення апетиту.

Іноді буває важко відрізнити головні болі напруги від нападу мігрені. Головний біль напруги, на відміну від мігрені, не посилюється від фізичної активності. Він не супроводжується блювотою, а якщо є нудота, то легка. Напад мігрені може супроводжуватися підвищеною чутливістю одночасно до світла і до звуку. Головний біль напруги може посилюватися через одну з цих причин, але ніколи – через обидві одночасно. Однак головний біль напруги може спровокувати напад мігрені.

При виявленні подібних симптомів рекомендується негайно звернутися за консультацією до лікаря, який проведе необхідні обстеження для визначення точного діагнозу, дасть конкретні рекомендації щодо приймання препаратів та зміни способу життя як для усунення болю, так і для профілактики повторних нападів.

 

Таблетки від головного болю напруги

Причини головного болю напруги

Причиною головного болю напруги є напруга в м’язах голови та шиї. Мʼязи напружуються з таких причин:

  • Психоемоційна напруга. Головний біль напруги можуть спровокувати гострий або хронічний стрес, а також такі порушення психоемоційного стану, як депресія, тривога, тривале занепокоєння, спричинені важкими життєвими обставинами, втратою близьких та іншими факторами, що травмують психіку. Слід брати до уваги, що тривожні і депресивні розлади можуть протікати в прихованій формі. Іншими словами, людина може заперечувати наявність у неї депресивного чи тривожного стану. Тому так важливо своєчасно звернутися до фахівця – лікар зможе точно оцінити стан за допомогою спеціальних опитувальників та шкал для оцінки психоемоційного стану.
  • М’язовий стрес. Він викликаний тривалою статичною напругою м’язів при антифізіологічних позах, або через тривале перебування у певних позах. Зазвичай через це страждають м’язи скальпа, шиї, плечового поясу, а також очей. Іноді дискомфорт навіть відчувається як головний біль за очима. Головний біль напруги нерідко виникає у людей із неправильною поставою, а також у тих, хто багато часу проводить сидячи (наприклад, в офісних працівників, водіїв тощо).

 

Лікування головного болю напруги

Повністю позбутися головного болю напруги непросто, необхідно докласти істотних зусиль: для початку, змінити своє сприйняття стресових ситуацій і зробити свій спосіб життя активнішим.

 

Медикаментозне лікування головного болю напруги

Залежно від частоти та інтенсивності нападів головного болю, лікар може рекомендувати застосовувати не тільки знеболювальні препарати, але й засоби, що знімають м’язову напругу, а також ті, що мають протитривожну чи антидепресивну дію. Для зняття симптомів головного болю напруги при нападах зазвичай призначають анальгетики: парацетамол або нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ).

Якщо головні болі напруги є частими, тривалими, або пов’язані зі значною втратою працездатності, рекомендується профілактичне лікування. Зазвичай профілактичні стратегії включають такі ліки, як амітриптилін, і немедикаментозні методи лікування головного болю, такі як:

  • біологічний зворотний зв’язок;
  • релаксація;
  • когнітивно-поведінкова терапія;
  • голковколювання;
  • масаж;
  • фізіотерапія.

 

Симптоми головного болю напруги

 

Корекція способу життя при головному болі напруги

Під час лікування головного болю напруги важливо стежити за режимом сну: необхідно спати щонайменше 6–8 годин на добу. Також слід скоригувати раціон – виключити з нього каву, алкоголь та жирну їжу. Якщо людина працює за комп’ютером або має довгі зміни (наприклад, за конвеєром або верстатом), їй слід робити регулярні перерви та відпочивати. Крім того, варто налагодити активний спосіб життя. Спорт допомагає зміцнити м’язи, людина стає стійкішою до навантаження. Прогулянки на свіжому повітрі, масаж, плавання, заняття йогою та іншими релаксаційними методиками допомагають зняти психоемоційну та м’язову напругу і таким чином знизити ризик виникнення нападів.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }