9 речовин, які зроблять вас розумнішими

04/07/22

Гарна робота мозку потребує якісного живлення. Які вітаміни, мінерали та сполуки сприяють поліпшенню кровообігу, підтримують молодість клітин мозку та позитивно впливають на пам’ять, рівень енергії та розумові здібності людини?

 

Вітаміни для мозку

 

Гінкго білоба для мозку

 • Покращує роботу головного мозку, лікує церебральні порушення, усуває головні болі та запаморочення, шум у вухах.
 • Активно постачає кисень та поживні речовини до клітин мозку, зменшує утворення вільних радикалів, запобігає склеюванню тромбоцитів та еритроцитів.
 • Сприяє виробленню адреналіну, дофаміну, ендорфіну, серотоніну.
 • Знімає набряк головного мозку, сприяє скорішому відновленню після черепно-мозкових травм.
 • Покращую стан судин.
 • Поліпшує якість сну.
 • Знижує метеочутливість.
 • Покращує пам’ять та увагу, підвищує мозкову працездатність.Гінкго білоба для мозку

Читайте також: Як гінкго білоба поліпшує наше здоров’я

Магній для мозку

Магній є необхідним елементом для правильного функціонування багатьох органів, включаючи мозок. В чому ж його користь?

 • Магній покращує пам’ять. Він підсилює з’єднання нейронів в певній структурі мозку, яка допомагає зберігати людині довгострокові спогади. Таким же чином діє він і в префронтальній корі. Завдяки магнію підтримується здатність для відновлення спогадів, визначених мозком як короткострокові.
 • Магній покращує здібності до навчання. Завдяки цьому мінералу полегшується сполучення між клітинами мозку, покращується пам’ять, настрій та здатність сприйняття нової інформації.
 • Магній дозволяє зменшити стрес. Коли людина перебуває в стресі, організм виділяє в кров надлишок кортизолу. Внаслідок цього виникають проблеми з пам’яттю, стає важче сконцентруватися та підсилюються негативні емоції. В цьому випадку магній впливає на гормони, знижує рівень кортизолу і допомагає контролювати реакцію на стрес.
 • Магній може запобігати хворобі Альцгеймера. Сам по собі він не являється 100% захистом від цієї хвороби, однак зменшує вірогідність її розвитку.
 • Магній знижує занепокоєння і сприяє поліпшенню концентрації уваги. Вчені довели, що регулярне приймання цього елементу підвищує стійкість до таких емоцій як страх або тривога.
 • Один з найважливіших аспектів впливу магнію на мозок це те, що він стимулює вироблення нейротрофічного фактору – такого компонента, за допомогою якого клітини зберігають молодість.

Вітамін Е для мозку

Дослідження показують, що антиоксидантні властивості вітаміну Е допомагають захищати нервові клітини головного мозку від руйнівної дії вільних радикалів. Вважається, що це знижує ризик деменції у людей похилого віку. Також підтверджено, що він може зменшувати шкоду, нанесену нервовим клітинам головного мозку, інсультом.

Вітамін Е суттєво впливає на покращення функції пам’яті у літніх людей. Ще було доведено, що використання цього вітаміну може уповільнювати розвиток хвороби Альцгеймера легкого та помірного ступенів тяжкості.

 

Читайте також: Які ліки не можна приймати разом з вітамінами?

 

Лецитин для мозку

Лецитин – складний комплекс найважливіших натуральних речовин. Молекули лецитину містять: жирні кислоти – олеїнова, стеаринова, лінолева, пальмітинова, гліцерин, фосфорна кислота, холін – вітаміноподібна речовина яка є сировиною для синтезу передавачів нервових імпульсів (нейромедіаторів).

 

Харчові добавки для мозку

 

Чим лецитин корисний для мозку:

 • Холін, який міститься в лецитині являє собою основну складову нервових волокон та клітинних мембран. Він сприяє кращому засвоєнню жиророзчинних вітамінів (А, D, E, K), підвищує опір організму до токсичних речовин.
 • Лецитин прискорює окислювальні процеси, покращує роботу головного мозку та серцево-судинної системи. Він має властивість покращувати так звану «хімічну активність мозку» створюючи сприятливий вплив на такі функції як пам’ять, мова, моторика.
 • Лецитин допомагає зняти втому, роздратування, поповнює енергію в нервових клітинах. Його регулярне приймання сприяє відновленню нервових волокон, покращує швидкість передачі імпульсів по нервовим каналам, а значить пришвидшує прийняття рішень у випадку стресових ситуацій.

