Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є поширеним гормональним розладом. Він вражає жінок репродуктивного віку. Цей розлад негативно впливає на життя хворих, але навколо нього існує багато поширених помилкових уявлень, здатних ще більше погіршити якість життя жінки або нав’язати їй почуття провини.
Міф №1 Наявність кіст на яєчниках вказує на синдром полікістозу яєчників
Іноді суть хвороби дійсно зрозуміла з її назви, але у випадку з СПКЯ це не так. Для багатьох жінок з кістами на яєчниках діагноз синдром полікістозних яєчників є неправильним. Багато хворих на СПКЯ не мають кіст на яєчниках, і кісти не обов’язково вказують на СПКЯ. Тому зараз існує ідея змінити назву хвороби зі СПКЯ на «репродуктивний метаболічний синдром», адже така назва вказує на ключові ознаки захворювання: метаболічні й репродуктивні порушення.
Міф №2 Жінка щось робила неправильно й через це захворіла на СПКЯ
Хоча точні причини СПКЯ невідома, жінка точно не винна у своїй хворобі. Вважається, що певну роль у появі захворювання відіграє генетика. При СПКЯ вироблення у жінки чоловічих гормонів андрогенів значно перевищує норму, і це перешкоджає овуляції та ускладнює менструальний цикл. Фолікули розширюються і наповнюються рідиною, але яйцеклітини не виходять. Якщо овуляція не відбувається, фолікули можуть перетворитися на кісти, а яєчники втрачають здатність виробляти гормон прогестерон, необхідний для підтримки регулярного циклу.
Читайте також: Полікістоз яєчників: симптоми, причини, лікування
Міф № 3 Якщо жінка схудне, вона позбудеться СПКЯ
На жаль, вилікувати СПКЯ неможливо, але втрата ваги може допомогти збалансувати рівень гормонів у жінок з ожирінням. Лікування синдрому полікістозних яєчників зосереджено на зменшенні симптомів. Зміни у способі життя, такі як здорове харчування та регулярні фізичні вправи, знижують інсулінорезистентність, а отже, покращують гормональний фон.
Міф №4 Якщо у жінки нерегулярний менструальний цикл, у неї СПКЯ
Нерегулярний менструальний цикл може бути спричинений різними факторами, і СПКЯ є лише одним із них. Типовий цикл триває від 21 до 35 днів. Грудне вигодовування, екстремальні дієти або надмірні фізичні навантаження, запальні захворювання органів малого таза, міома матки, захворювання щитоподібної залози та стрес — це все може спричинити порушення менструального циклу. Якщо у жінки цикл менше ніж 22 днів або більше ніж 34 дня, їй варто пройти обстеження у гінеколога.
Міф №5 СПКЯ вражає лише жінок із зайвою вагою
Це правда, що багато жінок із синдромом полікістозних яєчників мають надмірну вагу або ожиріння, й що зайва вага може погіршити симптоми СПКЯ. Але СПКЯ не знає меж і може вражати жінок будь-якої статури та розміру. Зв’язок між вагою та СПКЯ полягає у нездатності організму правильно використовувати інсулін, що може призвести до збільшення ваги. Тому план лікування синдрому полікістозу яєчників включає формування у жінки звички правильно харчуватися та регулярно займатися спортом.
Міф №6 СПКЯ можна діагностувати самостійно
Симптоми синдрому полікістозу яєчників включають нерегулярні менструації, перепади настрою, збільшення ваги та акне. Однак наявність у жінки цих ознак, не означає, що у неї СПКЯ. Такі прояви можуть бути викликані різними факторами, включаючи зміни способу життя, харчових звичок тощо. Єдиний спосіб дізнатися, чи є у жінки СПКЯ, це звернутися до гінеколога та пройти обстеження.
Міф №7 Жінка не може завагітніти, якщо у неї СПКЯ
Багато жінок відчувають тривогу та паніку через цей міф. Регулярна овуляція дійсно є проблемою для жінок із синдромом полікістозних яєчників, але її можна стимулювати за допомогою медпрепаратів. Безпліддя, спричинене СПКЯ, є виліковним. Одночасно захворювання на СПКЯ не гарантує неможливості запліднення, тому, якщо жінка не планує вагітність, вона має використовувати засоби контрацепції.