Артрит суглобів: види, симптоми, лікування

25/05/22

  1. Що таке артрит?
  2. Види артриту
  3. Види артритів за причиною появи
  4. Інфекційні артрити
  5. Причини появи інфекційних артритів
  6. Дистрофічні (неінфекційні) артрити
  7. Травматичні артрити
  8. Інші артрити
  9. Симптоми артриту
  10. Ревматоїдний артрит: симптоми
  11. Реактивний артрит: симптоми
  12. Інфекційний артрит: симптоми
  13. Псоріатичний артрит: симптоми
  14. Подагричний артрит: симптоми
  15. Травматичний артрит: симптоми
  16. Остеоартрит
  17. Діагностика артриту
  18. Лікування артриту
  19. Препарати від артриту
  20. Зовнішні засоби для лікування артриту
  21. Оздоровчі процедури при артриті
  22. Лікування артриту в домашніх умовах
  23. Народні засоби лікування артриту
  24. Ускладнення артриту
  25. Профілактика артриту

 

 

артрит суглобів

Що таке артрит?

Артрити – збірне найменування запальних процесів у суглобах опорно-рухового апарату різного походження. Простіше кажучи, артрит – це запалення суглобів.

Зазвичай прийнято вважати, що артрит стосується лише людей, які переступили 60-річний віковий рубіж, але останнім часом він все частіше атакує молодих. Хвороба нерідко виникає при ушкодженнях суглобів, при систематичній фізичній перенапрузі та переохолодженні.

Для артриту характерні порушення процесів обміну речовин всередині суглобів. Артрит починається із запалення та руйнування хряща, поширюється на всі частини суглоба та навколишні тканини. Уражається синовіальна оболонка, хрящ, суглобова сумка (капсула). Потім патологічні процеси поширюються на весь організм.

Небезпека артриту в тому, що це захворювання дуже скоро може викликати серйозні наслідки – хвороби печінки, нирок, серця. Воно веде до нестерпного болю, втрати рухових функцій і працездатності.

Види артриту

 

Артрити поділяють за кількістю уражених запаленням суглобів. Якщо уражений один суглоб, хворобу називають моноартритом, якщо більше 5 – поліартритом.

 

За формою протікання артрит суглобів буває:

  • Гострим. Гостра форма артриту починається швидко та несподівано. Її викликає інфекційне захворювання – серозного, серозно-фіброзного або гнійного характеру. При гострому протіканні хвороби в суглобі утворюється випіт (рідина).
  • Підгострим. При ньому відбувається гіпертрофія синовіальних оболонок, деструкція кістково-хрящових структур.
  • Хронічним. Якщо артрит суглобів протікає довгий час, неухильно прогресуючи, це захворювання вже зветься «хронічний артрит». Його причиною може стати гострий артрит, лікуванню якого не приділено належної уваги. Про хронічний артрит час говорити, якщо болі не припиняються понад три місяці поспіль.

 

За місцем локалізації виділяють артрит плечового, ліктьового, тазостегнового, колінного, гомілковостопного суглоба, пальцевих суглобів.

Ускладнення артриту

Види артритів за причиною появи

 

Зазвичай артрити ділять на 4 великі групи:

  • інфекційні (запальні);
  • дистрофічні;
  • травматичні;
  • артрити, пов’язані з іншими захворюваннями.

 

Інфекційні артрити:

 

Причини появи інфекційних артритів:

 

Дистрофічні (неінфекційні) артрити:

 

  • деформуючий остеоартрит – захворювання, пов’язане зі зношуванням хряща та інших тканин суглоба, найчастіше віковим; украй поширена патологія, інша назва – остеоартроз;
  • професійні (або доброякісні) артрити (поліартрити), пов’язані з важкими та шкідливими умовами праці, фізичними навантаженнями, переохолодженнями;
  • ендокринні;
  • метаболічні;
  • асептичний субхондральний некроз.Артрит це

Травматичні артрити

Травматичні артрити зазвичай виникають при закритих травмах або пораненнях суглобів, а також при легкому систематичному травмуванні (такий вид артриту ще називають вібраційним). Супроводжуються асептичним запаленням.

Інші артрити

 

Ще одна невелика група артритів зобов’язана своїм походженням цілому списку захворювань, таких як: червоний вовчак, хвороби легень, нервової та кровоносної систем, інтоксикації та ін.

У медичному побуті найчастіше класифікацію спрощують і виділяють три основні масштабні групи артритів:

  • запальні;
  • дегенеративні (остеоартрит, остеоартроз);
  • травматичні.

 

Різновиди артриту мають спільні й відмінні риси, що визначає підхід до лікування та вибір засобів терапії.

Симптоми артриту

 

Ознаки артриту визначальним чином залежать від клінічного варіанта та ступеня захворювання. Але є неспецифічні загальні ознаки, характерні для більшості форм артриту.

На початковій стадії артриту пацієнти зазвичай відчувають помірні болючі відчуття, дискомфорт і скутість в області суглобів, які більшість людей списують на втому, вік і за лікуванням не звертаються. Хоча саме лікування на ранньому етапі розвитку недуги може бути максимально ефективним.

Поступово болі набувають хвилеподібності, посилюються, починають мучити вночі. Ігнорувати прояви артриту людині вже важко: ранкова «замороженість» стає більш явною, дискомфорт тепер практично постійний. Може приєднатися набряк проблемних ділянок, чутливі до натискання припухлості, спазми м’язів, що провокують неприродне положення тіла. Відзначається хрускіт, гіперемія та еритема (почервоніння внаслідок переповнення кров’ю), локальне підвищення температури в епіцентрі запалення. З розвитком хвороби дедалі більше обмежується рухливість суглоба. Саме на 2 стадії артриту люди частіше йдуть до лікаря, оскільки явне захворювання суглобів вже не можна ігнорувати.

При подальшому прогресуванні артриту, якщо лікування не ведеться, з’являються видимі зміни – кривизна, потовщення, шишки у місцях поразки артритом, серйозне порушення рухових функцій (3 стадія).

Залежно від зони ураження артритом, у хворого зʼявляються такі симптоми:

  • при артриті гомілковостопних суглобів – набряки ступнів, сильна втома при ходьбі;
  • для артриту суглобів кисті рук характерний так званий “симптом рукавичок”;
  • якщо вражений кульшовий суглоб, спостерігаються кульгавість, іррадіація болю в район коліна;
  • про артрит плеча свідчить ускладнений підйом руки і відведення її убік.

 

Симптоми артриту

 

Крім того, всі види артриту мають деякі своєрідні ознаки, що вказують на хворобу.

 

Особливі симптоми артритів

Ревматоїдний артрит

Ревматоїдний артрит відрізняється симетричним вузликовим ураженням суглобів. Загострюється, як правило, рано-вранці, до обіду біль стихає. У гострій фазі ревматоїдного артриту часто спостерігається лихоманка, оніміння ніг та рук, біль на вдиху та при морганні очима, збільшення лімфовузлів.

Реактивний артрит

При реактивному артриті нерідко запалюються сечовивідні шляхи, утворюються цистит, уретрит, а також кон’юнктивіт.

Інфекційний артрит

Інфекційний артрит характеризується температурними стрибками, ознобом, слабкістю, головним болем, набряками в області ураження.

Псоріатичний артрит

Псоріатичний артрит (на відміну від ревматоїдного) частіше несиметричний. Пальці набрякають, збільшуються, шкіра набуває синюшного кольору з червоним відтінком, як після забиття. Для цього виду артриту характерні найсильніші болі.

Лікування артриту

Подагричний артрит

Подагричний артрит спричиняє розпухання великих пальців на ногах. Може також уражати лікті, коліна, пальці на руках. Запалене місце червоніє, у ньому відчувається біль, який «смикає» або розтікається.

Травматичний артрит

Показником запалення при травматичному артриті зазвичай є хрускіт у пошкоджених суглобах, аналогічний хрусту при остеоартриті. Ці ранні ознаки повинні стати сигналом до початку лікування, оскільки біль і набряк часто виникають набагато пізніше, а будь-який вид артриту потребує якомога ранішого початку лікування.

Причини артриту

Остеоартрит

Остеоартрит – мабуть, найпопулярніший вид артриту, оскільки його причиною є природній знос суглобів внаслідок уповільнення обмінних процесів.

Даний вид артриту відноситься до дегенеративних захворювань суглобів і веде до втрати їхніх функцій. Стартує захворювання вже у 20-30 років, далі поступово прогресує. Наскільки швидко чи повільно відбувається розвиток артриту, залежить від багатьох факторів:

 

  • способу життя;
  • фізичної активності;
  • навантажень;
  • харчування;
  • схильності;
  • зайвої ваги;
  • травм та ін.

 

Остеоартрит небезпечний слабкою і малопомітною симптоматикою на 1 стадії, при неабиякому масштабі поразки на пізніх стадіях захворювання.

Клінічна картина артриту може бути добре помітна вже в 40-45 років. До похилого віку поширеність остеоартриту сягає 70% серед населення.

Зношування суглобів призводить до зменшення еластичності гіалінового хряща (його роль – служити амортизатором, пом’якшувачем рухів) та відмирання клітин, що виробляють нормальний колаген. Хрящ висихає, тріскається, витончується настільки, що суглобові поверхні труться одна про одну «всуху», провокуючи гострий біль і позбавляючи людини можливості здійснювати звичні рухи.

У патологічний процес залучаються навколишні тканини, зв’язки та сухожилля розтягуються, у синовіальну рідину (суглобове мастило) можуть потрапляти уламки хряща. Все це значно посилює болючість і обмежує обсяг рухів. Замість зруйнованої тканини хряща починають наростати кісткові шипи (остеофіти), що травмують тканини та підсилюють біль. У суглобі виникає запалення та прискорює дегенеративні процеси. Суглоб викривляється, деформується, через що відбувається ще одна назва недуги – деформуючий остеоартроз . Таким чином, початок патологічних змін дає погіршення обмінних процесів та кровообігу.

Відсутність своєчасної діагностики та лікування може вести до найнебезпечніших наслідків, у тому числі до нерухомості суглоба та навіть повної нерухомості пацієнта, аж до інвалідності.

Тому початкові ознаки захворювання є приводом для негайного звернення до лікаря.

Діагностика артриту

 

Тільки постановка точного діагнозу дає спеціалісту можливість призначити ефективне лікування артриту.

На підставі опитування, загального огляду та пальпації (промацування) лікар вже може зробити припущення про наявність артриту, оскільки у захворювання безліч об’єктивних ознак відхилення від норми.

Лікування артриту народними методами

Основним симптомом різних видів артриту вважається біль у суглобі. Характер болю і час його виникнення теж може багато про що розповісти фахівцю. Наприклад, хвилеподібність болю властива більшості видів артриту, болі після ходьби притаманні остеоартриту.

Лікар з легкістю виявляє ревматоїдні або ревматичні вузлики, з’ясовує наявність дискомфорту, почервоніння та локального підвищення температури в окремих зонах, стан суглобової капсули.

Діагностика фахівцем хоч і є найпростішою, доступною і досить інформативною, все ж таки не в змозі повністю замінити діагностику захворювання суглобів за допомогою лабораторних методів та технічних засобів. Саме вона здатна надати найповнішу клінічну картину, а значить, допомогти лікарю вибрати правильну стратегію лікування.

Сучасна діагностика артритів включає застосування таких досліджень.

  • Гоніометрія. Обстеження з допомогою гонометра – устрою, що допомагає виміряти рухливість суглоба.
  • Лабораторні методи. Дають можливість отримати дуже точні та детальні дані про стан організму людини. Зазвичай призначається біохімічний та імунологічний аналіз крові, а також загальний аналіз сечі, який є показовим лише на пізніх стадіях.
  • Променева діагностика. Допомагає докладно вивчити структуру суглоба, відстежити його стан.
  • Рентгенологічне дослідження. Дає можливість розглянути деформацію суглоба.
  • Артрографія. Даний метод дослідження, порівняно з рентгеном, вважається більш інформативним і точним. Протипоказання одне – алергія на йод.
  • Комп’ютерна томографія (КТ) дозволяє дослідити всі деталі структури суглоба та створити знімок у різних площинах.
  • Радіонуклідні методи (сцинтиграфія) – це коли в організм вводять радіоактивні ізотопи, за рахунок їхнього випромінювання виходить достовірний знімок. Фіксуються зміни на клітинному рівні, що відбуваються задовго до анатомічних.
  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) необхідна отримання чітких і точних зображень. Дає точний малюнок тканини суглоба.
  • Ультразвукова діагностика (УЗД). Ультразвукові хвилі певної частоти взаємодіють із тканинами, коливання звуку фіксуються сканером. УЗД абсолютно безпечно, його можна проводити навіть вагітним.

Лікування артриту

 

Лікування артриту має бути тривалим та комплексним. У пацієнтів часто виникає питання, до якого лікаря звертатися, якщо болять суглоби. У діагностиці та лікуванні артритів беруть участь такі фахівці: ревматолог, травматолог, терапевт, хірург, ендоскопіст, мануальний терапевт.

Лікар на основі загальних медичних стандартів складає індивідуальну схему лікування, враховуючи причину, форму, вид, особливості та час перебігу, супутні захворювання, ймовірність ускладнень, протипоказання. Усунення причин артриту та вплив на механізм його розвитку – неодмінні умови для лікування. Це допомагає запобігти ризику загострень та рецидивів.

Види артриту

Запалені суглоби, з хрящем, що руйнується, і збідненою синовіальною рідиною гостро потребують повноцінного забезпечення кров’ю, а значить і поживними елементами, життєво важливим киснем. Вкрай необхідно погасити запальний процес, що викликає дегенерацію тканин та розмноження бактерій та мікробів. Тому терапевтичний комплекс лікування, наприклад, остеоартритів повинен містити засоби, спрямовані на покращення кровообігу та обміну речовин.

Стандартне комплексне лікування артритів включає:

  • медикаменти;
  • вітаміни;
  • мазі та гелі;
  • фізіотерапія;
  • хірургічне лікування (ендопротезування, реконструктивно-відновлювальні, артропластичні операції);
  • масаж, мануальна терапія;
  • лікувальна гімнастика;
  • дієтотерапія.

 

Як допоміжні засоби лікування артриту застосовуються бальнеотерапія, грязелікування, курортна та санітарна терапія. Важливо збалансувати навантаження на суглоби шляхом застосування ортезів та бандажів.

Щоб лікування артриту суглобів було ефективним, його важливо починати якомога раніше.

Препарати від артриту

 

  1. Медикаментозне лікування є застосуванням НПЗЗ (нестероїдних протизапальних засобів типу ібупрофену та диклофенаку). Також призначаються гормональні стероїдні засоби (Преднізолон, гідрокортизон) – як правило, при неефективності НПЗЗ, частіше при ревматоїдному або реактивному артриті. Нерідко стероїдні препарати вводять у суглоби ін’єкцією. Ліки використовуються для блокування вироблення простагландинів, зняття запального процесу, набряку та болю.
  2. Часто хворим на артроз призначають цитостатики для зупинення процесу клітинного поділу лейкоцитів, та антибіотики – для знищення патогенних мікроорганізмів та зупинки інфекційного запалення.
  3. При артритах часто рекомендується довготривале застосування хондропротекторів, що містять хондроїтин та глюкозамін. Їхнє завдання – відновлення та покращення якості гіалінового хряща.
  4. Препарати-міорелаксанти призначаються при артриті для зняття спазмів та нормалізації м’язового тонусу.
  5. Вітамінотерапія артритів передбачає прийом вітамінів С та Е (антиоксиданти), а також групи В (судиннорозширювальний, регенеративний, протизапальний ефекти).

