
Існує два дуже схожих синдрома – світанковий феномен та ефект Сомоджі. Це коли хворі діабетом прокидаються вранці з високим рівнем цукру в крові. У чому ж відмінності між цими двома явищами та які є доступні варіанти лікування та профілактики?
Світанковий феномен
Світанковий феномен — це вранішнє зростання рівня глюкози в крові. Його ще називають “ранкова зоря”. Американська діабетична асоціація (ADA) описує світанковий феномен як сплеск гормонів росту та стресу – таких як кортизол, глюкагон або адреналін, – які організм виробляє приблизно з 4 до 5 години ранку. Цей сплеск гормонів є сигналом організму про те, що скоро час прокидатися. Він може спричинити виділення глюкози в печінці і підвищення вранці рівня цукру в крові, а також глікованого гемоглобіну.
Деякі дослідники вважають, що виділення цих гормонів може ненадовго викликати підвищення інсулінорезистентності, що призводить до збільшення кількості глюкози в крові.
Світанковий феномен: як лікувати
Світанковий феномен більше розповсюджений серед хворих на діабет 2 типу. Зменшити симптоми ранкової зорі при діабеті допомагає метформін — пероральний препарат, який зазвичай призначають людям з цим захворюванням. Він уповільнює вивільнення глюкози з печінки та запобігає підвищенню рівня цукру в крові.
Ефект Сомоджі
Ефект Сомоджі також відомий як рикошетна гіперглікемія. Він виникає, коли організм реагує на випадок гіпоглікемії (низького рівня цукру в крові) підвищенням цукру і, як результат, гіперглікемією.
Нелікована гіпоглікемія може призвести до стресу, який провокує відновлення високого рівня глюкози в крові. Якщо ввечері рівень глюкози в крові падає, організм може відреагувати викидом гормонів, які призводять до збільшення виробництва глюкози.
Ефект Сомоджі частіше зустрічається серед людей з діабетом 1 типу. Люди, які лікують свій цукровий діабет за допомогою ін’єкцій інсуліну, можуть відчувати симптоми ефекту Сомоджі через передозування..
Світанковий феномен чи ефект Сомоджі
Ранкова зоря при діабеті та ефект Сомоджі можуть здатися дуже схожими, оскільки обидва пов’язані з виробленням гормонів в організмі, які стимулюють продукування та виділення глюкози. Однак є суттєві відмінності. Ефект Сомоджі залежить від появи гіпоглікемії вночі, реакцією на яку є ранкове підвищення рівня глюкози в крові. Світанковий феномен може виникнути й без гіпоглікемічного епізоду.
Симптоми ефекту Сомоджі та світанкового феномену
До симптомів належать:
- нічна пітливість;
- прискорений пульс;
- головний біль;
- затуманений зір;
- спантеличеність;
- запаморочення;
- втома;
- підвищений апетит.
Симптоми ефекту Сомоджі та світанкового феномену залежать від того, як довго людина хворіє на цукровий діабет. Їх прояви також залежать від чутливості пацієнта до певних змін в організмі. Людина, яка довго хворіла на цукровий діабет 1 типу, може не здогадуватись про гіпоглікемію, бо вона не відчуває жодних її симптомів. Інші люди з низьким рівнем цукру прокидаються посеред ночі з пітливістю. Хтось може не помічати симптомів високого рівня цукру в крові, у той час, як інші відчувають його як сильну спрагу або втому.
Синдром Сомоджі та ранкова зоря при діабеті: лікування та профілактика
Лікування та профілактика світанкового феномену й ефекту Сомоджі починається з діагностики. Щоб виявити, який з цих двох розладів непокоїть пацієнта, хворий має вимірювати та записувати рівень глюкози протягом кількох ночей, як правило, з півночі до 3 години ночі. Рекомендований час може змінюватися залежно від режиму людини.
На основі даних про рівень глюкози в крові підбирається лікування. Якщо пацієнт регулярно має світанковий феномен, можливо, лікар відкоригує лікування або приймання інсуліну. Деяким людям може знадобитися додаткова доза метформіну під час вечері, якщо вони приймали його лише вранці, або розділити дозу базального інсуліну на ранок і ніч. Інсулінова помпа також може забезпечити кращий контроль глюкози в крові.
Якщо ви прокидаєтеся з високим рівнем глюкози в крові, обов’язково перевіряйте її рівень протягом дня.
Ефект Сомоджі та ранкова зоря при діабеті: дієта і лікування
Лікарі зазвичай рекомендують такий план лікування:
- відмова від вуглеводів перед сном;
- коригування доз ліків та/або інсуліну;
- зміна медпрепаратів;
- використання інсулінової помпи.
Важливо дотримуватися свого плану харчування і не пропускати приймання їжі, якщо лікар не порадить іншого. Рекомендації щодо плану харчування індивідуальні та базуються на таких факторах, як:
- схема приймання ліків та/або інсуліну;
- вік;
- здоров’я;
- цілі у вазі;
- наявність інших проблеми зі здоров’ям, наприклад, захворювань серця або нирок;
- харчові переваги;
- робочий розклад.
Суперечки навколо ефекту Сомоджі
Як ми зазначали, світанковий феномен зустрічається частіше, ніж ефект Сомоджі. Але, попри те, що ефект Сомоджі добре відомий в галузі охорони здоров’я, існує багато суперечок щодо цього синдрому.
Деякі клінічні дослідження показали, що недостатня доза інсуліну вночі часто є причиною того, що організм не може запобігти гіперглікемії. Одне дослідження серед людей з цукровим діабетом 1 типу показало, що нічна гіпоглікемія насправді частіше асоціюється з ранньою ранковою гіпоглікемією, а не гіперглікемією. У клінічній практиці повідомлялося, що пацієнти, які відчувають епізоди гіпоглікемії вночі, не прокидаються з гіперглікемією, що суперечить ефекту Сомоджі.
Незалежно від того, чи це світанковий феномен чи ефект Сомоджі, ця тема вимагає подальших досліджень.