Целіакія: симптоми, обстеження, дієта

05/06/22

  1. Що таке целіакія?
  2. Причини целіакії
  3. Симптоми целіакії
  4. Діагностика целіакії
  5. Лікування целіакії
  6. Дієта при целіакії
  7. Чим замінити борошно при целіакії?
  8. Як уникнути загострення целіакії?

Люди з особливими дієтичними потребами – так можна назвати хворих на целіакію (глютенову ентеропатію). Вони не їдять страви з пшениці, жита і ячменю. Не ласують модною пастою з твердих сортів пшениці. Й не спокушаються булочками, круасанами та іншими хлібобулочними виробами.

Чи важко так жити? Аж ніяк! Сучасний асортимент продуктів дозволяє харчуватись якісно і повноцінно.

 

Целіакія симптоми

 

Що таке целіакія?

 

Целіакія – це аутоімунне захворювання шлунково-кишкового тракту. Розлад травлення виникає внаслідок непереносимості білка глютену, який міститься в кількох видах злаків. Під його впливом ворсинки тонкої кишки пошкоджуються, і таким чином порушується засвоєння корисних речовин. Слизова оболонка атрофується, розвивається мальабсорбція (синдром порушеного всмоктування). Організм втрачає корисні речовини, оскільки не здатний їх засвоїти. Постійне подразнення кишківника глютеномісткою їжею викликає хронічне запалення і негативні реакції з боку шлункового-кишкового тракту.

 

Причини целіакії

 

Згідно з оцінками науковців, приблизно 1-2% населення кожної країни страждають або схильні до целіакії. Відомо, що деякі родичі хворих також мали це порушення, тобто воно може передаватись генетично. Тому, якщо хтось з батьків страждає цією хворобою, варто більше уваги приділити вибору харчів і здоров’ю дитини.

Дослідники зʼясували, що між непереносимістю глютену та імунним статусом є звʼязок. У багатьох хворих були супутні захворювання аутоімунної природи.

Останнім часом фіксується зростання кількості випадків целіакії у всьому світі. Ймовірно, цьому сприяє проблемна екологія – забруднені грунти, водоймища, повітря. Надлишок хімічних сполук у фабричних продуктах згубно позначається на здоров’ї.

Целіакія ускладнення

Симптоми целіакії

 

Симптомів целіакії дуже багато, і різняться вони настільки, що в окремих випадках може складатися нетипова картина. Деякі люди навіть не мають дискомфорту у животі.

 

Найчастіші симптоми целіакії зі сторони ШКТ:

  • спазми в животі;
  • біль, що наростає через кілька годин після прийняття їжі;
  • здуття;
  • діарея або закреп;
  • блювота.

 

Загальні симптоми целіакії:

 

Симптоми целіакії з боку емоційної сфери:

  • тривожність, депресія;
  • дратівливість;
  • хаотичні зміни настрою.

 

Симптоми целіакії, характерні для дітей:

  • пригніченість;
  • затримка статевого дозрівання;
  • СДУГ (синдром дефіциту уваги з гіперактивністю).

Захворювання викликає значні порушення обміну речовин: дисбаланс ферментів та електролітів, дефіцит вітамінів і мінералів. На нестачу поживних речовин дуже реагує шкіра. Тому, якщо у людини з’явився і не проходить шкірний висип (він може бути сверблячим або з пухирцями), варто обстежити шлунково-кишковий тракт.

Глютенова непереносимість часто фіксується у дітей з аутизмом. Лікарі радять дієту як додатковий механізм компенсації цього психічного діагнозу.

Лікування целіакії у дітей

 

Діагностика целіакії

 

Людина може розпізнати проблему по характеру стільця: періодичність від 5 раз за добу і більше, консистенція рідка і піниста, з фрагментами неперетравленої їжі. За встановленням діагнозу рекомендують звертатися до сімейного лікаря або педіатра.

Лабораторна діагностика целіакії:

  • клінічний аналіз крові;
  • біохімічний аналіз крові (протеінограма);
  • серологічний аналіз крові на визначення антитіл до глютену;
  • копрограма (дослідження калу);

 

Діагностика целіакії

 

Інструментальна діагностика целіакії:

  • УЗД органів черевної порожнини;
  • ендоскопія;
  • біопсія слизової оболонки тонкої кишки.

 

Лікування целіакії

 

Основне лікування целіакії – дієта. Лікар рекомендує повністю виключити з раціону глютеномісткі продукти. Як мінімум, до стабілізації стану, як максимум – на все життя. Покращення стану відзначається одразу після початку дієти. Неприємні симптоми зникають, життя налагоджується. Але слизова оболонка тонкого кишківника повністю відновлюється лише за кілька місяців. Тому важливо дотримуватись рекомендацій по харчуванню і не відмовлятися від дієти після перших успіхів у лікуванні.

Близько 5% пацієнтів потребують медикаментозного лікування. Їх направляють до гастроентеролога. Схема лікування може містити кортикостероїди і імуномодулятори.

 

Важливо! Глютенова непереносимість має схожі з алергією на пшеницю симптоми, але лікування принципово різне. Якщо в родині є спадкові алергіки, варто мати це на увазі.

 

При загрозі зневоднення внаслідок сильної діареї або при інших ускладненнях показана госпіталізація.

 

Целіакія у дітей симптоми

 

Дієта при целіакії

 

Глютен міститься в хлібних злаках – пшениці (а також в спельті і полбі – різновидах пшениці), житі і ячмені. Ці зерна і продукти їх перероблювання будуть шкідливими для організму хворого на целіакію.

При захворюванні на целіакію слід повністю виключити з раціону такі продукти:

  1. крупи – пшенична, манна, булгур, кускус, спельта, полба, перловка, ячка;
  2. борошно – пшеничне, спельтове, полбяне, житнє, ячмінне і вироби з нього (макарони й т.д.);
  3. пророщені пшеничні зародки та вироби з них;
  4. висівки;
  5. напої на основі хлібного солоду (пиво, квас і т.д.).

 

Чим замінити борошно при целіакії?

 

Найдоступніше альтернативне борошно – кукурудзяне. Цей дієтичний продукт нормалізує тиск та роботу шлунково-кишкового тракту і знижує показники цукру в крові. У деяких українських регіонах (Закарпаття, Буковина) кукурудза посідає чи не очільне місце в раціоні. З неї варять каші, печуть коржики, додають до святкових страв.

Можна вживати замість пшеничного борошна рисове, вівсяне, горохове або гречане. В продажу є борошно з бобових – нутове, сочевичне. Дорожчим є борошно з горіхів (мигдалю, фундука). Воно дуже ароматне і зазвичай додається до випічки. Зверніть увагу на кокосове борошно, воно має низький глікемічний індекс і підходить діабетикам.

Глютен – це в’язка субстанція (клейковина), необхідна з точки зору технології випічки. Щоб компенсувати її відсутність, до альтернативного борошна додають картопляний або кукурудзяний крохмаль.

Всі перераховані продукти сьогодні популярні як компонент здорового харчування. Тому їх можна без проблем купити у будь-якому місті або замовити онлайн.

Якщо ви ще не пробували популярні суперфуди, такі як кіноа або амарант, саме час для них. Замість висівок додавайте у випічку мак, насіння льону або соняшника. Експериментуйте з новими смаками!

 

Як уникнути загострення целіакії?

 

  1. В магазині уважно читайте етикетки. Якщо продукт виготовлено з додаванням борошна, шукайте на пакуванні позначку «без глютену» або «glutenfree». Нема такого напису? Перевірте список інгредієнтів.
  2. Купуйте герметично спаковані крупи, макарони, борошно. Не користуйтесь контейнерами з сипучими продуктами, які треба насипати совком. Невідомо, які саме продукти брали тим совком до вас.
  3. Плануйте свій раціон не лише вдома, а і на роботі та в подорожах.
  4. Якщо ви готуєте страви з глютеном для родини, добре очищуйте посуд. Ретельно вимивайте тостери, аерогрилі, поверхні для приготування їжі, загальні каструлі.

Целіакія – не вирок, а початок нового життя. З підтягнутою стрункою фігурою, чистою шкірою і чудовим самопочуттям.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }