Залізодефіцитна анемія при вагітності виснажує жінку. Але є способи впоратися з цим захворюванням. Які симптоми анемії у вагітних, причини, як лікувати анемію і що їсти, щоб покращити свій стан – у матеріалі.
Що таке анемія?
Анемія – це нестача здорових червоних кров’яних тілець (еритроцитів), які необхідні для забезпечення киснем органів – мозку, м’язів, шкіри, нирок тощо. Еритроцити утворюються в кістковому мозку. Вони містять білок гемоглобін, який є життєво важливим для перенесення кисню.
Симптоми анемії у вагітних
Симптоми анемії у вагітних істотно впливають на якість їхнього життя. Легка залізодефіцитна анемія у вагітних спостерігається досить часто. Вона викликає невелику втому.
При тяжкій анемії вагітна відчуває, що постійно задихається. Інші симптоми тяжкої анемії при вагітності включають:
- слабкість;
- запаморочення;
- дратівливість;
- неможливість зосередитися;
- тахікардію.
Причини анемії у вагітних
Під час вагітності організм виробляє більше крові. В середньому обʼєм крові у жінки протягом вагітності зростає з 5 до 7-8 літрів. Для утворення додаткового гемоглобіну необхідно багато заліза, вітаміну B12 і фолієвої кислоти.
Дефіцит заліза є основною причиною анемії у вагітних, — його потрібно в 3 рази більше, ніж зазвичай. Залізо важко засвоюється, що ускладнює утворення гемоглобіну. Тому у багатьох вагітних починається анемія, якщо вони не приймають препарати заліза. Ускладнювати повноцінне харчування майбутньої мами може також гестоз, через який жінка не отримує норму заліза та інших речовин, необхідних для його засвоєння.
Залізодефіцитна анемія у вагітних також може бути викликана нестачею фолієвої кислоти та вітаміну B12, кровотечею або такими патологіями, як прееклампсія чи серповидноклітинна анемія. У зоні ризику також жінки, які декілька разів народжували з невеликими перервами, а також ті, хто до вагітності мав рясні менструації, тривалістю 5 днів чи більше. Інші причини анемії у вагітних містять такі події в анамнезі:
- перенесені захворювання (часті інфекції): гострий пієлонефрит, дизентерія, вірусний гепатит;
- екстрагенітальна фонова патологія (хронічний тонзиліт, хронічний пієлонефрит, ревматизм, вади серця, цукровий діабет, гастрит);
- часті вагітності;
- настання вагітності при лактації;
- вагітність у підлітковому періоді;
- анемія при минулих вагітностях;
- вегетаріанська дієта;
- рівень гемоглобіну у першому триместрі вагітності нижче ніж 120 г/л;
- ускладнення вагітності (ранній токсикоз, вірусні захворювання, загроза переривання);
- багатоплідна вагітність.
Ризики при анемії під час вагітності
Сильна анемія може вплинути на серце вагітної й погіршити самопочуття, якщо вона втратить багато крові під час пологів. Але, крім того, що нестача гемоглобіну та заліза впливає на стан самої жінки, анемія може мати серйозніші наслідки. Насамперед страждає майбутній малюк. Це відбувається через те, що кров з низькою кількістю еритроцитів нездатна постачати йому кисень у необхідному обсязі. Нестача кисню призводить до гіпоксії. Вона, своєю чергою, шкодить розвитку всіх органів, передусім мозку і нервової системи. Зниження рівня гемоглобіну негативно впливає і на саму вагітність – воно призводить до відшарування плаценти, кровотечі, завмирання розвитку плода.
Анемія у вагітних може спричинити такі наслідки:
- передчасні пологи;
- відшарування плаценти;
- народження малюків з недостачею ваги;
- затримка внутрішньоутробного розвитку плода;
- знижений артеріальний тиск;
- гестоз;
- викидні.
Анемія у вагітних в 1 та 2 триместрах вагітності вдвічі збільшує ризик передчасних пологів.
Діагностика анемії при вагітності: аналізи
Вагітним проводять такі аналізи на виключення залізо– та фолієводефіцитної анемії:
- загальний аналіз крові із лейкоцитарною формулою;
- визначення рівня феритину та трансферину;
- дослідження на фолати та вітамін B12.
При підозрі на анемію додатково у кожному триместрі проводиться електрокардіограма та доплерографічне дослідження пуповинного кровотоку. При необхідності, вагітну направляють на консультацію до гематолога.
Лікування анемії у вагітних
Для лікування анемії вагітним призначають приймання сульфата заліза у таблетках у дозі 325 мг щоденно. Якщо залізо погано засвоюється, його вводять вагітній з ін’єкціями.
Як уникнути анемії під час вагітності?
Є три способи уникнути анемії під час вагітності:
- Плануйте вагітність, заздалегідь приймайте йод та фолієву кислоту.
- Правильно харчуйтесь.
- При необхідності приймайте препарати заліза.
Приймайте мікроелементи заздалегідь
Щоб уникнути анемії при вагітності, при плануванні дитини слід звернутися до лікаря і пройти обстеження. Лікар порадить, як запобігти анемії та іншим захворюванням, а також проконсультує щодо приймання йоду та фолієвої кислоти.
Зазвичай жінкам рекомендують починати приймати добавки фолієвої кислоти принаймні за місяць до запліднення і продовжувати принаймні перші 3 місяці. Це зменшить ризик виникнення дефектів нервової трубки, таких як спіна біфіда. Стандартна доза становить 0,5 мг фолієвої кислоти на добу, але вона може бути вищою для таких жінок:
- які страждають на цукровий діабет;
- хворих на епілепсію;
- мають зайву вагу;
- мають дитину з дефектом нервової трубки.
Крім того, для уникнення анемії вагітним рекомендується споживати 150 мкг йоду у складі добавок, а також із харчових продуктів. Йод необхідний для утворення гормонів щитоподібної залози, які, своєю чергою, впливають на розвиток дитини, тому вагітним жінкам потрібно більше йоду, ніж раніше.
Харчування при анемії у вагітних
Здорове харчування допомагає попередити анемію. Залізо міститься в м’ясі, збагаченому залізом хлібі та злаках, яйцях, шпинаті та сухофруктах. Вітамін В12 є у м’ясі, рибі, молюсках, яйцях і молочних продуктах. Велика кількість фолієвої кислоти – в зелених листових овочах, бобах, мюслях, броколі, яловичині, брюссельській капусті та спаржі.
Вегетаріанкам варто їсти сочевицю, квасолю, тофу, яйця та соєве молоко. Ймовірно, лікар порадить їм додатково приймати добавки з вітаміном В12.
Щоб залізо краще засвоювалося, вагітній слід вживати цитрусові та відмовитися від чаю та кави під час їжі та відразу після неї.