Ацетил-L-карнітин для мозку

Ацетильні групи L-карнітину  є основою для синтезу ацетилхоліну. Ацетилхолін відповідає за навчання, пам’ять та когнітивну функцію. Підвищенні рівні ацетилхоліну зв’язані з покращеною пізнавальною здатністю, а низький рівень збільшує ризик неврологічних розладів, таких як хвороби Паркінсона та Альцгеймера.

Ацетил-L-карнітин  підвищує клітинну енергію мозку та діє як потужний нейропротектор і засіб проти старіння. Він зміцнює захисну оболонку нервів і таким чином сприяє покращенню когнітивних функцій та збереженню функцій мозку, зору, слуху, координації. Захищає рецептори мембранних сигналів у головному мозку і допомагає підтримувати здорові і функціональні нейрони. Це покращує здатність створювати і підтримувати нові спогади.

 

Які вітаміни потрібні для мозку

 

Вітаміни групи В

 • Вітамін В6. Покращує пам’ять та впливає на здатність мозку швидше обробляти інформацію. Крім того, він бере участь у створенні червоних кров’яних тілець та гемоглобіну, тобто сприяє забезпеченню киснем клітин головного мозку.
 • Вітамін В12. Доведено, що цей вітамін підтримує рівень гомоцистеїну в крові на оптимальному рівні. Гомоцистеїн – це амінокислота, при порушеннях метаболізму якої відбувається погіршення функцій мозку. В12 здатен відновлювати нервові волокна головного мозку, а значить – це прекрасний підсилювач пам’яті в парі з вітаміном В6.
 • Вітамін В9 (фолієва кислота) – бере участь у синтезі червоних кров’яних тілець, завдяки йому поліпшується кровопостачання головного мозку. Цей вітамін призначають при втраті пам’яті, пов’язаною з літнім віком.

Департамент клінічної неврології Оксфорда провів дослідження щодо ефективності приймання вітамінів групи В у формі харчових добавок. У дослідженні взяли участь 156 пацієнтів похилого віку, які мали когнітивні розлади середньої тяжкості з високим ризиком розвитку порушень розумових здібностей. Пацієнтів розділили на дві групи: одна група отримувала харчові добавки з 800 мікрограмами фолієвої кислоти, 20 міліграмами вітаміну B6 та 500 мікрограмами вітаміну B12, а друга група отримувала плацебо. Подібні дозування фолієвої кислоти, B6 і B12 зазвичай містяться у мультивітамінних комплексах.

Перед дослідженням та під час нього автори використовували МРТ для вимірювання рівня атрофії сірої речовини у мозку пацієнтів. Атрофія (скорочення) сірої речовини є симптомом прискореного старіння мозку.

Після закінчення дослідження, що тривало два роки, вчені дійшли висновку, що в учасників, які приймали добавки з вітамінами групи B, швидкість скорочення сірої речовини була у сім разів нижчою, ніж у тих, хто отримував плацебо.

Омега-3 для мозку

Вплив Омега-3 на мозок людини, перш за все, полягає у відновленні клітин і регулюванні взаємозв’язків між нейронами. Згідно з науковими дослідженнями, регулярне приймання комплексу Омега-3 для мозку допомагає:

 • ефективно працювати, підтримувати увагу та концентрацію;
 • скоротити порушення вікових когнітивних функцій, таких як зниження пам’яті, мозкової працездатності;
 • зменшити клінічні прояви депресії;
 • збільшити стресостійкість;
 • знівелювати перепади настрою та зменшити тривожність.

Цинк для мозку

Користь цинку для мозку людини полягає в наступному:

 • покращує пам’ять та увагу;
 • формує клітини головного мозку, що сприяє його росту та нормалізації передачі нервових імпульсів;
 • сприяє збереженню психічного здоров’я та підтримці психоемоційного стану;
 • бере участь в синтезі серотоніну, «гормону радості», який покращує настрій, сон, та допомагає протистояти стресу.

Цинк для мозку

Вітамін С для мозку

Стимулює вироблення гомонів, нейропептидів, та передусім нейротрансміттерів (речовин, що транслюють нервові і розумові імпульси в нервовій системі), за допомогою яких передаються всі наші відчуття, і таким чином підтримує психічне здоров’я. Вітамін С необхідний для синтезу:

 • Норадреналіна – речовини, яка забезпечує нам бадьорість та життєрадісність. Він виробляється при раптовому виникненню небезпечної ситуації, коли людині необхідно реагувати швидко і зосереджено.
 • Допаміну, необхідного для керування м’язовими нервами та настроєм.
 • Серотоніну, який забезпечує нам внутрішнє розслаблення і сон.
 • Ацетилхоліну, що покращує пам’ять і концентрацію уваги.

 

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }