Гіпотонія – це знижений артеріальний тиск, його ще називають артеріальною гіпотензією. Про діагноз гіпотонія говорять, коли тиск на 20% нижче норми, тобто менше за 100/60 мм рт. ст. (90/60 мм рт. ст. за іншими даними), це основний симптом. Гіпотонія буває фізіологічною (яка є варіантом норми) чи патологічною, тобто пов’язаною з іншими хворобами. Небезпечною вона вважається тоді, коли супроводжується іншими симптомами або виникає раптово.
Причини гіпотонії
У більшості випадків гіпотонія є індивідуальною нормою людини, але це вірно лише у тому разі, якщо низький тиск не супроводжується дискомфортними клінічними проявами. Навіть якщо цифри на тонометрі здаються занадто низькими, їх не лікують, коли суб’єктивно людина почуває себе добре та при огляді лікар не знаходить відхилень.
Інколи гіпотонія виникає як наслідок пристосування організму до якихось умов навколишнього середовища, таких як значні фізичні навантаження, перебування у високогірній місцевості тощо.
Крім того, тиск знижується внаслідок зменшення об’єму крові, що циркулює (особливо при значній крововтраті), при серцевих проблемах, після прийняття певних ліків чи обмеженого вживання солі, інших хворобах.
Поширені причини гіпотонії:
- Дисфункція вегетативної нервової системи.
- Зміна положення тіла.
- Синдром хронічної втоми.
- Стресові ситуації.
- Депресія.
- Різноманітні порушення сну.
- Низька вага.
- Анемія чи латентний залізодефіцит.
- Гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози).
- Недостатність кори наднирників (хвороба Адіссона).
- Полінейропатія при цукровому діабеті.
- Виразкова хвороба шлунку чи дванадцятипалої кишки (при кровотечі із виразки виникає гостра гіпотонія).
- Гіпертрофічні та дилятаційні кардіоміопатії (захворювання серця).
- Міокардит.
- Аритмії.
- Інфаркт міокарда.
- Інсульт.
- Тромбоемболія легеневої артерії.
- Серцева недостатність.
- Вади серця – вроджені та набуті.
- Пухлини головного мозку.
- Гідроцефалія.
- Стани після виходу із коми.
- Інфекційні хвороби, особливо з тривалим перебігом.
- Варикозне розширення вен нижніх кінцівок.
- Ліки для зниження тиску.
- Гіповітаміноз, нефізіологічні дієти, обмеження солі.
Більшість цих захворювань та станів призводить до тривалої, поступової гіпотонії. Але інколи тиск падає миттєво, і тоді людина потребує невідкладної медичної допомоги. Цей стан називається гострою гіпотонією.
Гостра гіпотонія
Гостра гіпотонія є небезпечною – вона свідчить про істотні проблеми в організмі. Крім того, різке зниження тиску – це завжди загроза ішемії серця, головного мозку та нирок з порушенням роботи цих органів. Без своєчасного лікування розвивається шок – надмірне падіння артеріального тиску, що погрожує життю хворого.
Причини гострої гіпотонії:
- Крововтрата (в тому числі й внутрішній крововилив, який можна запідозрити саме через зниження тиску).
- Травми.
- Отруєння.
- Зневоднення.
- Сепсис.
- Кишкова непрохідність.
- Анафілактичний шок (укуси комах, харчова чи медикаментозна алергія).
- Інфаркт.
- Інсульт.
- Тромбоемболія легеневої артерії (окрім низького тиску, спостерігається сильна задишка чи кашель).
- Розшарування аорти.
Види гіпотонії
В залежності від причин виникнення, артеріальна гіпотонія буває фізіологічною та патологічною (викликаною іншими захворюваннями). Фізіологічну гіпотонію також називають адаптивною. До неї відносять:
- функціональну (це зниження тиску без якихось симптомів, варіант норми, діагноз встановлюється лише за цифрами тонометра);
- спортивну (при частих та значних фізичних тренуваннях);
- кліматозалежну (низький тиск частіше зустрічається у жителів спекотних регіонів, високогір’я);
- натрійзалежну (дефіцит хлориду натрію – солі – в раціоні).
Патологічна гіпотонія ділиться на первинну та вторинну. Первинну ще називають есенціальною, раніше вона була відома як нейроциркуляторна або вегето-судинна дистонія. Її види:
- транзиторна;
- лабільна;
- стабільна.
Види вторинної або симптоматичної гіпотонії:
- гостра (колапс або шок, втрата свідомості);
- хронічна (наслідок тривалої хвороби).
В окремий вид можна виділити ортостатичну гіпотонію.
Ортостатична гіпотензія
У деяких людей при раптовій зміні положення тіла (перехід з положення лежачи, сидячи чи навпочіпки у вертикальне) трапляється зниження артеріального тиску. Систолічний тиск зменшується принаймні на 20, а діастолічний – на 10 мм рт. ст. Це – ортостатична гіпотензія або ортостатичний колапс.
Ортостатична гіпотензія може супроводжуватися наступними симптомами:
- швидким пульсом;
- задишкою;
- нудотою;
- слабкістю в ногах;
- запамороченням;
- тремором;
- втратою свідомості.
Зазвичай ортостатична гіпотензія виникає в перші 15-30 секунд після вставання, але буває і відтермінована форма, коли тиск знижується на третій-четвертій хвилині.
Причина ортостатичної гіпотензії – накопичення крові в нижніх кінцівках. Через це зменшується повернення венозної крові до серця і, як наслідок, скорочується наповнення шлуночків та викид крові. Чим гіршою є регуляторна функція нервової системи у пацієнта, тим сильнішими будуть зниження тиску та симптоми гіпотонії.
Есенціальна гіпотонія
Есенціальна гіпотонія – дуже поширена патологія, особливо у жінок. Найчастіше страждають нею молоді дівчата астенічної статури, емоційно лабільні, схильні до переживань тощо.
Основна причина гіпотонії у жінок – дисфункція вегетативної нервової системи з переважанням тонусу парасимпатичного відділу. Вона набагато рідше зустрічається у чоловіків чи людей з ожирінням. Можливо, в такому випадку також є комбінована гіпотонія – есенціальна та пов’язана з дефіцитом заліза (анемією), що найчастіше виявляється саме у худорлявих жінок.
На тлі синдрому вегетативної дисфункції у більшості знижується тиск – спочатку непомітно, а потом це проявляється досить вираженими симптомами (тахікардія, слабкість, запаморочення, втрата свідомості).
Симптоми гіпотонії
Оскільки при гіпотонії страждає в першу чергу головний мозок, то більшість симптомів пов’язана саме з ним. При зниженому тиску пацієнти відчувають:
- Слабкість, втомлюваність.
- Постійну сонливість.
- Неможливість зосередитись.
- Головний біль.
- Мерзлякуватість.
- «Мушки» перед очима.
- Шум у вухах чи голові.
- Запаморочення.
- Втрату свідомості.
Як компенсаторна реакція, при зниженому тиску прискорюється серцебиття. Це потрібно для того, щоб забезпечити головний мозок достатньою кількістю крові та кисню. Але суб’єктивно тахікардія зазвичай переноситься погано та суттєво знижує здатність переносити фізичні навантаження, активність людей.
Діагностика гіпотонії
Діагноз гіпотонія встановлюється під час вимірювання тиску. Але значення мають не тільки показники на тонометрі, а й скарги людини, а також наявність основного захворювання, через яке знижується тиск.
Лікарі можуть призначати наступні обстеження:
- Загальний аналіз крові.
- УЗД щитоподібної залози та тиреоїдні гормони (ТТГ, Т3, Т4).
- Біохімічне дослідження (печінкові проби, глюкоза, креатинін).
- ЕКГ.
- УЗД серця.
- Доплерографія судин голови та шиї, нижніх кінцівок.
- МРТ головного мозку.
При гострій гіпотонії необхідно встановити її причину якомога швидше. Вибір обстежень у такому разі залежить від ймовірного діагнозу. При підозрі на інфаркт, тромбоемболію легеневої артерії або інсульт, виконують ЕКГ, УЗД серця, тропоніни, КТ-пульмографію, МРТ головного мозку. Якщо видимих причин гіпотонії немає, необхідна консультація хірурга для виключення внутрішньої кровотечі.
Лікування гіпотонії
Перед тим, як почати лікування гіпотонії, слід впевнитися, що вона дійсно первинна. Есенціальний низький тиск – діагноз виключення, хоча нерідко цим нехтують, і хворі залишаються необстеженими. Вони приймають вітаміни та адаптогени, але жодного ефекту від такої терапії немає.
Лікування первинної гіпотонії включає наступні методи:
- Адекватне харчування.
- Фізична активність.
- ЛФК, масаж, загальнозміцнювальні процедури.
- Адаптогени.
- Ліки, що впливають на тиск.
З медикаментозних засобів лікарі часто призначають адаптогени. Це препарати, що підвищують толерантність до навантажень. До них відносять:
- Женьшень.
- Лимонник китайський.
- Родіола рожева.
- Елеутерокок.
Ці ліки можна приймати тривало, вони добре переносяться. Краще споживати їх у першій половині дня, щоб не викликати безсоння.
Гіпотонія: що робити
Щоб швидко підняти тиск, можна скористуватися таблетками кофеїну. Це симптоматична терапія, перша допомога. На причину гіпотонії таке лікування не впливає.
При гіпотонії треба відмовитися від дієт і включити у свій раціон м’ясо, овочі, фрукти в достатньому об’ємі. Звичайна сіль затримує рідину в організмі і підвищує тиск, тому можна збільшити її кількість в денному раціоні. Також інколи варто споживати солодощі, оскільки дефіцит глюкози знижує тиск. З напоїв добре допомагає солодкий, в міру міцний чай та натуральна кава.
Зазвичай пацієнти з низьким тиском знають свої особливості та підлаштовуються під них. Вони уникають задушливих приміщень, переповненого транспорту, повноцінно харчуються, мають при собі напої чи солодкі перекуси. При появі неприємних симптомів вони намагаються знайти місце зі свіжим повітрям, де можна сісти чи лягти – на випадок втрати свідомості.
Пацієнт з артеріальною гіпотонією має вести активне життя. Добре чергувати фізичну активність з контрастним душем, оскільки це тренує судини.
Профілактика гіпотонії
Специфічної профілактики гіпотонії не існує. Пацієнтам рекомендовані такі міри:
- фізична активність;
- ЛФК;
- контрастний душ.;
- відмова від дієт та збалансоване харчування;
- достатнє вживання солі.
Для профілактики вторинної гіпотонії треба своєчасно виявляти основну патологію та проводити її лікування.