 

Читайте також: Як вітамін Е робить нас молодшими

 

Зовнішні засоби для лікування артриту – мазі та гелі:

 

  • Препарати на основі диклофенаку, які мають протизапальну та болезаспокійливу дію.
  • Комбіновані мазі та гелі подразнюючої дії. Вони розширюють кровоносні судини, покращують мікроциркуляцію та трофіку тканин, знижують чутливість нервових закінчень, допомагають послабити біль.

 

Щоб корисні речовини з мазі або гелю краще проникали у тканини, слід прикладати зверху тепло та використовувати магнітотерапію, що працює за принципом магнітофорезу.

Увага! Вживати знеболювальні засоби при артриті без консультації лікаря дозволяється не більше 3-4 днів, інакше є ризик не помітити розвиток небезпечних ускладнень.

Оздоровчі процедури при артриті

 

  • Фізіотерапія при артрозі зазвичай призначається у фазі стихання гострого запального процесу (за винятком деяких сучасних апаратів магнітотерапії з режимом зняття запалення та болю, дозволених до застосування у момент загострення). Вплив на запалений суглоб фізичними факторами здатний прискорити одужання або досягнення стійкої ремісії артриту.
  • Лазеротерапія активізує локальну мікроциркуляцію та місцевий імунітет, підвищує швидкість процесів відновлення.
  • Ультрависокочастотна терапія (УВЧ). Допомагає розширити кровоносні судини, збільшує приплив імунних клітин до епіцентру запалення, впливає відновлення хряща.
  • Ультрафіолетове опромінення. Має бактерицидну дію, підвищує стійкість до вірусів та бактерій.
  • Фонофорез. У шкіру втирається гидрокортизоновая мазь, потім на осередок запалення впливають випромінювачем. Покращує протизапальний ефект мазі, кровотік та обмін речовин.
  • Магнітотерапія. Особливо ефективним є застосування магнітного імпульсного поля. Нормалізує кровообіг та обмінні процеси, покращує всмоктування ліків, усуває запалення, набряк та біль, сприяє відновленню. При остеоартриті гальмує розвиток захворювання, покращує рухливість. Має відносно мало протипоказань, підходить практично всім, у тому числі дітям, літнім та ослабленим пацієнтам. Значно підвищує ефективність лікувального комплексу.

Лікування артриту в домашніх умовах

 

Комфортне лікування артриту в домашніх умовах дуже актуальне для пацієнтів, які відчувають біль та труднощі з пересуванням. Таке лікування не відміняє візиту до лікаря, але, отримавши професійні рекомендації, можна перенести частину лікування в домашні умови. Безумовно, це зручно для пацієнта, допомагає йому зберегти час, гроші, нерви та сили.

Лікування в домашніх умовах означає не тільки прийом ліків, призначених лікарем, та запрошення масажиста. Посилити професійний лікувальний комплекс можуть допомогти народні засоби лікування артриту. Головне – не забути отримати схвалення лікаря перед застосуванням, оскільки трави можуть викликати алергічну реакцію та мати протипоказання.

Народні засоби лікування артриту:

  • хвойні ванни;
  • компреси з тертої редьки, жовтця, меду та алое;
  • рослинні відвари вівса, березового листя, коріння та листя кульбаби, кропиви, петрушки;
  • власноруч виготовлені мазі від артриту (на основі вазеліну або дитячого крему, змішаного  зі скипидаром або розтертою масою золотого вуса, шишок хмелю, буркуну;
  • настойка шабельника.

 

Лікування артриту в домашніх умовах

 

Сьогодні завдяки досягненням медичної науки з’явилася чудова нагода користуватися в домашніх умовах медичною фізіотерапевтичною технікою, у тому числі апаратами магнітної імпульсної терапії. Їхня дія при артритах дуже корисна.

