Гіпотиреоз – це знижена функція щитоподібної залози, тобто недостатня секреція гормонів Т3 і Т4. Ці гормони необхідні для росту, розвитку організму, життєвої енергії та інтелектуальної праці. Гіпотиреоз позначається на якості життя дитини, на її рості та здібностях.
Причини гіпотиреозу у дітей
Найчастішою причиною гіпотиреозу у дітей є сімейний анамнез захворювання. Діти, чиї батьки, бабусі, дідусі чи брати і сестри хворіють на гіпотиреоз, мають вищий ризик захворювання щитоподібної залози. Це також вірно, якщо в родині є проблеми з імунітетом, які впливають на щитоподібну залозу.
Аутоімунні захворювання, такі як хвороба Грейвса або тиреоїдит Хашимото, частіше з’являються в період статевого дозрівання. Ці захворювання частіше вражають дівчаток, ніж хлопчиків.
Інші поширені причини гіпотиреозу у дітей:
- недостатня кількість йоду в раціоні дитини;
- народження з нефункціональною щитоподібною залозою або без неї (це також називають вродженим гіпотиреозом);
- неправильне лікування захворювання щитоподібної залози матері під час вагітності;
- аномальний гіпофіз – залоза, яка контролює роботу щитоподібної залози.
Гіпотиреоз у новонароджених
Симптоми гіпотиреозу у дітей відрізняються від ознак хвороби у дорослих. У новонароджених симптоми гіпотиреозу виникають у перші кілька тижнів або місяців життя. Ці прояви незначні, тож батьки та лікарі можуть не помітити їх. Вроджений гіпотиреоз діагностують в одного з 4 тисяч немовлят.
Причини вродженого гіпотиреозу:
- порушення розвитку залози (дизгенезія);
- аномальна секреція тиреоїдних гормонів (дизгормоногенез).
Порушення розвитку щитоподібної залози трапляються в 50-60 відсотків всіх випадків гіпотиреозу у новонароджених і може мати такі форми:
- агенезія (повна відсутність залози);
- гіпоплазія (недорозвинення);
- ектопія (зміщення тканин в сусідні структури).
Ектопія залози діагностується найчастіше, на її частку припадає до 60-70 відсотків випадків. Аномальна секреція тиреоїдних гормонів зазвичай пов’язана з дефектом одного з ланцюгів біосинтезу гормонів.
Зустрічаються й інші причини вродженого гіпотиреозу – наприклад, дефіцит йоду у матері. Ця патологія більш характерна для країн, що розвиваються. Наразі, завдяки поширеному вживанню йодованої солі, такий гіпотиреоз діагностують набагато рідше.
Оскільки гормони щитоподібної залози надзвичайно важливі для фізичного та психоемоційного розвитку дитини, в пологових будинках проводять скринінг на вроджений гіпотиреоз. Для цього малюкам досліджують гормон гіпофіза ТТГ та гормон щитовидної залози Т4. Своєчасна діагностика дуже важлива, тому що більшість новонароджених спочатку не мають характерних симптомів. До того ж деякі гормони матері здатні проникати крізь плаценту.
Якщо правильний діагноз так і не встановлюють і замісна терапія не проводиться, це призводить до розумової відсталості (кретинізму) та низькорослості. Ці зміни практично не піддаються корекції.
При дефіциті йоду на ранніх термінах вагітності малюки народжуються з грубими рисами обличчя, вираженою затримкою зростання, розумовою відсталістю, спастичністю м’язів.
Симптоми гіпотиреозу у новонароджених:
- пожовтіння шкіри і білків очей;
- запори;
- поганий апетит;
- холодна шкіра;
- дитина рідко плаче;
- гучне дихання;
- дитина млява, багато спить;
- дуже м’яке тім’ячко;
- збільшений язик.
Симптоми гіпотиреозу у дітей дошкільного віку та першокласників
Симптоми гіпотиреозу у дітей змінюються з віком. Захворювання може проявлятися у маленьких дітей у вигляді таких ознак:
- занадто маленький зріст;
- короткі кінцівки;
- постійні зуби з’являються пізно;
- пізнє статеве дозрівання;
- сповільнений розумовий розвиток;
- повільний серцевий ритм;
- ламке волосся;
- набряклі риси обличчя.
