Гіпертиреоз і гіпотиреоз: у чому різниця?

04/08/22

Гіпотиреоз та гіпертиреоз – це захворювання щитоподібної залози. Вони мають низку спільних симптомів, але мають і протилежні ознаки захворювання. У чому різниця між гіпотиреозом та гіпертиреозом?

Гіпертиреоз і гіпотиреоз

Захворювання щитоподібної залози можуть протікати на фоні зниженої або підвищеної ендокринної функції. Коли залоза працює зі зниженою функціональністю, це означає, що рівень гормонів щитоподібної залози низький і у людини гіпотиреоз. Коли з підвищеною – рівень гормону надто високий і у неї гіпертиреоз.

Існують й інші причини захворювання щитоподібної залози. Причиною гіпотиреозу може бути тиреоїдит Хашимото, тоді як гіпертиреоз частіше зумовлений хворобою Грейвса. Обидві ці хвороби належать до аутоімунних захворювань: імунна система атакує здорові клітини помилково, що призводить до дисфункції щитовидної залози.

 

Загальні симптоми гіпертиреозу та гіпотиреозу

 

 

Відмінності гіпотиреозу та гіпертиреозу

 

Зазвичай симптоми гіпотиреозу й гіпертиреозу протилежні. Але проявляються ознаки захворювань на тих самих органах та тканинах:

 

  • Шкіра, нігті, волосся. При гіпотиреозі вони сохнуть, волосся рідшає. При гіпертиреозі – витончуються, втрачають еластичність, волосся стає ламким, з’являється сивина.
  • Апетит та маса тіла. При гіпофункції щитовидної залози апетит знижується, але маса тіла зростає. При гіперфункції органа апетит збільшується, але вага знижується.
  • Частота серцевих скорочень та артеріальний тиск. При гіпертиреозі пульс прискорюється до 90 ударів на хвилину і більше, тиск – вищий за норму. При гіпотиреозі частота серцебиття уповільнюється до 60 ударів на хвилину і менше. Гіпотиреоз може призводити як до гіпотонії, так і до гіпертонії, але у більшості хворих спостерігається знижений артеріальний тиск.
  • Психоемоційний стан. При гормональному дефіциті розвивається депресія, труднощі з концентрацією, погіршується пам’ять. При гіпертиреозі посилюється дратівливість, почуття страху, занепокоєння.
  • Чутливість до зміни температур. Люди, які страждають на гіпотиреоз, нетерпимі до холоду, а хворі на гіпертиреоз — не переносять спеку.
  • Рівень енергії. Гіпотиреоз призводить до втоми, сонливості та зниження енергійності. Гіпертиреоз також є причиною втоми, але хворий є гіперактивним і не може просто сидіти на місці.
  • ШКТ. Гіпотиреоз є причиною запорів, тоді як діарея – ознака гіпертиреозу.
  • Комунікативні здатності. При гіпотиреозі пацієнти скаржаться на зниження слуху, набряклість, захриплість. У них помітне уповільнення реакцій, мови та мислення. При гіпертиреозі буває тремтіння рук, світлобоязнь. Очі стають витріщеними, залоза збільшується. У хворого часто з’являється спрага та бажання помочитися.
  • Місця накопичення рідини в організмі. У людей з гіпотиреозом часто набрякають повіки, руки та гомілки. У них також може спостерігатися скупчення рідини у легенях та серці. При гіпертиреозі набряклими є щиколотки, стопи та пальці ніг.
.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }