Головокружіння і запаморочення при вставанні – поширене відчуття. Якщо при різкому вставанні крутиться голова, медики скажуть, що у людини ортостатична гіпотензія.
Що таке ортостатична гіпотензія?
Ортостатична гіпотензія – це зниження артеріального тиску, яке виникає при швидкому вставанні з положення сидячи або лежачи. Її основний симптом – запаморочення при вставанні, але при тяжких формах вона може викликати стенокардію та навіть інсульт.
Ортостатична гіпотензія, також відома як постуральна гіпотензія, виникає, коли кровоносні судини при вставанні не звужуються у відповідь на силу тяжіння. Як результат, 0,7-1 літр крові під дією гравітації накопичується в судинах ніг. Причина головокружіння при вставанні полягає у тому, що в цей час в організмі відчувається нестача кровопостачання – шлуночки серця погано наповнюються, викид крові скорочується й артеріальний тиск падає. Зниження тиску і погіршення кровопостачання мозку призводить до запаморочення та ризику знепритомніти.
Зазвичай спеціальні датчики (барорецептори), які є в аорті та двох сонних артеріях, виявляють це падіння та підтримують кров’яний тиск шляхом збільшення частоти серцевих скорочень та звуження кровоносних судин живота та ніг. Ортостатична гіпотензія виникає, коли цей фізіологічний процес не підтримує належним чином артеріальний тиск.
Запаморочення при вставанні часто трапляється у підлітків, оскільки розвиток їх судинної системи часто відстає від потреб організму.
Ортостатична гіпотензія – це зниження систолічного артеріального тиску на 20 мм рт.ст. або більше і діастолічного артеріального тиску на 10 мм рт.ст. або більше на протязі 3 хвилин після вставання.
Якщо запаморочення при вставанні трапляються рідко і продовжуються недовго, вони не є причиною для занепокоєння. Однак тривале головокружіння при вставанні може вказувати на наявність основного захворювання.
Які симптоми ортостатичної гіпотензії?
Найпоширенішим симптомом ортостатичної гіпотензії є запаморочення, яке зазвичай проходить протягом кількох хвилин. Однак у важких випадках людина може втратити свідомість. Інші ознаки та симптоми ортостатичної гіпотензії включають:
- нечіткий зір;
- слабкість;
- втома;
- біль у шиї, плечах або грудях;
- нудота;
- спантеличеність;
- тремор;
- задишка.
Можливі причини головокружіння при вставанні
- Зневоднення. Зневоднення через недостатнє споживання рідини, лихоманку, блювоту, діарею або надмірне потовиділення зменшує об’єм крові та підвищує ризик ортостатичної гіпотензії.
- Проблеми з серцем. Деякі серцеві проблеми, такі як низька частота серцевих скорочень або брадикардія, структурні або функціональні порушення серцевих клапанів або серцева недостатність знижують здатність організму підтримувати артеріальний тиск під час вставання.
- Ендокринні проблеми. Проблеми, пов’язані з щитоподібною залозою, як то гіпертиреоз чи гіпотиреоз, недостатність надниркових залоз, а також низький або високий рівень глюкози в крові можуть значно порушити регуляцію артеріального тиску, порушуючи передачу нейронів.
- Нейродегенеративні розлади. Деякі порушення нервової системи, такі як хвороба Паркінсона, множинна системна атрофія, деменція з тільцями Леві та амілоїдоз, підвищують ризик розвитку ортостатичної гіпотензії.
- Старіння. Ризик ортостатичної гіпотензії збільшується з віком і пов’язаний з хронічними захворюваннями. Також артеріальний тиск може впасти через активний кровообіг в кишківнику під час перетравлення їжі. Цей стан, також відомий як постпрандіальна гіпотензія, виникає приблизно через 15-45 хвилин після їди.
- Ліки. Ортостатичну гіпотензію може викликати приймання ліків, які використовуються для терапії високого кров’яного тиску (бета-блокатори, блокатори кальцієвих каналів, інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту, нітрати та блокатори ангіотензину II) та тривоги, депресії, еректильної дисфункції, а також діуретики.
- Тривалий постільний режим. Ослаблення вестибулосимпатичного рефлексу (регуляція артеріального тиску вестибулярним апаратом під час руху та зміни постави) через тривалий постільний режим пов’язане з розвитком ортостатичної гіпотензії.
- Вагітність. Ймовірність падіння артеріального тиску під час вагітності пов’язана зі швидким розширенням кровоносної системи.
- Надмірне вживання алкоголю. Воно може спричинити зневоднення, а отже, асоціюється з ортостатичною гіпотензією.
- Вплив високих температур. Зневоднення через екстремальну спеку може викликати ортостатичну гіпотензію.
- Гострі та хронічні захворювання: анемія, артрит, атеросклероз, глаукома, катаракта, діабетична ретинопатія тощо.
- Захворювання спинного мозку, наприклад, сирингомієлія.
Тобто, якщо при різкому вставанні крутиться голова тривалий час, і цей стан супроводжують інші симптоми, варто звернутися до лікаря, адже це може бути ознакою складного захворювання.