10 міфів про синдром подразненого кишечника

11/05/22

Ця стаття розглядає помилкові уявлення про синдром подразненого кишечника (СПК). Розбираємося, що викликає СПК, і що потрібно знати про фізичні вправи та зміну дієти.

 

Синдром подразненого кишечника

 

Синдром подразненого кишечника (СПК) — це хронічне шлунково-кишкове захворювання, яке вражає близько 11% дорослих людей у ​​всьому світі.

 

Симптоми синдрому подразненого кишечника включають:

 

• біль у животі • надлишок газу • здуття живота • раптову, нагальну потребу в туалеті • зміну звичок кишечника.

Оскільки СПК є досить поширеним, навколо нього існує багато міфів. Щоб допомогти іх розвіяти, видання Medicalnewstoday поговорило з доктором Ашканом Фархаді, гастроентерологом Каліфорнії, і доктором Моллі Дж. Джексон, гастроентерологом із Університету Канзасу.

 

Міф 1: Ми знаємо, що викликає синдром подразненого кишківника

 

За словами доктора Фархаді, науковці досі не знають, що його викликає. Хоча деякі продукти, такі як молочні продукти або гострі страви, можуть викликати симптоми, вони не спричиняють захворювання.

Однак він зазначив, що постінфекційне СПК може бути викликано бактеріями, такими як Campylobacter jejuni. Саме ця бактерія є самою поширеною причиною отруєнь у США.

 

Міф 2: Стрес викликає синдром подразненого кишечника

 

Останніми роками дослідження показали, що рівні психічного стресу впливають на склад кишкової флори і відіграють ключову роль у появі СПК. Однак доктор Фархаді каже, що люди з СПК і без нього зазвичай стикаються з однаковою кількістю стресу, а це означає, що саме те, як люди справляються зі стресом, а не лише стрес, впливає на ризик захворювання синдромом подразненого кишківника.

Стрес не просто збільшує викид гормонів і медіаторів у кишечнику. Він також змінює анатомію кишечника таким чином, що робить його ще більш чутливим до стресу.

Це означає, що навіть якщо ви вийшли зі стресового стану, ваша кишка вже не така, як раніше. Таким чином, симптоми синдрому подразненого кишечнику, викликані стресом, можуть зберігатися, навіть якщо стрес зник.

Доктор Фархаді також згадав про проведене ним дослідження, яке виявило, що суб’єктивне сприйняття благополуччя пов’язане з меншою кількістю симптомів СРК.

Попередні дослідження також припускали, що психологічні, соціальні та генетичні фактори можуть відігравати значну роль у розвитку симптомів СПК.

 

Міф 3: Синдром подразненого кишечника піддається лікуванню

 

Існують різні способи лікування СПК, включаючи комбінацію ліків, зі зміною побутових звичок пацієнта. За словами доктора Фархаді, зазвичай лікування дуже дешеве і просте: клітковина, пробіотики, заспокоєння та фізичні вправи. Ліків від СПК не існує, медпрепаратами можна хіба що придушити симптоми.

  Синдром подразненого кишечника симптоми  

Міф 4: СПК зустрічається нечасто, не впливає на якість життя

 

За словами доктора Джексон, синдром подразненого кишечника часто є хронічним, виснажливим і поширеним розладом взаємодії кишечника та мозку. Його поширеність у Європі і Північній Америці становить 10-15%.

Одне дослідження показало, що СПК здатен спричиняти значні страждання. Настільки, що пацієнти заявляли, що вони були б згодні відмовитися від 10–15 років свого життя заради миттєвого лікування цього захворювання.

 

Міф 5: Всі види вправ допомагають при СПК

 

 

Не всі спортивні вправи однаково корисні. Змагання провокують появу стресу, а не допомагають запобігти йому. Те ж саме стосується і важкої атлетики, занять у тренажерному залі. Доктор також сказав, що у багатьох бігунів виникає так званий «біг бігуна», тобто діарея після тривалого бігу. Таким чином, дуже ймовірно, що тривалі періоди бігу можуть спричинити загострення симптомів синдрому подразненого кишечника.

 

Міф 6: Медитація допомагає позбутися синдрому подразненого кишечника

 

Наразі дослідження показують, що медитація може допомогти полегшити симптоми синдрому подразненого кишечника, але вивчення цієї теми триває.

За словами доктора Фархаді, корисною для лікування синдрому подразненого кишечника виявилася також психотерапія.

Доведено, що медитація та сконцентрованість допомагають стимулювати зміни в мозку, в мисленні, в відчуттях та емоційних реакціях. Це може позитивно вплинути на те, як ми сприймаємо та інтерпретуємо сигнали від кишечника, таким чином зменшуючи симптоми СПК.

Хоча різні види медитації можуть працювати по-різному для різних людей. Доктор Фархаді рекомендує «бездумну медитацію», яка включає 30 хвилин ходьби на день одним і тим же маршрутом, поки не стане настільки нудно, що людина перестане звертати увагу на оточення. Перезавантаження системи – це засіб для зняття стресу. Але цей спосіб потребує багато практики. За рік ви можете навчитися повністю відволікатися на 1 хвилину з 15, до яких варто прагнути.

 

Синдром подразненого кишківника

 

Міф 7: Виключення лактози допомагає

 

Багато пацієнтів із синдромом подразненого кишечника повідомляють про непереносимість молока, та недавнє дослідження показало, що, немає остаточного зв’язку між СПК та непереносимістю лактози.

Оскільки багато людей мають непереносимість лактози, велика ймовірність, що хтось із них матиме і синдром подразненого кишечника. Це означає, що відмова від молочних продуктів може допомогти полегшити шлунково-кишкові симптоми.

Найбільш вивченою дієтою для хворих на СПК є дієта з низьким вмістом FODMAP. Харчові продукти FODMAP можуть призвести до посилення газоутворення і здуття. Молочні продукти також є у списку FODMAP, і для когось можуть стати дієтичним тригером, але не для всіх.

 

Міф 8: Народні методи лікування є ефективними при синдромі подразненого кишечника

 

Природні засоби, такі як олія м’яти перцевої та кардамон, показали певну ефективність у полегшенні симптомів синдрому подразненого кишечника та виразки шлунку. Насіння чорного кардамону та м’ята є м’язовими релаксантами для кишківника, тому вони можуть зменшити симптоми подразненого кишечника. Однак дослідження впливу природних засобів обмежені, тому ми не можемо говорити про однозначну користь цих методів у лікуванні СПК.

 

Синдром подразненого кишечника лікування

 

Міф 9: Голодування позбавляє від синдрому подразненого кишечнику

 

«Уявіть, що у вас є двигун, а у двигуна є проблеми. Тепер ви вимкніть його. Або, звичайно, у вас може не виникнути жодних проблем, поки він вимкнений, але як довго ви можете його тримати?» — сказав доктор Фархаді.

«Отже, якщо ви зменшите кількість прийомів їжі, можливо, з трьох до двох разів на день, ви можете знизити кількість симптомів. Це може допомогти краще себе почувати, але не допоможе вилікуватись.

 

Міф 10: Клітковина допомагає при СПК

 

Якщо у пацієнта хронічний запор, то клітковина може допомогти. Однак, якщо переїдати, клітковина може призвести до здуття живота від надлишку газів у кишечнику.

Щоб уникнути цього, доктор Фархаді рекомендував споживати дрібку клітковини подорожника (псилума), розмішану в ложці грецького йогурту, який є пробіотиком.

.cu-blog article{ display: flex; flex-direction: column; justify-content: end; }