Гіпотиреоз та гіпертиреоз – це захворювання щитоподібної залози. Вони мають низку спільних симптомів, але мають і протилежні ознаки захворювання. У чому різниця між гіпотиреозом та гіпертиреозом?
Захворювання щитоподібної залози можуть протікати на фоні зниженої або підвищеної ендокринної функції. Коли залоза працює зі зниженою функціональністю, це означає, що рівень гормонів щитоподібної залози низький і у людини гіпотиреоз. Коли з підвищеною – рівень гормону надто високий і у неї гіпертиреоз.
Існують й інші причини захворювання щитоподібної залози. Причиною гіпотиреозу може бути тиреоїдит Хашимото, тоді як гіпертиреоз частіше зумовлений хворобою Грейвса. Обидві ці хвороби належать до аутоімунних захворювань: імунна система атакує здорові клітини помилково, що призводить до дисфункції щитовидної залози.
Загальні симптоми гіпертиреозу та гіпотиреозу
- Диспепсія – нудота, блювання, здуття живота, запор чи діарея.
- Погіршення сну – часті пробудження чи безсоння.
- Підвищена стомлюваність та зниження працездатності.
- Збої менструального циклу у жінок.
- Безпліддя, еректильна дисфункція та зниження сексуального апетиту властиві як гіпотиреозу, так і гіпертиреозу. При гіпотиреозі можливі викидні.
Відмінності гіпотиреозу та гіпертиреозу
Зазвичай симптоми гіпотиреозу й гіпертиреозу протилежні. Але проявляються ознаки захворювань на тих самих органах та тканинах:
- Шкіра, нігті, волосся. При гіпотиреозі вони сохнуть, волосся рідшає. При гіпертиреозі – витончуються, втрачають еластичність, волосся стає ламким, з’являється сивина.
- Апетит та маса тіла. При гіпофункції щитовидної залози апетит знижується, але маса тіла зростає. При гіперфункції органа апетит збільшується, але вага знижується.
- Частота серцевих скорочень та артеріальний тиск. При гіпертиреозі пульс прискорюється до 90 ударів на хвилину і більше, тиск – вищий за норму. При гіпотиреозі частота серцебиття уповільнюється до 60 ударів на хвилину і менше. Гіпотиреоз може призводити як до гіпотонії, так і до гіпертонії, але у більшості хворих спостерігається знижений артеріальний тиск.
- Психоемоційний стан. При гормональному дефіциті розвивається депресія, труднощі з концентрацією, погіршується пам’ять. При гіпертиреозі посилюється дратівливість, почуття страху, занепокоєння.
- Чутливість до зміни температур. Люди, які страждають на гіпотиреоз, нетерпимі до холоду, а хворі на гіпертиреоз — не переносять спеку.
- Рівень енергії. Гіпотиреоз призводить до втоми, сонливості та зниження енергійності. Гіпертиреоз також є причиною втоми, але хворий є гіперактивним і не може просто сидіти на місці.
- ШКТ. Гіпотиреоз є причиною запорів, тоді як діарея – ознака гіпертиреозу.
- Комунікативні здатності. При гіпотиреозі пацієнти скаржаться на зниження слуху, набряклість, захриплість. У них помітне уповільнення реакцій, мови та мислення. При гіпертиреозі буває тремтіння рук, світлобоязнь. Очі стають витріщеними, залоза збільшується. У хворого часто з’являється спрага та бажання помочитися.
- Місця накопичення рідини в організмі. У людей з гіпотиреозом часто набрякають повіки, руки та гомілки. У них також може спостерігатися скупчення рідини у легенях та серці. При гіпертиреозі набряклими є щиколотки, стопи та пальці ніг.