Іноді зайва вага у дитини виглядає як симптом гіпотиреозу, але може бути навпаки – через зайві кілограми у дитини зростає рівень гормону лептину, який, своєю чергою, підвищує утворення тиреотропного гормону. У такому разі дитина має субклінічний гіпотиреоз, тобто зі слабо вираженими симптомами, і захворювання відступає, як тільки дитина схудне.
Ось найчастіші ознаки гіпотиреозу, спільні для дорослих та дітей:
- втома;
- запор;
- суха шкіра.
Симптоми гіпотиреозу у підлітків
Гіпотиреоз у підлітків частіше зустрічається у дівчаток, ніж у хлопчиків, і найчастіше це пов’язано з аутоімунним захворюванням – тиреоїдитом Хашимото, його ще називають хронічним аутоімунним лімфоцитарним тиреоїдитом. Це запалення щитоподібної залози, яке виникає внаслідок аутоімунних процесів.
Підлітки з сімейною історією аутоімунних захворювань, таких як тиреоїдит Хашимото, хвороба Грейвса або цукровий діабет 1 типу, мають підвищений ризик розвитку захворювання щитоподібної залози. Висока ймовірність захворіти на гіпотиреоз також у дітей з генетичними захворюваннями, такими як синдром Дауна.
Симптоми гіпотиреозу у підлітків нагадують симптоми у дорослих. Але ознаки хвороби можуть бути нечіткими, їх важко розпізнати. Підлітки з гіпотиреозом часто відчувають такі фізичні симптоми:
- збільшення ваги;
- сповільнений ріст;
- вигляд молодше ніж на свій вік;
- сповільнений розвиток грудей у дівчаток;
- пізніший початок менструації;
- рясні або нерегулярні менструальні кровотечі;
- збільшення розмірів яєчок у хлопчиків;
- затримка статевого дозрівання;
- суха шкіра;
- ламке волосся і нігті;
- запори;
- набряклість обличчя;
- хрипкий голос;
- збільшення щитоподібної залози;
- біль і скутість у м’язах і суглобах
Симптоми гіпотиреозу у підлітків також включають зміни в поведінці і самовідчутті:
- втому;
- забудькуватість;
- проблеми з настроєм або поведінкою;
- труднощі з успішністю в школі;
- пригнічений настрій;
- проблеми з концентрацією уваги.
Діагностика гіпотиреозу у дітей
Спосіб діагностики гіпотиреозу у дітей залежить від її віку та інших факторів. Як правило, фізичного огляду і аналізу крові на тиреотропний гормон (ТТГ) та тироксин (Т4) достатньо для підтвердження діагнозу.
Лікування гіпотиреозу у дітей
Існують різні способи лікування гіпотиреозу у дітей. Хворий має щоденно приймати препарати з гормонами щитоподібної залози. Доза залежить від віку, її призначає лікар. Слід брати до уваги, що деякі речовини погіршують здатність препаратів з гормонами щитоподібної залози засвоюватися. Це такі речовини:
- добавки кальцію;
- добавки заліза;
- деякі ліки проти холестерину;
- інгібітори протонної помпи які призначають для лікування кислотного рефлюксу;
- естроген.
Якщо дитині необхідно приймати препарати або мікроелементи з цього списку, варто споживати їх у різний час доби з синтетичними гормонами щитоподібної залози. Деякі харчові продукти також можуть впливати на всмоктування цього препарату, тож варто обговорити це питання з лікарем.
Лікування гіпотиреозу у новонароджених дасть гарні результати, якщо його розпочати протягом першого місяця життя дитини. Якщо захворювання не лікувати, низький рівень гормонів щитоподібної залози може призвести до проблем з нервовою системою та істотної затримки розвитку. Однак лікарі регулярно перевіряють дітей протягом перших чотирьох тижнів життя, тому ці проблеми зазвичай не виникають.
Зниження функції щитоподібної залози є поширеною проблемою, яку легко виявити та лікувати. Лікування гіпотиреозу зазвичай триває довічно, але, споживаючи гормони в таблетках, дитина буде вести повноцінний спосіб життя.