В даний час вже з’явилися домашні апарати професійного рівня з різними режимами роботи – чудові сімейні помічники у боротьбі із захворюваннями суглобів, у тому числі з артритами. Сучасні апарати практично не поступаються ефективності стаціонарним аналогам – великогабаритній медичній апаратурі, якою оснащені фізіовідділення в лікарнях. При цьому вони портативні, компактні, легкі у використанні та мобільні – їх можна брати на роботу, у поїздку, щоб лікувати артрит регулярно, системно і комплексно.

Своєчасне комплексне лікування артриту дає можливість прискорити одужання або настання стійкої ремісії у разі хронічної форми артриту. Допомагає сповільнити руйнівні процеси у суглобах та повернути свободу руху.

Ускладнення артриту

 

Артрит впливає на весь організм. Ускладнення від артриту можуть включати:

  • хвороби серця: інфаркт міокарда, аортальний стеноз, мітральна недостатність;
  • ураження легень: облітеруючий бронхіоліт, бронхоплевральні нориці, легеневий плеврит;
  • хронічна ниркова недостатність;
  • вісцеральний амілоїдоз;
  • захворювання печінки;
  • полісерозити.

Профілактика артриту

 

Як попередити захворювання артритом? Вести здоровий спосіб життя. Особливо уважними до здоров’я суглобів та його профілактики повинні бути:

  • люди, які мають спадкову схильність до артриту;
  • ті, хто має інші опорно-рухові патології;
  • люди старше 45 років;
  • діти;
  • спортсмени, танцюристи;
  • люди, зайняті фізичною працею;
  • ті, хто має сидячу роботу.

 

Перенесені травми підвищують ризик розвитку артриту, тому після травматичного пошкодження має бути проведена професійна реабілітація, профілактика артриту та інших негативних наслідків.

Щоб запобігти розвитку реактивного артриту, або спричиненого інфекцією, варто своєчасно вакцинуватися проти вірусних захворювань, наприклад, кору, краснухи, паротиту (свинки). Таким чином, організм набуває імунітету до багатьох небезпечних хвороб.

Але найчастіше причини суглобових патологій не піддаються специфічній профілактиці, особливо ті, що пов’язані з віковими змінами та порушеннями. Тому тільки здоровий спосіб життя дає високий шанс відстрочити або полегшити перебіг артропатії.

 

  1. Харчуйте повноцінною здоровою їжею. Правильно складайте раціон. Їжа має бути багата на кальцій, вітаміни, мікроелементи. Налагоджуйте водно-сольовий баланс. Смажене, солоне гостре – виключіть. Не переїдайте! Це допоможе тримати в нормі обмін речовин в організмі.
  2. Слідкуйте за масою тіла. Зайва вага посилює навантаження на суглоби та судини та робить їх більш уразливими для патологічних процесів.
  3. Відмовтеся від шкідливих звичок. Алкоголь і тютюн завдають суглобам шкоди. А їх згубний вплив на інші життєво важливі органи можуть посилити перебіг захворювань і призвести до ускладнень.
  4. Фізичні навантаження мають бути достатніми та коректними. Шкідливі як надмірні навантаження, і гіподинамія. Активізувати кровообіг також дозволяє фізіотерапія, наприклад профілактичні курси терапії магнітним імпульсним полем.
  5. Носіть правильне зручне взуття, зокрема ортопедичне. Жінкам слід пам’ятати, що високі підбори шкідливі для суглобів, їх не можна довго носити!
  6. Вчасно займайтеся лікуванням гострих інфекцій у організмі.
  7. Не допускайте екстремальних впливів на організм – переохолодження, перегрівання.
  8. Не ігноруйте вакцинацію.
  9. Приймайте вітаміни, мінерали, риб’ячий жир (за рекомендацією лікаря);
  10. Ці поради універсальні, їм важливо слідувати не тільки для профілактики артриту, але і для захисту всього організму від розвитку захворювань, а також підвищення ефективності результатів лікування.
.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }