Астенопія — постійна втома очей

13/08/22

Синдром втоми очей (астенопія) добре знайомий багатьом. Довга робота за монітором комп’ютера, смартфона, читання в неправильному положенні або при недостатньому освітленні, тривалі поїздки за кермом – все це може викликати астенопію. Це не захворювання, однак якщо астенопію не лікувати, то вона може спровокувати розлади рефракції та суттєві очні патології. Тому фахівці радять не залишати поза увагою перші симптоми втоми очей.

 

Постійна втома очей

 

Астенопія – це швидка стомлюваність очей під час візуальної роботи, особливо якщо вона відбувається на близькій дистанції. Постійна втома очей супроводжує людей, які багато часу проводять за екраном комп’ютера, рукоділлям, читанням. Щоб зосередити погляд на близькій відстані, люди змушені протягом тривалого часу напружувати м’язи очей. Через перенапругу лицьові та очні м’язи починають скорочуватися, що викликає біль. Крім того, людина рідко моргає, тому слизова оболонка пересихає, з’являються ознаки подразнення, виникає свербіж та почервоніння. Найчастіше зі втомою очей стикаються люди, які страждають на такі порушення рефракції, як астигматизм, короткозорість та інші.

Також провокатором астенопії можуть стати запальні захворювання органів зору, остеохондроз, стрибки внутрішньоочного тиску, використання некоректно підібраних офтальмологічних засобів, гормональний збій та надто сухе повітря навколо. У деяких випадках втома очей може бути викликана прийманням окремих медикаментів, які негативно впливають на утворення слізної плівки.

Симптоми втоми очей

  • різь та печіння в очах;
  • почервоніння очей, їх запалення;
  • підвищена чутливість до світла;
  • неправильна оцінка розмірів предметів – людині здається, що вони більші чи менші, ніж є насправді;
  • пелена перед очима;
  • відчуття піску в очах;
  • сльозогінність;
  • часті головні болі;
  • запаморочення.

 

Види астенопії

 

Астенопія

 

Акомодаційна астенопія

Найпоширеніша форма синдрому. Може виникати внаслідок далекозорості, спазму акомодації, ослабленої акомодації через загальні захворювання. Як правило, всі ці проблеми вирішуються за допомогою окулярів для коригування.

М’язова астенопія

Синдром втоми очей розвивається, коли внутрішні м’язи ослаблені.

Основні симптоми м’язової астенопії:

  • швидка втома очей;
  • головні болі;
  • болі очах;
  • зображення двоїться та розмивається.

Змішана астенопія

Поєднання м’язової та акомодаційної втоми очей. При змішаній астенопії людині важко сфокусувати погляд на дрібних об’єктах, розташованих на близькій відстані, у нього двояться букви під час читання, часто виникає головний біль.

Нервова астенопія (ретинальна)

Зазвичай проявляється як симптом істерії та неврастенії. Пацієнти з такою формою синдрому не можуть протягом тривалого часу розрізняти навколишні предмети, страждають від чутливості до світла, у них періодично темніє в очах.

Симптоматична астенопія

Супроводжує деякі запальні захворювання носа чи очей.

Лікування астенопії

Швидко вилікувати астенопію виходить не завжди. Деяким пацієнтам достатньо корекції за допомогою окулярів чи контактних лінз та скорочення навантажень для очей.

В інших випадках офтальмолог призначає вітаміни, зволожувальні краплі або медикаменти для зняття напруги м’язів очей.

Серед найефективніших методів профілактики астенопії можна виділити приймання вітамінів та гімнастику для очей. Корисними для зору є вітамінно-мінеральні комплекси із лютеїном та вітамінами групи A, B, C у складі. Для ефективного лікування астенопії важливо дотримуватися режиму роботи та відпочинку й працювати тільки в приміщеннях з гарним освітленням.

Гімнастика для очей при астенопії

  • Періодично швидко моргайте протягом 1,5-2 хвилин.
  • Водіть очима з боку в бік, вгору та вниз.
  • Заплющте очі й переміщуйте погляд, малюючи вісімки.
  • Сфокусуйте погляд на предметі, розташованому поруч, а потім подивіться в далечінь.

Чим би не була викликана астенопія, не слід нехтувати і необхідно лікувати. Очні краплі, що знімають втому, є ефективними препаратами, що використовуються в терапії такого стану.

Очні краплі при втомі очей

 

Очні краплі при втомі очей

 

Астенопія з’являється з різних причин, і її супроводжують різні симптоми, тому без консультації фахівця неможливо прописати універсальні краплі очей від втоми, які б були однаково хорошими для всіх пацієнтів. Перш ніж переступити до лікування, слід проконсультуватися з тямущим лікарем. Він ретельно обстежує очі, виявить причину, через яку вони втомлюються, і призначить засіб однієї з таких категорій:

  • Очні краплі зі зволожувальним ефектом. Вони відновлюють очну плівку і формують її, запобігають подразненню та сухості очей, захищають від небажаного впливу навколишнього середовища. Для людей, які користуються контактними лінзами, розроблені особливі зволожувальні розчини. Їх призначають, щоб додатково зволожувати рогівку.
  • Засоби, що усувають втому під час роботи за ПК. До складу таких препаратів входять вітамінні добавки. Краплі не тільки зволожують слизову оболонку, але й зберігають чіткість зору при тривалому сидінні за монітором та діють як профілактичний засіб від «синдрому сухих очей».
  • Розчини з судинозвужувальним ефектом. Вони усувають набряклість, приводять у норму діяльність очних судин при зоровій перенапрузі. Окремі краплі діють як місцевий знеболювальний засіб.

Без обстеження у спеціаліста дозволяється користуватися лише замінниками штучної сльози, які приводять у норму показник вологи в очах. В інших випадках краплі має призначити офтальмолог. А дітям взагалі ніякими розчинами не можна закапувати очі.

 

Втома очей краплі

 

Варіанти очних крапель, що позбавляють стомлюваності при роботі за комп’ютером

Користувачі, які тривалий час проводять за комп’ютерним монітором, використовують засоби, що знімають втому з органів зору як з лікувальною метою, так і профілактичною. Серед недорогих засобів є такі:

  • «Візін» – препарат, що знімає набряклість, що усуває почервоніння та відчуття подразнення органів зору під час роботи за комп’ютером. Краплі зволожують поверхню очей і діють як судинозвужувальний засіб. Закапувати очі цим засобом рекомендується кожні чотири години;
  • «Артелак» – засіб, що добре знімає втому з очей і допомагає від їх сухості. Препарат має відновлювальну та зволожувальну дію, відновлює жировий шар і приводить до норми склад слізної плівки. Регулярно закапуючи органи зору цими краплями, людина вже за кілька днів відчує їхній позитивний ефект: безвісти зникне втома, а якість слізної плівки стане набагато кращою. Препарат відрізняється високим рівнем в’язкості, завдяки чому він може більше часу утримуватись на поверхні ока, гарантуючи терапевтичний вплив.

Людям, у яких очі мають зайву чутливість, варто віддати перевагу краплям «Хіло-комод». Їх не можна назвати дуже дешевими, проте вони мають м’яку дію.

 

Астенопія лікування

 

Очні краплі проти втоми очей при носінні контактних лінз

Нерідко від втоми очей страждають навіть люди, які мають найякісніші контактні лінзи. Зволожувальні краплі, сумісні з лінзами, легко вирішать цю проблему. Серед недорогих варіантів можна звернути увагу на:

  • “Сістейн ультра”. Вони підійдуть користувачам, які мають м’яку контактну оптику. Засіб зволожує та змащує поверхню лінз, завдяки чому їх носіння стає набагато комфортнішим. Розчином можна закапувати очі, якщо ви довго сидите перед монітором: він діятиме, як штучна сльоза;
  • Офтальмікс Біо Fresh Eye. Ці краплі вважаються відносно недорогими. Вони відмінно зволожують очі й усувають втомлюваність. Їх можна використовувати не тільки при роботі за монітором, але і при тривалому перебуванні в приміщенні, де переважає сухе повітря;
  • Adria Relax. Препарат зроблений у Південній Кореї. Він усуває напругу очних яблук та робить поверхню лінз зволоженою. До складу крапель входить гіалуронат натрію і янтарна кислота, що є антиоксидантом і захищає сітківку від шкідливого впливу середовища.

Це лише деякі види крапель, що дозволяють позбутися втоми очей. Насправді вибір таких препаратів величезний.

Як запобігти втомі очей?

Якщо не боротися з причиною, що провокує появу астенопії, то будь-які краплі матимуть лише короткочасний ефект. Крім того, слід дотримуватися профілактичних заходів, щоб уникнути розвитку постійної втоми очей:

  • не користуйтеся лінзами довше за той період, на який вони прописані;
  • працюючи за комп’ютером, робіть перерву щогодини;
  • намагайтеся моргати якнайчастіше, на кілька секунд відводьте погляд від екрану, щоб придивитися вдалину;
  • щоб зняти напругу з органів зору, робіть прості гімнастичні вправи для очей та масаж;
  • дотримуйтесь яскравості освітлення, дистанції від очей до монітора;
  • кожні півроку проходьте огляд в окуліста. Це потрібно робити навіть тоді, коли вас нічого не турбує.

Багато сучасних користувачів стикаються зі втомою очей. Це не захворювання, однак такий стан здатний спровокувати погіршення зору. Щоб уникнути цього, необхідно вирушити до лікаря за перших ознак астенопії. Окуліст призначить краплі для очей та інші варіанти лікування астенопатії, що допоможуть позбутися розладу.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }